سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

رویایی که نیمه تمام ماند

چکیده :جامعه شناسی دانشی است که از ظرفیت زیادی برای یافتن و ارائه‌ی پاسخ به این پرسش‌ها برخوردار است و هم اکنون پس از دوره‌ای سکون و کم تحرکی، جامعه‌شناسی نوپای ایران با پرورش نسلی با انگیزه، در حال ورود به دورانی است که می‌توان امیدوار بود که در یافتن پاسخ‌هایی برای پرسش‌های انباشت شده جامعه‌ی ما جوابی ملموس، واقعی و کاربردی...


مجید یونسیان

بیست و چهارم خرداد سال‌گشت در گذشت دکتر محمد امین قانعی‌راد جامعه‌شناسی است که رویاهایش نیمه تمام باقی ماند۔

شتاب و وسعت دگرگونی‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران، اهمیت و ارزش تاثیرگذار مولفه‌های علمی و پژوهشی و جست‌وجو برای یافتن راه‌هایی نو و پاسخ به پرسش‌هایی که دائم جامعه با آن روبه‌روست، افزایش داده است۔

جامعه شناسی دانشی است که از ظرفیت زیادی برای یافتن و ارائه‌ی پاسخ به این پرسش‌ها برخوردار است و هم اکنون پس از دوره‌ای سکون و کم تحرکی، جامعه‌شناسی نوپای ایران با پرورش نسلی با انگیزه، در حال ورود به دورانی است که می‌توان امیدوار بود که در یافتن پاسخ‌هایی برای پرسش‌های انباشت شده جامعه‌ی ما جوابی ملموس، واقعی و کاربردی بیابد۔

رویای دکتر قانعی تلفیق علم جامعه‌شناسی با همین نیازهای و‌ پرسش‌ها بود۔

اینکه جامعه‌شناسی به‌عنوان علم به چه کار می‌آید؟ نسبت ان با دین و سنت و فرهنگ جامعه چیست؟
اینکه ایا توان فهم وحل مشکلات ملموس و واقعی مردم را دارد؟
مردم کجای این رابطه‌اند؟
جامعه چیست؟

دین، دولت، حکومت و نهادهای حکمرانی در جامعه چه نسبتی با هم دارند؟

نسبت جامعه ما با پیرامون‌مان چیست؟
در کجای جهان ایستاده‌ایم؟

این ها همه پرسش‌های عام و تکراری‌اند که در برابر ان پاسخ‌های زیادی وجود دارد۔ متفکران، فیلسوفان و جامعه شناسان بارها وبارها به این سولات پاسخ داده‌اند و مکاتب علمی و فلسفی حاصل و نتیجه این پاسخ ها هستند۔ اما به نظر می‌،رسد آنچه قانعی را از بسیاری از همکاران جامعه شناس اش متفاوت می کرد این بود که تصور می کرد پاسخ های عام به سوال‌های عام سازنده اندیشه‌های کلاسیک در حوزه‌ی جامعه‌شناسی است واین اندیشه ها و‌ مکاتب گرچه راهنمای ما در فهم مسائل اجتماعی است اما هر جامعه‌ای متناسب با تغییرات اجتماعی با سوال‌های نوینی روبه‌رو می‌شود و لزوما پاسخ های نو می‌خواهد و این کار جامعه‌شناس و فیلسوف و دانشمند علوم انسانی است که پاسخی بیابد و این ممکن نخواهد بود مگر اینکه زایش و خلاقیت فکری، پژوهشی همراه با تلاش، پیوستگی و گفت‌وگو باشد۔

رویای قانعی رساندن جامعه شناسی در ایران به چنین وضعی بود رویایی که اجل مهلت نداد و نیمه تمام ماند اما اکنون به‌نظر می رسد که با حضور پررنگ و جسورانه‌ی برخی جامعه‌شناسان جوان و خوشفکر و صاحب سبک می توان امید داشت که چنین رویایی روزی تحقق یابد۔

قانعی راد را باید یکی ار رهروان و بنیان‌گذران راهی دانست که در جامعه‌شناسی ایران مسیری نو گشود۔

یادش گرامی و روح‌اش قرین شادی و‌ نشاط!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.