سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیا قاتلان آبان را هم محاکمه کرده‌اید؟...

آیا قاتلان آبان را هم محاکمه کرده‌اید؟

چکیده :جنبش تهی‌دستان در ایران می‌تواند روزنه‌هایی از تغییر را به همراه داشته باشد اما همانگونه که آصف بیات در کتاب سیاست‌های خیابانی تاکید می‌کند واقعیت دردناک آن است که همه چیز در زندگی تهی‌دستان امیدبخش و روشن نیست، و اینکه تهی‌دستان با موانع جدی برای تغییر بنیادین در زندگی‌شان...


سپند ارند

حکم اعدام سه جوان در ارتباط با حوادث آبان ماه تایید شده است. فارغ از مخالفت با مجازات اعدام و اینکه چه اندازه اتهامات واردشده به این سه نفر درست یا غلط است اگر عدد هزار و پانصد کشته که هیچ، به آمار رسمی حکومت اکتفا کنیم که دویست و چند نفر در آبان کشته شدند، تکلیف قاتلان این دویست نفر چه می‌شود؟ آیا آن‌ها را هم محاکمه کرده‌اید؟ اگر بنا به گفته سخنگوی قوه قضاییه این سه نفر در خرابکاری‌های مرتبط با بانک و اتوبوس مشارکت داشتند و حالا محکوم شدند، آیا کسانی که به گفته حکومت، بیش از دویست نفر از مردم را کشته‌اند نباید محاکمه شوند؟ یا آنکه شیشه‌های اتوبوس و بانک از جان مردم باارزش‌تر است؟

اعتراضات آبان، اگر چه اعتراضی بر آمده از انباشت نارضایتی عمومی در جامعه بود اما کلیدواژه اصلی آن را باید مشکلات اقتصادیِ مردمِ به‌تنگ‌آمده دانست و بی‌دلیل نبود که اتفاقا اوج اعتراضات نه در طبقه متوسط شهری که در حاشیه‌نشین‌های کلان‌شهرها به وقوع پیوست و بیشترین قربانیان نیز در همین مناطق بر زمین افتادند.

جنبش تهی‌دستان در ایران می‌تواند روزنه‌هایی از تغییر را به همراه داشته باشد اما همانگونه که آصف بیات در کتاب سیاست‌های خیابانی تاکید می‌کند واقعیت دردناک آن است که همه چیز در زندگی تهی‌دستان امیدبخش و روشن نیست، و اینکه تهی‌دستان با موانع جدی برای تغییر بنیادین در زندگی‌شان مواجه‌اند.

به گفته او، همراهی دانشجویان رادیکال با جنبش تهی‌دستان هم موجب تقویت جنبش می‌شد و هم ضربه‌پذیرش می‌ساخت؛ تقویت به جهت حمایت دانشجویان و ضربه‌پذیر به آن جهت که شرکت دانشجویان، جنبش را بیشتر در معرض سرکوب دولت قرار می‌داد. از سوی دیگر خواسته‌های رادیکال مطرح‌شده دارای ابعاد سیاسی زیادی بود و واکنش‌های دولت‌ها در برابر آن‌ها به مراتب شدیدتر.

اما شرایط آبان تا اندازه‌ای متفاوت از سال‌های پیش بود چه آنکه رادیکالیسم اعتراضات اتفاقا در بخش‌هایی که با اعتراضات دانشجویی تلفیق نشده بود، به مراتب بیشتر و ابعاد سیاسی آن نیاز به تبع رنگ و بوی دیگری می‌گرفت.

حالا کشور در شرایط اقتصادی فاجعه‌باری قرار دارد و طبیعتا هر روز آبستن حوادث غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود؛ تایید حکم اعدام این سه نفر اگر با هدف زهر‌چشم‌گرفتن برای اتفاقات احتمالی آینده باشد، خطایی بزرگ و دمیدن در آتشی زیرخاکستر است و در بهترین حالت تنها به پاک کردن موقت صورت‌ مسئله کمک خواهد کرد و عملا رادیکالیسم جنبش تهی‌دستان را می‌افزاید؛ آنگاه باید آبان‌ بزرگتری را انتظار کشید.

*تیتر انتخاب کلمه استDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.