سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شهیدچمران، تربیت شده مکتب مهندس بازرگان...

شهیدچمران، تربیت شده مکتب مهندس بازرگان

چکیده :اگر نگاهی به چهره‌های تابناک انقلاب و دفاع مقدس بیندازیم نام ۲ شهید گرانقدر محمدعلی رجایی و مصطفی چمران برمی خوریم. این دو نفر از اعضای نهضت آزادی و پرورش یافتگان بازرگان فقید بودند. کافی است به لیست نهضت آزادی نگاهی بیندازیم می بینیم دو تن از راه یافتگان مجلس اول که اتفاقا در سال ۱۳۶۰ به کاروان شهدای انقلاب پیوستند و افتخار انقلابیون شدند، رجایی و چمران از لیست نهضت آزادی بودند، اگرچه رجایی در لیست حزب جمهوری اسلامی هم بود و یکی از ۳ عضو مشترک دولیست بشمار می...


علی نظری

۳۱ خرداد مصادف با سی و نهمین سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران در دشت دهلاویه است.

مصطفی از اوائل دهه سی(۱۳۳۲) که وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد مورد لطف مهندس بازرگان قرار گرفت.بازرگان در واقع استاد و مراد مرحوم چمران بود.

مصطفی در دانشکده فنی دلداده بازرگان شد. وقتی در درس ترمو دینامیک موفق شد از استادش بازرگان نمره۲۲ بگیرد در دانشکده فنی اشتهار عجیبی پیدا کرد.

وقتی اساتید و دانشجویان فلسفه نمره۲۲ را از بازرگان پرسیدند مرحوم مهندس بازرگان با آن حاضرجوابی خاص که زبان طنازی هم داشت می گوید: اگر به مصطفی نمره۲۲ نمی دادم خیلی بی‌انصاف بودم. چون برگه‌های امتحانی را با وسواس خاصی صحیح می‌کردم. سال‌ها بود کسی ازمن در ورقه امتحان۲۰ نگرفته بود. مصطفی آنقدر تمیز و ماهرانه ورقه را نوشت که من با رغبت به وی۲۰ دادم.کار کلاسی را که معمولا ۲ نمره داشت را برای مساعدت به دانشجویان لحاظ می کردم که بچه‌ها واحد درسی من را راحت تر پاس کنند. وقتی بررسی کردم، دیدم مصطفی کار کلاسی را هم به بهترین شکل انجام داده است. ضمن تحسین نمره۲۲ را برای چمران رد کردم.
بلی این واقعیت را باید پذیرفت مصطفی چمران دست پرورده بازرگان در دنیای سیاست بود.

هنر بزرگ مهندس بازرگان کشف و تربیت چهره های مستعد مذهبی در دهه‌های سی تا پنجاه شمسی بود.

اگر نگاهی به چهره‌های تابناک انقلاب و دفاع مقدس بیندازیم نام ۲ شهید گرانقدر محمدعلی رجایی و مصطفی چمران برمی خوریم. این دو نفر از اعضای نهضت آزادی و پرورش یافتگان بازرگان فقید بودند. کافی است به لیست نهضت آزادی نگاهی بیندازیم می بینیم دو تن از راه یافتگان مجلس اول که اتفاقا در سال ۱۳۶۰ به کاروان شهدای انقلاب پیوستند و افتخار انقلابیون شدند، رجایی و چمران از لیست نهضت آزادی بودند، اگرچه رجایی در لیست حزب جمهوری اسلامی هم بود و یکی از ۳ عضو مشترک دولیست بشمار می آمد.

امروز که در سالگرد شهادت شهید چمران هستیم صراحتا عرض می کنم آنهایی که بازرگان را آمریکایی،لیبرال،عامل آمریکا و پیر خرفت می نامیدند، وقتی به دست پرورده ها و تربیت شدگان مکتب مهدی بازرگان نظر می اندازند خجل و سرافکنده نیستند؟

آنهایی که هنوز با بازرگان عناد دارند کافی است به جملات بنیانگذار جمهوری اسلامی در رثای شهیدان” رجایی و چمران” نگاهی بیندازند.

چمران جمله معروفی در خصوص استادش مرحوم بازرگان به این مضمون می گوید:درس زهد، ورع، تقوی و مبارزه را از مهندس بازرگان آموخته‌ام.هرگاه کم می آورم به مهندس رجوع می کنم یا تماس می گیرم.

یکبار در نقد فیلم سینمایی”چ” ساخته ابراهیم حاتمی کیا نوشتم که مصطفی “چمران بازرگان” بود، لطفا شهید چمران را برای کسی دیگر مصادره نکنید!

شهید چمران در طول ۱۴ ماه نمایندگی مردم تهران عضو فراکسیون نهضت آزادی و همچنان وفادار به خط مشی سیاسی بازرگان بود.
اگرچه در همین دوران نمایندگی بیشترین زمان را در جبهه ها بود و ستاد جنگهای نا منظم را تاسیس و فرماندهی کرد.

چمران از افتخارات کارنامه معلمی مهدی بازرگان است که در تقویم شهدای انقلاب تشعشع نامش غیرقابل انکار و کتمان است.

امام موسی صدر در خاطراتش می گوید در اواخر دهه ۴۰ به ایران آمدم و در ملاقاتی با مهندس بازرگان از وی خواستم یک مهندس متدین مسلط به زبان انگلیس برای تاسیس یک مجموعه آموزشی در جنوب لبنان را به من معرفی کند،مهندس بازرگان بهترین انتخابش “چمران” را به من معرفی کرد.

به توصیه بازرگان،شهید چمران آن زندگی مجلل با حقوق بالا را در آمریکا رها کرد و به جنوب لبنان آمد و خدمتگزار شیعیان جنوب لبنان شد.

آنهایی که هنوز به بازرگان دشنام می‌دهند کافی است به تربیت شدگان بازرگان در دهه سی( امثال محمدعلی رجایی و مصطفی چمران) نیم نگاهی داشته باشند.

هنرمندی بازرگان در پرورش بهترین خدمتگزاران کشور با امثال چمران‌ها متجلی و مشهود می شود.

یاد چمران این مبارز راه آزادی گرامی باد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.