سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

ولایت فقیه و سرنوشت سه سحابی

چکیده :سحابی هیچ گاه در زندگی اش بازنشستگی نداشته، قبل از انقلاب زندان و فشار و بعد از انقلاب باز هم‌زندان و فشار.در دوران هاشمی به خاطر یک نامه انتقادی معروف به نامه نود نفر در نقد سیاستهای تعدیل زندانی شد. شاید آیندگان حیرت کنند جمعی از کارشناسان و فعالان سیاسی به خاطر یک نامه انتقادی حبس را تحمل کرده اند. سحابی بارها زندانی شد اما هیچ گاه از عرصه سیاست کنار...


مجتبی نجفی

مهندس سحابی ویژگی داشت کمتر در سیاسیون ایرانی یافت میشود: خودانتقادی. او رفتار خود نسبت به بازرگان را صریحا نقد میکرد بدون لکنت زبان. در خاطرات خود اعتراف کرده بود برخی طرحهای زمان شاه را درست درک نکرده اند سلطنت طلبها به جای اینکه ازخودانتقادی سحابی یاد بگیرند این اقرار شجاعانه را سندی بر سفیدسازی دوران دیکتاتوری شاه دانستند.

از سحابی نقل قولی است که حرکت تدریجی از گلوله خوردن سختتر است. سحابی می خواهد بگوید حرکت باید پیوسته بدون خستگی باشد نه اینکه مماشات طلبی و عافیت طلبی باشد. بسیاری از مماشات طلبان برای توجیه خود پشت حرف سحابی سنگر میگیرند. مساله اینجاست سحابی از رادیکال ترین سیاسی های ایران بوده. مخالفت با ولایت فقیه در جو سنگین اوایل انقلاب کار هر کسی نبوده. سحابی هم در مجلس خبرگان هم در سخنرانی عمومی و هم نزد آیت الله خمینی نسبت به تبعات ویرانگر ولایت فقیه هشدار میدهد. در این ویدیو میگوید این اصل در کشور انقلاب ایجاد میکند. سحابی در همین جلسه و در انظار عمومی نسبت به تبعات ناگوار ولایت فقیه برای ایران و اسلام هشدار میدهد. او در عمر خود همیشه مخالف سرسخت ولایت فقیه بوده. در یکی از سخنرانی های ابتدای دهه هشتاد در حسینیه ارشاد، ولایت فقیه را شرک به خدا دانست و در سالهای پایانی عمر حضور دین در ساختار قدرت را مضر اعلام کرد.

سحابی هیچ گاه در زندگی اش بازنشستگی نداشته، قبل از انقلاب زندان و فشار و بعد از انقلاب باز هم‌زندان و فشار.در دوران هاشمی به خاطر یک نامه انتقادی معروف به نامه نود نفر در نقد سیاستهای تعدیل زندانی شد. شاید آیندگان حیرت کنند جمعی از کارشناسان و فعالان سیاسی به خاطر یک نامه انتقادی حبس را تحمل کرده اند. سحابی بارها زندانی شد اما هیچ گاه از عرصه سیاست کنار نکشید.
او طرفدار بورژوازی ملی بود. در نامه تیر هفتاد و شش به خاتمی تصریح میکند بورژوازی ملی ستون فقرات جامعه مدنی است.از معدود چهره های اپوزیسیون بود که با عدد و رقم حرف میزد.اپوزیسیون کارشناس.

پیش از مرگش در نامه ای آزردگی خاطرش را از شکنجه جوانان اعلام کرد و از خدا تقاضای مرگ کرد. پدر وی دکتر یدالله سحابی در سال هفتاد و نه در نامه ای به آیت الله خامنه ای نسبت به تبعات حکومت تک صدایی هشدار داد. رهبر جمهوری اسلامی بر عکس تک تک تمام این هشدارها عمل کرد. دختر عزت الله سحابی هم در تشییع پدر جان داد. نامه سحابی پدر شکوائیه سحابی پسر و مرگ تراژیک سحابی دختر همه از تبعات اصل ولایت فقیه است که به پیش نویس قانون اساسی اضافه شد و در بازنگری سال شصت و هشت قید مطلقه هم افزوده شد تا فاجعه تکمیل شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.