سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دکتر مصدق: مى‌خواستید از روز اول بگوئید ما دروغ گفتیم و مشروطه نمى‌خواستیم، آزادى...

دکتر مصدق: مى‌خواستید از روز اول بگوئید ما دروغ گفتیم و مشروطه نمى‌خواستیم، آزادى نمى‌خواستیم، یک ملتى است جاهل و باید با چماق آدم شود

چکیده :خوب آقاى رئیس الوزراء سلطان مى شوند و مقام سلطنت را اشغال مى کنند ، آیا امروز در قرن بیستم ، هیچ کس مى تواند بگوید یک مملکتى که مشروطه است ، پادشاهش هم مسئول است ؟ اگر ما این حرف را بزنیم ، آقایان همه تحصیل کرده و درس خوانده و داراى دیپلم هستند ، ایشان پادشاه مملکت مى شوند ، آن هم پادشاه مسئول...


سخنرانی دکتر مصدق در جلسه نهم آبان ١٣٠۴ مجلس شوراى ملى که نمایندگان از پیش براى راى به ماده واحده ” اعلام انقراض سلطنت قاجاریه و سپردن حکومت موقتى به رضا خان پهلوى و تشکیل ” مجلس مؤسسان ” و تغییر مواد ٣۶، ٣٧، ٣٨ و ۴٠ متمم قانون اساسى ، تهدید و تحدید و مرعوب شده بودند:

” بنده در سال گذشته در حضور نمایندگان محترم به کلام الله مجید ، قسم یاد کردم که به مملکت و ملت خیانت نکنم . آن ساعتى که قسم خوردم مسلمان بودم و حالا هم مسلمان هستم و از آقایان تمنا دارم به احترام این قرآن برخیزند ( در این موقع کلام الله مجید را از بغل خود بیرون آورده و حضار قیام نمودند ) و در حضور همه آقایان ، بنده شهادت خودم را مى گویم :

من شخصى بودم مسلمان و به این کلام الله قسم یاد کرده ام و این ساعت هم این کلام الله خصمى مرا بکند اگر در عقیده خودم ، یک اختلاف و تفاوتى حاصل کرده باشم . همان بودم که هستم و امروز هم اگر یک چیزى بر خلاف مصالح مملکت به عقل ناقص خودم ببینم ، خودم را ناچار مى دانم که براى حفظ مملکت و حفظ قومیت و بقاى اسلامیت ، از اظهار عقیده خوددارى نکنم …

اگر آمدیم و گفتیم : خانواده قاجاریه بد است ، بسیار خوب ، هیچ کس منکر نیست و باید تغییر کند و البته امروز کاندیداى مسلم ما، شخص رئیس الوزراست ٢.

خوب آقاى رئیس الوزراء سلطان مى شوند و مقام سلطنت را اشغال مى کنند ، آیا امروز در قرن بیستم ، هیچ کس مى تواند بگوید یک مملکتى که مشروطه است ، پادشاهش هم مسئول است ؟ اگر ما این حرف را بزنیم ، آقایان همه تحصیل کرده و درس خوانده و داراى دیپلم هستند ، ایشان پادشاه مملکت مى شوند ، آن هم پادشاه مسئول ؟

هیچ کس چنین حرفى نمى تواند بزند و اگر سیر قهقرائى بکنیم و بگوئیم پادشاه است ، رئیس الوزراء ، حاکم ، همه چیز است ! این ارتجاع و استبداد صرف است .

ما مى گوئیم که سلاطین قاجاریه ، بد بوده اند ، مخالف آزادى بوده اند ، مرتجع بوده اند . خوب؛ حالا آقاى رئیس الوزراء ، پادشاه شد ، اگر مسئول شد که ما سیر قهقرائى مى کنیم !

امروز مملکت ما بعد از بیست سال ، و این همه خون ریزى ها مى خواهد سیر قهقرائى بکند و مثل زنگبار بشود؟
گمان نمى کنم در زنگبار هم این طور باشد که یک شخص هم پادشاه باشد و هم مسئول مملکت باشد !

اگر گفتیم که ایشان پادشاه و مسئول نیستند ، آن وقت خیانت به مملکت کرده ایم ، براى این که ایشان در این مقامى که هستند ، مؤثر هستند و همه کار مى توانند بکنند . در مملکت مشروطه ، رئیس الوزراء مهم است نه پادشاه !…

خوب اگر ما قائل شویم که آقاى رئیس الوزراء پادشاه بشوند ، آن وقت در کارهاى مملکت هم دخالت کنند …شاه هستند ، رئیس الوزراء هستند ، فرمانده کل قوا هستند .

بنده اگر سرم را ببرند و تکه تکه ام بکنند و آقا سید یعقوب٣، هزار فحش به من بدهد ، زیر بار این حرف ها نمى روم ! بعد از ٢٠ سال خون ریزى ؟

آقاى سید یعقوب !
شما مشروطه طلب بودید ؟! آزادى خواه بودید ؟! بنده خودم شما را در این مملکت دیدم که بالاى منبر مى رفتید و مردم را دعوت به آزادى مى کردید ! حالا عقیده شما این است که یک کسى در مملکت باشد که هم شاه باشد ، هم رئیس الوزراء ، هم حاکم !
اگر این طور باشد که ارتجاع صرف است . استبداد صرف است ، پس چرا خون شهداء راه آزادى را بى خود ریختید ؟!
چرا مردم را به کشتن دادید ؟

مى خواستید از روز اول بیائید بگوئید که ما دروغ گفتیم و مشروطه نمى خواستیم ، آزادى نمى خواستیم ، یک ملتى است جاهل و باید با چماق آدم شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.