سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ادامه افزایش روزانه مبتلایان به کرونا در ایران؛ آغاز موج دوم شیوع کرونا در گیلان...

ادامه افزایش روزانه مبتلایان به کرونا در ایران؛ آغاز موج دوم شیوع کرونا در گیلان

چکیده :آمار وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در ایران در حالی منتشر می‌شود که پیش از این برخی از نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر وزارت بهداشت را به پنهانکاری درباره آمار جان‌باختگان و مبتلایان به کرونا متهم...


کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در آمارهای رسمی خود برای روز پنج‌شنبه ۱۵ خرداد، از شناسایی ۳۵۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ طی شبانه‌روز گذشته در کشور خبر داد.

به گفته آقای جهان‌پور، مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۱۶۴ هزار و ۲۷۰ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت دربارهٔ آمار قربانیان نیز گفت که در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۹ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند و بدین ترتیب مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۸۰۷۱ نفر رسید.

کیانوش جهان‌پور با اعلام این‌که وضعیت خوزستان همچنان قرمز است، گفت: «استان‌های هرمزگان، کردستان و کرمانشاه در وضعیت هشدار جدی قرار دارند.»

این برای سومین روز پیاپی است که شمار مبتلایان به کرونا در ایران بیش از سه هزار نفر اعلام می‌شود و این ارقام نیز روندی رو به افزایش نشان می‌دهند.

آمار وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در ایران در حالی منتشر می‌شود که پیش از این برخی از نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر وزارت بهداشت را به پنهانکاری درباره آمار جان‌باختگان و مبتلایان به کرونا متهم کرده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز پیش از این در گزارشی تعداد جان‌باختگان را دو برابر و تعداد مبتلایان را ۸ تا ۱۰برابر آمار وزارت بهداشت برآورد کرد.

آغاز موج دوم شیوع کرونا در گیلان، هشدار در مازندران

در ادامه هشدارهای اخیر نسبت به اوج‌گیری دوباره آمار ابتلا به ویروس کرونا در ایران، رئیس علوم پزشکی گیلان نیز روز پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد، از شروع موج دوم شیوع کرونا در این استان خبر داد.

ارسلان سالاری، رئیس علوم پزشکی گیلان، با اشاره به افزایش شمار بیماران کووید ۱۹ در روزهای اخیر گفت افزایش تعداد بستری‌ها نشان‌دهنده فرارسیدن پیک دوم این بیماری در گیلان است.

به‌گفته‌ آقای سالاری، دلیل افزایش مجدد آمار ابتلا عمدتاً «عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مقررات بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و دستکش» است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: «میزان شیوع کرونا در گیلان طی هفته‌های اخیر روند نزولی داشت، اما عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مراکز تفریحی باعث شد میزان شیوع آن افزایش یابد که این یک زنگ خطر است.»

این در حالی است که همزمان جاور صفاری، سرپرست پلیس راه استان گیلان، در همین روز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش خودروهای ورودی به استان گیلان اظهار کرد: «با توجه به تعطیلات پایان هفته و بر اساس اطلاعات دوربین‌های راهنمایی رانندگی میزان خودروهای ورودی به استان گیلان در این چند روز با افزایش مواجه بوده است.»

همزمان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز نسبت به اوج‌گیری آمار ابتلا در این استان هشدار داد.

عباس موسوی، رئیس علوم پزشکی مازندران، با اعلام این‌که اکنون ۲۵۰ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم حاد تنفسی در این استان بستری هستند، گفت که کاهش رفتارهای بهداشتی مردم در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و غفلت در رعایت بهداشت، ریسک ابتلا و انتقال ویروس را در روزهای پیش رو افزایش خواهد داد و عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت.

روز گذشته، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز در واکنش به هشدار وزیر بهداشت مبنی بر احتمال اوج‌گیری دوباره کرونا در نتیجه افزایش سفرها در روزهای اخیر، گفته بود اگر هشدارها جدی گرفته نشود و شیوع ویروس کرونا «دوباره اوج» بگیرد، مسئولان ناگزیر خواهند بود که محدودیت‌ها در این زمینه را بازگردانند.

پیشتر، ابتدای هقته جاری، حسن روحانی با تأکید بر بازگشایی مسجدها و کاهش محدودیت فعالیت پاساژها اضافه کرده بود که مردم «خودشان باید پروتکل‌ها را رعایت کنند».

اعلام زنگ خطر در استان گیلان و این هشدارها در حالی است هم‌اکنون استان خوزستان همچنان در وضعیت قرمز است و برخی استان‌های دیگر هنوز در وضعیت هشدار قرار دارند.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، روز گذشته گفته بود: «وضعیت خوزستان همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند».

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران که همواره بسیار کمتر از آمار واقعی برآورد می‌شود، تا روز پنج‌شنبه ۱۵ خرداد، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۶۴ هزار و ۲۷۰ نفر و تعداد قربانیان به ۸ هزار و ۷۱ نفر رسیده است.

بر اساس این آمار، پس از یک دوره کاهش آمار ابتلا، برای سومین روز پیاپی شمار مبتلایان به کرونا در ایران بیش از سه هزار نفر اعلام شد.

روز گذشته خبرگزاری رویترز اعلام کرد ایران به لحاظ شمار مبتلایان و نیز پیامدهای اقتصادی این ویروس بدترین وضعیت را در خاورمیانه دارد./ رادیو فرداDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.