سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چرا ثمره مطلوب از عدالت بدست نیامد؟!...

چرا ثمره مطلوب از عدالت بدست نیامد؟!

چکیده :اگر «رسیدن ذی حق به حق و ایجاد زمینه برای این که هر چیزی جای خودش» باشد را جزو پارامترهای پر اهمیت رسیدن به عدالت مطلوب بدانیم، در موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باید به این پرسش پاسخ داد که آیا سیستم یا مردان اجرای آن از جمله موانع رسیدن حقوق به ذوی الحقوق و ایجاد زمینه رشد جامعه در پرتو عدالت بوده و هستند؟....


مجتبی لطفی

در پیام رهبری به آغاز کار مجلس یازدهم به درستی آمده است:« ثمره مطلوبی در باب عدالت بدست نیاوردیم»

این که در کدامیک از مصادیق عدالت این ثمره مطلوب بدست نیامده است بحث گسترده و دامنه داری وجود دارد و مهم این اعتراف تلخ است که اگر به جز از ایشان و از دیگری صادر شده بود به سیاه نمایی متهم می شد!

این جا وظیفه تحلیل گرانی که همواره مترصد دنبال کردن منویات رهبری و مطالبات ایشان هستند این است که قبل از هر جا، بخش های مختلف تحت نظارت ایشان را مورد کنکاش قرار دهند و علل و عوامل شاخص عدم مطلوبیت ایجاد عدالت را مورد بررسی قرار دهند همان گونه که با صرف هزینه های گزاف به دیگر گفتار های ایشان می پردازند.

اگر «رسیدن ذی حق به حق و ایجاد زمینه برای این که هر چیزی جای خودش» باشد را جزو پارامترهای پر اهمیت رسیدن به عدالت مطلوب بدانیم، در موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باید به این پرسش پاسخ داد که آیا سیستم یا مردان اجرای آن از جمله موانع رسیدن حقوق به ذوی الحقوق و ایجاد زمینه رشد جامعه در پرتو عدالت بوده و هستند؟.

از باب نمونه در «عدالت سیاسی»، می توان به این پرسش پاسخ داد که آیا زمینه برای مشارکت همه آحاد جامعه وجود دارد؟ پس از بیش از ۴۰ سال سر دادن شعار آزادی و جمهوریت، چه نهاد یا نهادهایی و چه قوانینی سد راه مشارکت مردم شده اند؟ اگر تفسیر تنگ نظرانه استصوابی و تئوری خودی و غیر خودی، جبهه انقلاب و دیگر خط کشی ها جامعه را دچار تکه پارگی و درجه بندی شهروندان کرده است، چه کسی یا چه کسانی مقصر هستند؟

اگر دهلیزهای رسانه ای عظیمی که از بیت المال ارتزاق کرده و با تفکر دهه شصتی اداره می شود و بی محابا اخبار و تحلیل های خویش را به خورد جامعه می دهند، به راحتی اتهام می زنند و بویی از عدالت نبرده و زمینه پاسخ گویی را فراهم نمی کنند چه کسی و کسانی مانع از عدالت رسانه ای هستند؟

نبود عدالت سیاسی خود می تواند علت العلل رشد ظلم و بی عدالتی در زمینه های اقتصادی و فرهنگی باشد چرا که با تصلب فکری منبعث از انحصارگرایی، مواجه با شهروندانی هستیم که حق حضور در فعالیت های اقتصادی یا فرهنگی را ندارند، به راحتی از دایره فعالیت خارج شده و تنها این قشرهای خاص با استفاده از رانت و آقازادگی و شعار ذوب در ولایت و مانند آن هستند که می توانند استعدادهای نوعا نداشته خویش را ظهور و بروز دهند و کار به جایی می رسد که ثمره مدیریت چند دهه حاکمیت اسلامی ثمره و میوه نابهنجار و تلخ بی عدالتی است.

امثال ما که دستمان کوتاه و خرما بر نخیل است اما اگر انگیزه برای ارتقاء عدالت از نامطلوب به مطلوب هست، دفتر رهبری نه متملقان و مریدان بلکه منتقدان در بخش های مختلف جامعه اعم از ملی و مذهبی، ملی ها، اصلاح طلبان غیر توجیه گر و شجاع، نخبه گان مستقل حوزه و دانشگاه که جزو حزب رجا( رانده شدگان جمهوری اسلامی) شده اند و حتی مردم عادی جامعه را، فراخوان دهند تا از دیدگاه خود علل و عوامل انتخابی و انتصابی ناکامی در اجرای عدالت را بیان کرده و حاکمان را به چالش کشند، پاسخ بخواهند و راهکار ارائه دهند و گرنه اگر در بر همین پاشنه بچرخد دور از انتظار نیست که اذعان به «نبود ثمره مطلوب» برای اجرای عدالت، در آینده به «عدم ثمره مطلق» در اجرای عدالت برسد!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.