سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سید علیرضا بهشتی: فصل سوم قانون اساسی که در زمینه حقوق شهروندی است، عملا به محاق رف...

سید علیرضا بهشتی: فصل سوم قانون اساسی که در زمینه حقوق شهروندی است، عملا به محاق رفته است/ آنجا که باید هشدار میدادیم ندادیم، جایی که باید در میدان باشیم به کنج عافیت رفتیم، جایی که نباید اطمینان کامل کنیم، اطمینان کامل کردیم

چکیده :منظور شهید بهشتی از ولایت فقیه، ولایت روحانیون نیست و ایشان معتقد به رهبری شورایی بود. مساله دیگر این است که باید ببینیم ما از ولایت مطلقه چه می فهمیم یک معنای آن به معنای تصمیم گیرنده فراقانونی است که به مفهوم ولایت مستبده نزدیک می شود و معنای دیگر آن وسعت دایره اطلاق حکومت است که به مفهوم دولت رفاه، دولتی که بتواند بازار و دیگر نهادهای اجتماعی را تنظیم کند نزدیک می...


به گزارش روابط عمومی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها، ۱۱ تیرماه، به مناسبت گرامیداشت شهدای هفتم تیر، گفتگوی زنده اینستاگرامی بین فرزندان دوتن از شهدای فاجعه هفتم تیر، فرزند شهید بهشتی و فرزند شهید صادقی از طریق صفحه اینستاگرام انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها انجام شد.

در این گفتگو که بین علیرضا بهشتی و محمود صادقی، دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها با موضوع بازخوانی جایگاه حقوق مردم در اندیشه و رفتار شهدای هفتم تیر انجام شد، می توان به ترتیب زیر به اهم محورهای مورد اشاره دکتر علیرضا بهشتی اشاره کرد:

باید توجه داشت که مصلحان اجتماعی، همیشه ایده‌هایی نسبت به ایجاد وضعیت مطلوب دارند. این تلاش آنان موجب رابطه‌ای دوسویه در میدان عمل و نظر می شود تا شرایط تحقق این وضع مطلوب را ایجاد کنند.

از نظر من انقلاب و اصلاح در تداوم هم هستند نه تزاحم با هم: هرگاه راه اصلاح مسدود شود، انقلاب سدهای موجود را می شکند و بعد از پیروزی انقلاب، اصلاحات دوباره تداوم پیدا می کند.

انقلاب ایران زمانی به وقوع پیوست که همه را در وضعیت غافلگیری قرار داد و رهبران انقلاب آمادگی کامل برای ایجاد حکومت بعد از انقلاب را نداشتند.

منظور شهید بهشتی از ولایت فقیه، ولایت روحانیون نیست و ایشان معتقد به رهبری شورایی بود. مساله دیگر این است که باید ببینیم ما از ولایت مطلقه چه می فهمیم یک معنای آن به معنای تصمیم گیرنده فراقانونی است که به مفهوم ولایت مستبده نزدیک می شود و معنای دیگر آن وسعت دایره اطلاق حکومت است که به مفهوم دولت رفاه، دولتی که بتواند بازار و دیگر نهادهای اجتماعی را تنظیم کند نزدیک می شود.

باید توجه داشت که بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ بر اساس تجربیات اداره کنندگان در حکومت صورت می‌گیرد و در این تجدید نظر عمل گرایانه، از منظر جمهوریت نظام، متاسفانه یک گام به عقب به شمار می رود. اگر ما به آن قانون بازنگری نشده بازگردیم نیز شرایط‌مان از اکنون بهتر خواهد شد. اما حتی به آن قانون اساسی بازنگری شده هم ملزم نماندیم.
مثلاً در فصل سوم همین قانون اساسی به حقوق شهروندان بسیار توجه شده که این فصل عملاً به محاق رفته است.

در اینجا دو سوال مهم وجود دارد:
یکی اینکه آیا قانون اساسی جمهوری اسلامی می تواند ما را به مطالبه ملی رسیدن به جایگاه یک کشور پیشرفته برساند و مطالبات واسطه مثل آزادی، عدالت و استقلال که برای رسیدن به یک کشور پیشرفته، مورد نیاز است با این قانون اساسی محقق می شود؟
سوال دوم این است که آیا اساساً به همان قانون اساسی با همه اشکلاتش عمل شده یا نه؟ آیا ما ارکان لازم را نداشتیم یا اراده ای بر این بوده است که تمام اصول را پیاده نکنیم؟

در خصوص عدالت اجتماعی هم اکنون هم مخالفان و موافقان نظام وفاق دارند که ما در ایجاد آن موفق نبودیم.
ما باید برای برون رفت از این وضعیت یک مطالعه جامع چند رشته‌ای در فضای گفتگوی آزاد داشته باشیم نه در فضایی که تا نماینده مجلس صحبتی می کند به خاطر نطق پیش از دستور اش دادگاهی شود یا کسی که توئیت می‌کند، یا یک یادداشت می‌نویسد با او برخورد شدید شود.

باید قانون اساسی جدید بر اساس این مطالعه و بررسی نوشته شود و بعد به طور کامل پیاده شود. من به اصلاحات سازمانی کار ندارم، ما نیاز به اصلاحات ساختاری داریم. همه اینها باید به اتکاء مردم و با تکیه بر حمایت مردم انجام شود. این یک اختلاف خانوادگی است که باید در درون خانواده حل شود: خانواده بزرگ ملت ایران.

باید از انسداد سیاسی خارج شویم. ما نیز می توانیم مانند همه کشورهای دیگر از این دوران عبور کنیم و در این صورت است که به توسعه خواهیم رسید.

انقلابی سال ۱۳۵۷ نباید از انقلاب خود پشیمان باشد، باید از عدم حراست از دستاوردهای آن پشیمان باشد.
آنجا که باید هشدار میدادیم ندادیم، جایی که باید در میدان باشیم به کنج عافیت رفتیم، جایی که نباید اطمینان کامل کنیم، اطمینان کامل کردیم.

با این وضع خدای نکرده یا به اضمحلال برویم یا باید منتظر یک منجی از پس پرده غیب یا خدای ناکرده از آن سوی مرزها باشیم که تجربه تاریخی نشان داده هیچ گاه نمی تواند ما را به پیشرفت برساند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.