سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتصاب کارگران هفت‌تپه: تاکید بر اتحاد و تصمیم‌گیری جمعی...

اعتصاب کارگران هفت‌تپه: تاکید بر اتحاد و تصمیم‌گیری جمعی

چکیده :بیش از ۱۰۰ کارگر این مجتمع به جرم اعتراض احضار و بازداشت شده‌اند. اسماعیل بخشی و محمد خنیفر دو تن از نمایندگان کشور علاوه بر تعقیب قضایی و امنیتی از محل کار خود نیز اخراج شده‌اند. سپیده قلیان، فعال اجتماعی نیز یکی از کسانی است که از سال ۹۷ به دلیل حمایت از اعتصاب و خواست‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه مورد تعقیب قضایی است. او مجددا یکم تیر برای تحمل پنج سال حبس به زندان اوین منتقل...


سه‌شنبه سوم تیر کارگران نیشکر هفت‌تپه در تداوم اعتصاب خود مقابل دفتر مدیریت شرکت تجمع کردند. آن‌ها خواستار پرداخت حقوق معوقه، خلع ید از بخش خصوصی و بازگشت به کار فعالان کارگری اخراج شده هستند. در نهمین روز اعتصاب، کارگران بر ضرورت اتحاد کارگران و تصمیم‌گیری جمعی در برابر تلاش‌ها برای تفرقه‌افکنی تاکید کردند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه از ابتدای سال حقوق نگرفته‌اند و حق بیمه‌شان هم پرداخت نشده. فشار معیشتی بر کارگران و خانواده‌هایشان افزایش یافته. برخی کارگران می‌گویند قادر به معالجه کودکان بیمار خود نیستند.

محاکمه مالکان شرکت به اتهام اختلاس و فروش غیرمجاز ارز در جریان است و مسئولان می‌گویند حساب‌های بانکی شرکت به این دلیل مسدود شده و پرداخت مطالبات کارگران ممکن نیست.

کارگران خواستار پرداخت حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی خود ازجمله ایمان اخضری، محمد خنیفر، اسماعیل بخشی و سالار بیژنی، و خلع ید از بخش خصوصی هستند.

به گفته‌ی کارگران، در جریان اعتصاب عده‌ای از عوامل کارفرما تلاش دارند با ایجاد اغتشاش، خسارت زدن به اموال شرکت و تفزقه‌افکنی میان کارگران صفوف آن‌ها را درهم بشکنند.

سه‌شنبه، یوسف بهمنی و ابراهیم عباسی منجزی، دو تن از فعالان کارگری شرکت طی سخنانی بر وحدت کارگران مستقل از قومیت و تفاوت‌های نظری تاکید کردند و از کارگران خواستند در تصمیم‌گیری جمعی مشارکت کنند.

بیش از ۱۰۰ کارگر این مجتمع به جرم اعتراض احضار و بازداشت شده‌اند. اسماعیل بخشی و محمد خنیفر دو تن از نمایندگان کشور علاوه بر تعقیب قضایی و امنیتی از محل کار خود نیز اخراج شده‌اند. سپیده قلیان، فعال اجتماعی نیز یکی از کسانی است که از سال ۹۷ به دلیل حمایت از اعتصاب و خواست‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه مورد تعقیب قضایی است. او مجددا یکم تیر برای تحمل پنج سال حبس به زندان اوین منتقل شد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در گزارشی از اعتصاب امروز خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به مطالبات کارگران شد.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه با حمایت گسترده‌ای در میان فعالان کارگری و اجتماعی روبرو شده است. از جمله کارگران شرکت ملی فولاد (اهواز)، فعالان دانشجویی و زنان، و فعالان حقوق کودکان کار از اعتصاب و مطالبات کارگران پشتیبانی کرده‌اند. هشت تشکل مستقل کارگری و بازنشستگان و معلمان هم در بیانیه مشترکی خواستار پاسخگویی فوری به خواست‌های کارگران شدند.

منبع: رادیو زمانهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.