سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

پایش بازار انرژی

چکیده :امروز اوپک پلاس در وین جلسه خواهد داشت تا تعهد کاهظ ۹٫۷ میلیون بشکه ای این دسته از کشورهای صادرکننده نفت را یک ماه دیگر تمدید نماید. کشورهایی که باید تولید خود را کاهش دهند، همگای توافق کرده اند. تنها عراق همچنان در داخل کابینه بحث ادامه کاهش تولید مطرح...


پویایی های بازار

قیمت نفت علیرغم عدم قطعیت های ناشی از ویروس کرونا همچنان روند افزایشی د اشته، اما نوسانات ناشی از وضعیت بازار را نیز به همراه خود دارد . در روز جمعه برنت با بیش از ۷ درصد افزایش به ۴۲٫۳۰ دلار هر بشکه بالا رفت و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز به ۴۰ دلار رسید. از دلایل آن می توان به استحکام بخش تقاضا بعد از آسیب جدی که بر اثر شیوع کوید ۱۹ دید اشاره کرد .

تفسیر هفته

۱- تقاضای نفت بعد از کاهش شدید در سال جاری بخصوص در ماه آوریل ۲۰۲۰ که نسبت به ماه مشابه در سال قبل ۲۱ میلیون بشکه در روز کمتر شده است، به تدریج در حال بهبود است. مصرف فرآورده های نفتی به تدریج افزایش می یابد. بخش تقاضا در کشورهایی مانند چین، آمریکا و اروپا در بخش بنزین افزایش یافته است. سوخت جت با توجه به محدودیت های پرواز هواپیماهای مسافربری با شیب کمتری در حال افزایش است. در ۲۰۲۱ وضعیت تقاضا بهتر خواهد بود.

۲- امروز اوپک پلاس در وین جلسه خواهد داشت تا تعهد کاهظ ۹٫۷ میلیون بشکه ای این دسته از کشورهای صادرکننده نفت را یک ماه دیگر تمدید نماید. کشورهایی که باید تولید خود را کاهش دهند، همگای توافق کرده اند. تنها عراق همچنان در داخل کابینه بحث ادامه کاهش تولید مطرح است.

۳- اندازه گیری گازهای گلخانه ای نشان می دهد که مقدار تولید گاز کربن نسبت به سال قبل بیشتر (ppm) شده است. مقدار ثبت شده اکسید دوکربن در ماه مه نشان دهنده ۴۱۷ ذره در میلیون است که ۲٫۴ ذره بیشتر از سال قبل می باشد. این افزایش با توجه به بحران کرونا و کم شدن تولید گازهای گلخانه ای بدلیل توقف اکثر فعالیت های صنعتی و حمل و نقل قابل توجه است. گفته می شود که گاز کربن می تواند تا صدها سال در فضا باقی بماند، بنابراین با کاهش ۱۷ در صد مصرف انرزی های فسیلی در آوریل امسال نسبت به سال قبل نمی توان باعث توقع کمتر شدن گازهای گلخانه ای را داشت.

۴- وضعیت تولید و صادرات نفت ایران همچنان نامشخص است. طیفی از آمار متعدد از اتاق های فکر و دبیرخانه های موسسات انرژی نشان می دهد ایران صادراتی مابین ۷۰ هزار تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز دارد. تا قبل از خروج ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایران تا گفته می شود که خریداران نفت فعلی ایران، چین، .(EIA) 2.5 میلیون بشکه در روز صادر می کرد هند، ترکیه و برخی از خریداران ناشناس هستند. در مورد چین آخرین آمار گمرک چین حاکی است چین از ایران در ماه مارس ۳۵۰ هزار بشکه در روز وارد کرده است.

۵- بازار اشتغال در آمریکا در حال تغییر است. نرخ رشد بیکاری در حالیک ه در آوریل ۱۴٫۷ درصد بود، در ماه مه ۱۳٫۳ درصد نسبت به کل نیروی کار فعال شده است. یعنی ۲٫۵ میلیون نفر در ماه مه گذشته به تدریج مشغول کار شدند. به نظر می رسد که تاثیرات مخرب بیماری کووید ۱۹ بر اقتصاد آمریکا در حال کاهش است. کشته شدن جرج فلوید و اعتراضات پس از آن همچنان جامعه آمریکا ، را در بر گرفته، ام ا نمی توان بصورت قاطع گفت که کاهش فعلی محبوبیت ترامپ تا ۴ نوامبر ۲۰۲۰ روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه داشته باشد. نمودار زیر نشان دهنده نرخ بیکاری در آمریکاست.

 

منبع: دانشگاه شریفDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.