سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جنایت پس از جنایت: دانشجویان نخبه جوان کشور را مورد تحقیر و بازجویی جمعی قرار داده...

جنایت پس از جنایت: دانشجویان نخبه جوان کشور را مورد تحقیر و بازجویی جمعی قرار داده‌اند

چکیده :علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی نخبه‌ دانشگاه شریف هستند که ۲۲ فروردین امسال (۱۳۹۹) در تهران بازداشت شده‌اند. دو هفته پس از این دستگیری این دو، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران بدون ارائه هیچ مدرکی ادعا کرد که این دو جوان ۲۰ ساله، با سازمان "مجاهین خلق" ارتباط داشته و در تدارک "اقدامات خرابکارانه"...


افرادی که خود را نمایندگان نهادهای دانشگاهی می‌نامند با امیرحسین مرادی و علی یونسی، دانشجویان نخبه زندانی ملاقات کرده‌اند. گزارشی که از این جلسه منتشر شد‌ه موجی از انتقادها را برانگیخته است.

رضا یونسی، برادر علی یونسی در پیامی توئیتری نوشت: «برخی (و نه همه) از این به‌اصطلاح “اساتید‌/دانشجویان” کاملا وابسته به نهادهای امنیتی هستد و در نقش بازجو شرکت کردند تا بازجویی جمعی انجام شود.»

آیدا یونسی، خواهر او نیز به این ماجرا واکنش داد و گفت: «بی عدالتی یعنی علی یونسی و امیرحسین مرادی رو که از شدت استرس حتی توانایی واضح حرف زدن رو از دست دادن و در اثر تهدیدها و شکنجه‌های روحی، نگران خانواده‌هاشونن رو بدون حضور وکیل و خانواده‌ها به جلسه بازجویی عمومی ببرید.»

“شوراهای صنفی دانشجویان کشور” هم گزارش نام‌برده را کنشی “عجیب و شوکه‌کننده” خواند که «خشم و شگفتی هر خواننده را از اقدام بی‌سابقه و بدعت جدید رخ داده، برمی‌انگیزد و حاکی از ضربه‌ای سهمگین و یورشی دوباره به استقلال نهاد دانشگاه در ایرانِ این روزهاست.»

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی نخبه‌ دانشگاه شریف هستند که ۲۲ فروردین امسال (۱۳۹۹) در تهران بازداشت شده‌اند. دو هفته پس از این دستگیری این دو، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران بدون ارائه هیچ مدرکی ادعا کرد که این دو جوان ۲۰ ساله، با سازمان “مجاهین خلق” ارتباط داشته و در تدارک “اقدامات خرابکارانه” بوده‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشرشده از سوی نهادهای حقوق بشری، این دو دانشجو در دوماهی که بازداشت شده‌اند در سلول انفرادی به‌سر برده‌اند و در این مدت نه تماسی با خانواده‌های خود داشتند و نه امکان دسترسی به وکیل برای آنها مهیا بود.

نهادهای امنیتی و رسانه‌های نزدیک به آنها مدتهاست تلاش می‌کنند به جامعه، به‌خصوص جامعه دانشگاهی القا کنند که این دو دانشجو خرابکارند و در تدارک تهیه بمب‌های دست‌ساز و ایجاد انفجار در مراکز حساس کشور بودند.

چندی پیش خبرگزاری فارس با انتشار سناریویی دست به چنین اقدامی زد و حال گروهی به نام “انجمن اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه شریف” از جلسه دیداری در “کاخ دادگستری” با علی یونسی و امیرحسین مرادی گزارش داده که در آن ادعا می‌شود حاضران شاهد اسناد و مدارک تعداد زیادی از عملیات خرابکارانه این دو جوان بودند./دویچه ولهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.