سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

بعد از قتل رومینا چه کنیم؟

چکیده :آیا جامعه خواهد پرسید «پدری باهوش که می تواند چنین مشاوره حقوقی بگیرد. چرا نمی توانست برای همدلی و صبر بر رشد رومینا، مشاوره ای از یک روانشناس یا مشاور خانواده بگیرد؟» درد قتل رومیناها را به کجا باید برد؟ کدام مسئول و سیاستگذار و حاکم از این غصه شبی را نخفت؟ و پس از این واقعه چه خواهد...


یاسر عرب

رومینا رفت! دختری که نه اولین قربانی خشونت خانگی بود و نه آخرین اش. رومینا رفت و ما را با واقعیت جامعه ای که هنوز گمان می کند مسائل «زیست جنسی» مطالب مرتبط به نقاط خصوصی بدن است تنها گذاشت! آیا جامعه ایران حالا می فهمد «زیست جنسی» چه ابعاد گسترده و پیچیده ای دارد؟ آیا این جامعه با خود اش به زمزمه در میاید که «چطور یک ماه قبل پدر این دختر مظلوم با گرفتن مشاوره حقوقی، از تبعات قانونی اقدام به قتل دختر اش مطلع شده و با فهم اینکه هیچگاه بخاطر این قتل مجازات سنگینی برای اش ایجاد نخواهد شد دست به این جنایت زده است؟»

آیا جامعه خواهد پرسید «پدری باهوش که می تواند چنین مشاوره حقوقی بگیرد. چرا نمی توانست برای همدلی و صبر بر رشد رومینا، مشاوره ای از یک روانشناس یا مشاور خانواده بگیرد؟» درد قتل رومیناها را به کجا باید برد؟ کدام مسئول و سیاستگذار و حاکم از این غصه شبی را نخفت؟ و پس از این واقعه چه خواهد شد؟

اجازه بدهید ابتدا ناامید تان کنم. تا جایی که نگارنده روند سیاستگذاری اجتماعی و فرهنگی را در این کشور دنبال کرده باید بگویم «هیچ!» یک «هیچ بزرگ!» پس از فروکش کردن ماجرای قتل رومینا در انتظار جامعه ی ایران است. یک «هیچ» تا قتل بعدی که شانس «برساخت اجتماعی» شدن و طوفان توییتری شدن را پیدا کند و باز مدتی در صدر اخبار بنشیند. و دوباره «هیچ!» …

بهبود وضعیت ما در زیست جنسی مقوله ای بسیار پیچیده است. از معماری، آموزش، رسانه، اشتغال، اقتصاد، عرف، فرایند جهانی شدن، تکنولوژی و … ابعاد گسترده ی بسیاری برخوردار است. هیچ جادویی بر روی هیچ منبری و تریبونی نیست که کسی وِردِ زبان کند و بتواند مقابل تعرض جنسی به کودکان را بگیرد! یا حتی بتواند آمار طلاق را پایین بیاورد! یا مثلا جمعیت روسپیان را کاهش دهد! و یا دوازده میلیون جوان مانده پشت سد ازدواج را چاره ای کند!

به زبان ساده برای شما می نویسم که علاوه بر مسئولین خود به خواب زده ، متاسفانه از کره ی مریخ هیچ آدم فضایی با سفینه اش روی «ایران» نمی نشیند و با اشعه ای نامرئی ذهنیت و فرهنگ ما ایرانیان را اصلاح نکرده و ذهن ما را مسلح به سلاح دانش نمی کند. فهم همین نکات بدیهی بود که نگارنده را بر آن داشت تا در سال ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۴ «مجموعه مستند یک پیشنهاد ساده» را تولید و در آن به سیاستگذار و مسئول و مردم هشدار بدهد که با درک عالمانه ی پدیده های اجتماعی به داد «زیست جنسی» در ایران برسد.

همین ناامیدی از ساختارهای اداره کننده کشور بود که در سال ۱۳۹۵ وقتی خواب سنگین مسئولین را دید شخصا آستین بالا زد و «مجموعه آموزشی یک پیشنهاد ساده» را برای رشد جنسی کودکان تهیه و آن را به شکل خود جوش در سایت آپارات بارگذاری کرد. و پس از بازخورد چند میلیونی آن مجموعه با کمک و حمایت خود شما مجموعه ی «خرد جنسی» را تا کنون در چهل قسمت ساخت. آری هیچ چیز در یک شب اصلاح نمی شود و چاره ای جز چاره جویی خودمان نمانده!

آثار ذکر شده در این لینک ها قابل رویت است:

https://b2n.ir/pishnehah

https://www.aparat.com/pishnahad_sade

https://www.aparat.com/kheradjensi/%D8%AE%D8%B1%D8%AF%20%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C

همچنان که مستحضر هستید در کشور ما هزینه های بسیاری از بیت المال و جیب مردم برداشت، و خرج مسائلی می شود که هیچ ربطی به بهبود کیفیت زندگی ما ندارد. در کشور ما پولهایی گم می شود که بخاطر ازدیاد صفر، نوشتن عددی آن روی کاغذ در توان بنده و شما نیست! اما در عین حال دغدغه و هزینه ای برای بهبود «زیست جنسی» نیز مشاهده نشده و دهان بزرگ صدا و سیما نیز همواره به دنبال نشر اخبار بد از کشور آمریکا است!

ما در خرد جنسی دست به زانوی شما زدیم، تا این مرحله جلو آمدیم و راه بسیار طولانی است. حال بر آنیم علاوه بر شروع تولید «مجموعه سوم خرد جنسی» که گفتگوی جمعی بین اساتید مختلف این حوزه است شبکه ای از تولیدات دیگر را نیز شکل دهیم. تولیداتی که به شکل آموزشی با توده ی مردم ارتباطی عالمانه برقرار نماید.

تولید رسانه ای علاوه و بر ایده، همت، تجربه و پشتکار به هزینه هایی جدی نیاز دارد. چهار روز فرصت می گذاریم برای دریافت حمایت مالی شما در همین شرایط سخت اقتصادی.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.