سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه ای در محکومیت اعدام؛ بگیر و ببند و اعدام، راه حل مشکلات مردم نیست!...

بیانیه ای در محکومیت اعدام؛ بگیر و ببند و اعدام، راه حل مشکلات مردم نیست!

چکیده :جامعه در گیر تحریم و ناکارآمدی مدیران و کرونا و بیکاری و تورم و گرانی، تحمل اعدام و حتی زندانی کردن معترضان به اوضاع اقتصادی را ندارد. این کار مانند نمک پاشیدن به زخم مردم گرفتار نیازهای اولیه معیشتی است. اکنون هیئت منصفه ای به بزرگی ایران، این جوانان را مستحق اعدام نمی داند....


 

صدور حکم اعدام برای سه تن از جوانان شرکت کننده در حوادث آبان ۹۸ در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و فشارهای اقتصادی ناشی از تورم و گرانی ، موجی خودجوش از همبستگی مدنی در اعتراض به این حکم را برانگیخت . میلیونها ایرانی با گرایش های مختلف سیاسی یا فاقد گرایش سیاسی، شامل هنرمندان ، روشنفکران ، استادان دانشگاه و فرهنگیان و دیگر اقشار مردم، با شعار کوتاه و موثر “اعدام نکنید “، اعتراض خود را به این حکم اعلام کردند.

جامعه در گیر تحریم و ناکارآمدی مدیران و کرونا و بیکاری و تورم و گرانی، تحمل اعدام و حتی زندانی کردن معترضان به اوضاع اقتصادی را ندارد. این کار مانند نمک پاشیدن به زخم مردم گرفتار نیازهای اولیه معیشتی است. اکنون هیئت منصفه ای به بزرگی ایران، این جوانان را مستحق اعدام نمی داند. زمزمه های اعدام معترضان آبان ۹۸ که از اصفهان و جاهای دیگر شنیده می شود، باید متوقف شود. ما جمعی از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای حوزه آموزش و پرورش، هم صدا با میلیونها ایرانی دیگر، از مسئولان قضایی می خواهیم فورا اجرای حکم را متوقف و امکان اعاده دادرسی برای این سه متهم و دیگر متهمان اعتراضات آبان ۹۸ در دادگاه های علنی و مطابق معیارهای حقوقی و آیین دادرسی با حضور وکلای واقعی متهمان را فراهم نمایند.

صدور این احکام در شرایطی صورت می گیرد که عاملان کشتار صدها معترض آبان ۹۸ (به گفته مقامات رسمی ۲۳۰ کشته ) هنوز تسلیم عدالت نشده اند و بی تدبیری مسئولان در گران کردن ناگهانی قیمت بنزین خارج از سازوکارهای قانونی به عنوان عامل محرک در برانگیختن مردم نادیده گرفته شده است. تجربه جوامع گوناگون از جمله رژیم سابق ایران، نشان داده که بگیر و ببند و اعدام راه حل مسایل اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی نیست. وظیفه حاکمیت ایجاد رفاه و پاسداری از امنیت و آرامش و آزادی مردم است. به جای اعدام و زندان معترضان به ریشه اعتراضات باید پرداخت. این گونه اعتراضات در سیاست گذاری و برنامه ریزی های نادرست و بی توجهی به اصول ” حکمرانی خوب ” ریشه دارد که نمود آن را در کاهش روزانه ارزش پول ملی و افزایش بیکاری و فقر می بینیم. حکم اعدام امیرحسین مرادی ، محمدرجبی و سعید تمجیدی را فورا متوقف کنید.

اسامی امضا کنندگان به شرح زیر است:

یوسف اصغری
جواد بابازاده رها
مژگان باقری
علی اکبر باغانی
ولی الله بای
رویا برزگر
مهدی بهلولی
حسن بهنام
علی پورسلیمان
محمد چوپان
محمد خاکساری
محمد داوری
ابوالفضل رحیمی شاد
محمد تقی سبزواری
محمد شیورانی
اکبر ظریفی
شیرزاد عبداللهی
ندا عزیزیه
مهدی فتحی
رضا قاسم پور
مهدی قمیشی
عباس کاظمی
حسین کربلایی
روح الله کلانتری
خلیل موحدDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.