سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مسئولیت مهم حاکمیت اسلامی ؛ رسیدگی به نارسایی های اقتصادی داخلی و مواجه درست با خر...

مسئولیت مهم حاکمیت اسلامی ؛ رسیدگی به نارسایی های اقتصادی داخلی و مواجه درست با خرافات و اختلاف افکنی هاست

چکیده :در همین جا از شما مسئولین عالی رتبه به عنوان یک طلبه حوزه که سابقه بیش از ده سال تدریس سطح عالی دارم میخواهم‌؛ امروز که جامعه ما گرفتار ویروس "کرونا" است ، موظف به محافظت از "سلامت شهروندان" هستید. و این وظیفه آنچنان مهم است که جای رودربایسی ویا تسلیم هیچ فشاری شدن را مسدود میکند.در این رابطه باتوجه به نظرات کارشناسان در رابطه باز بودن و یا نبودن مراکز عمومی دینی و ورزشی و.. محافظت از سلامت جامعه هیچ تردیدی بخود راه ندهید و تسلیم هیچ فشاری نشوید. که محافطت از سلامت مردم ؛ یک اصل مهم و جدی در"فقه شیعه"...


سخنرانی هادی سروش در دیدار جمعی از علماء با معاون اول دولت و وزیر ارشاد

از جملات زیبای امام خمینی که نشان از باور ایشان نسبت به امنیت اقتصادی و روانی جامعه است ، این است که فرمودند ؛
“کار مهم امام رضا حفظ آرامش ملت بوده است”.
این درحالی است که آن روز عده بنام جهاد و مقابله برعلیه حکومت مرکزی اقدامات مسلحانه و تبلیعاتی زیادی داشتند.

استادمطهری عدم آرامش جامعه را باعث ایجاد فضای بدبینی و نامیدی و نهایتاً “مسمومیت روحی” معنا میکند .

عدم آرامش جامعه در دو چیز است :
عدم تعادل در “مدیریت ظاهری” جامعه که بیشتر به اقتصاد مربوط است ، و “مدیریت باطنی” جامعه که به فرهنگ مربوط است.

با توجه به ولادت حصرت رضا (ع) دو آموزه مهم آن حضرت قابل توجه است که تاثیر مستقیم در مدیریت فضا و لایه های ظاهری و باطنی جامعه داشته و اتفاقا مشکل امروز ما هم میباشد،یعنی؛دو بخش اقتصاد و فرهنگ

ضرورت مدیریت فضای ظاهری ؛

الف) توجه به معاش شهروندان

نمونه ای قابل توجه؛
یاسر که خادم امام رضا است گوید:در حضورامام بودم که به دست مأمون نامه ای رسید و شروع به خواندن نامه کرد. نامه گزارشی بود از پیروزی لشکر او در نقاطی از منطقه کابل که نام روستاهای فتح شده، آمده بود. وقتی نامه تمام شد، و اثری از خشنودی درسیمای امام دیده نشد! مامون علت را جویا شد؟
امام رضا(ع) فرمود:
آیا گشودن روستایی از روستاهای بلاد شرک تو را خوشحال کرده است؟
مأمون گفت:این خوشحالی ندارد؟
امام رضا(ع) فرمود:
«درباره ی امت محمد (ص) و آنچه در اختیار توست، از خدا بترس! بدون تردید کارهای مسلمانان را ضایع کرده ای، آنها را به دیگران سپرده ای برخلاف حکم خداوند درباره ی مسلمانان داوری می کنند! خودت در این منطقه نشسته ای مرکز وحی و هجرت (مکه و مدینه) را رها کرده ای، و به آنان ظلم می شود، درباره ی آنان نه حق خویشاوندی رعایت میشود و نه عهد و پیمان! مظلومان، روزگار سختی را می گذرانند، از تأمین هزینه خود عاجزند! کسی را پیدا نمیکنند که شکایت خود را پیش او برند، و دستشان به تو نمی رسد!! .. »
(عیون اخبار الرضا؛ج۱ص۱۷۰)

این آموزه مهمی است که حاکمیت و دولت اسلامی موظف است قبل از هرچیزی به مشکلات و معضلات داخلی و رفع آن بکوشد و انحراف از این مسیر انحراف از مسیر عقل و وحی است .

ب) توجه امام رضا به سلامت شهروندان که میتوان در این رابطه کتاب طب الرضا رابعنوان یک نمونه ای ذکر نمود که حاکی از توجه حضرت به “سلامت و بهداشت” جامعه است.

در همین جا از شما مسئولین عالی رتبه به عنوان یک طلبه حوزه که سابقه بیش از ده سال تدریس سطح عالی دارم میخواهم‌؛ امروز که جامعه ما گرفتار ویروس “کرونا” است ، موظف به محافظت از “سلامت شهروندان” هستید. و این وظیفه آنچنان مهم است که جای رودربایسی ویا تسلیم هیچ فشاری شدن را مسدود میکند.در این رابطه باتوجه به نظرات کارشناسان در رابطه باز بودن و یا نبودن مراکز عمومی دینی و ورزشی و.. محافظت از سلامت جامعه هیچ تردیدی بخود راه ندهید و تسلیم هیچ فشاری نشوید. که محافطت از سلامت مردم ؛ یک اصل مهم و جدی در”فقه شیعه” است.

ضرورت مدیریت فضای فکری جامعه

عصر نهضت ترجمه بوده و مامون به پادشاه روم نامه نوشته که آثار قدیمی و کتب ارسطو را به بغداد منتقل کند و در “بیت الحکمه” بغداد سه مترجم بزرگ را جمع آورده برای ترجمه آثار طب و هیئت و فلسفه .

امام رضا (ع) با یک مدیریت قوی علمی و فرهنگی وارد میشود و سه کار مهم انجام میدهد؛تربیت نفوس،ترقی اندیشه،تثبیت باورهای درست.

امام رضابرای این مهم دست به مبارزه با دو عامل پرخطر میزندو آن مبارزه باانحرافات فکری ونیز مبارزه با خرافات رفتاری.
ولذاست که به ابن ابی محمود فرمود :
دشمن در رابطه با ما سه کار کرد؛ تندروی درعرصه باورهای دینی، کم کاری و مزاحمت دربرابر مواضع حق؛ تقویت امور اختلافی مذهب.
(عیون اخبارالرضا ، ج ۱ ص۳۰۴)

گرچه در امور دینی ؛ روحانیت مسئولیت بزرگی دارد .اما از آنجا که این حکومت؛ به نام حکومت اسلامی است ؛ این مهم از وظائف وزارت ارشاد است که از “تندوری های دینی” در حد خود، ممانعت ، و موضع گیری داشته باشند. و نیز اجازه “اختلاف افکنی” به افراد و گروه ها ندهد. وبا بهترین طرح های به روز ، مواضع حق را در شکلهای مختلف هنری و فرهنگی به گوش جامعه برساند.

در پایان این سخن حکیمانه استاد مطهری را ملاحظه کنید ؛ “ریه روح” مانند ریه بدن است و هوا میخواهد و اگر در تنفس هوا سالم به او ندهید هوای ناپاک وارد میشود. “علم سالم” هوای پاک برای ریه روح است .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.