سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هواپیمای اوکراینی و افشای یک فایل صوتی: آسمان ایران با اغراض نظامی باز بود...

هواپیمای اوکراینی و افشای یک فایل صوتی: آسمان ایران با اغراض نظامی باز بود

چکیده :«بستن فضای هوایی می‌تواند به معنای لغو پروازها باشد. ایران روزانه صدها هزار دلار بابت هزینه اجازه پرواز در فضای هوایی خود دریافت می‌کند. خوب، فرض کنید ما پرواز اوکراین را به مدت ۱۰ ساعت به تأخیر می‌انداختیم. آیا این باعث نمی‌شد پس از آن دیگر پروازها هم لغو...


فایل صوتی تازه منتشر شده‌‌ای حاکی از آن است که بالاترین مقامات ایران به هواپیماهای مسافربری اجازه داده بودند تا در اوج فعالیت نظامی، به داخل و خارج از کشور پرواز کنند؛ زیرا بستن فضای هوایی می توانست برنامه جمهوری اسلامی را برای حمله به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده لو بدهد.

شبکه سی بی سی نیوز کانادا به فایل مکالمه‌ای ۹۱ دقیقه‌ای دست یافته که در تاریخ ۷ مارس بین یکی از اعضای خانواده مقتولان در کانادا و حسن رضایی فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی ایران و رئیس تحقیقات ایران در مورد سقوط هواپیماهای اوکراینی صورت گرفته است.

رضایی فر در این فایل صوتی گفته: «بسته شدن آسمان تهران می‌توانست حملات موشکی ایران را در معرض حمله هوایی آمریکا قرار دهد.»

کمتر از ۲۴ ساعت پس از ارسال نامه‌ای از سوی شبکه سی بی سی کانادا به رضایی فر و درخواست پاسخ از او، روز پنج‌شنبه، اخباری مبنی بر برکناری او از نظارت بر تحقیقات ایران درباره سقوط پرواز ۷۵۲ منتشر شد.

به خانواده کشته شدگان در بریتانیا اعلام شده که یک بازرس جدید، مسئول این پرونده شده است.

ساقط شدن پرواز ۷۵۲ موجب کشته شدن ۱۷۶ نفر از جمله ۵۷ کانادایی شد. این اتفاق در شب حمله ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق رخ داد. حملات تلافی جویانه‌ای که در مقابل کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده ارشد سپاه به دست آمریکا صورت گرفت.

پرواز ۷۵۲ تنها چهار ساعت پس از حمله به پایگاه ایالات متحده آمریکا ساقط شد.

رضایی فر گفته است:

«بستن فضای هوایی می‌تواند به معنای لغو پروازها باشد. ایران روزانه صدها هزار دلار بابت هزینه اجازه پرواز در فضای هوایی خود دریافت می‌کند. خوب، فرض کنید ما پرواز اوکراین را به مدت ۱۰ ساعت به تأخیر می‌انداختیم. آیا این باعث نمی‌شد پس از آن دیگر پروازها هم لغو شوند؟»

رضایی‌ فر به درخواست شبکه سی بی اس برای اظهار نظر پاسخ نداده است. این در حالی است که نام او در طول این فایل صوتی مرتب تکرار می‌شود.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ در واکنش به انتشار این فایل صوتی گفته است که این حرف‌‌ها نگرانی‌هایی جدی در مورد دو گزارشی که سازمان هواپیمایی کشوری ایران قبلاً درباره پرواز ۷۵۲ منتشر کرده است، ایجاد می‌کند.

اسماعیلیون همسر خود، پریسا اقبالیان و دختر ۹ ساله خود ری‌را را در این پرواز از دست داده است.

اسماعیلیون گفته است: «من هیچ تفاوتی بین رضایی فر و بازرس جدید نمی‌بینم. سازمان هواپیمایی کشوری مستقل نیست. این سازمان از نزدیک با سپاه همکاری می‌کند.»

طبق نامه‌ای که به خانواده‌های قربانیان این پرواز در بریتانیا ارسال شده است، پیش‌بینی می‌شود ایران گزارش دیگری درباره این سانحه قبل از ارسال جعبه سیاه به فرانسه برای تحلیل داده‌‌های آن در تاریخ ۲۰ ژوئیه منتشر کند.

منبع: رادیو زمانهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.