سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

کامل ترین شهود حضرت حق

چکیده :حقیقی‌ترین تجربه وحدتی که مشترکاً محسوسِ حواس همه انسانها شده تجربه هماغوشی با زن است که در آن وحدت جسمی و روحی توأمان حاصل می‌شود و در عالم ماده تجربه‌ای از این عمیق‌تر و حقیقی‌تر برای درک آن وحدت وجودی متصور...


امین بزرگیان

آیت‌الله ‏حسن زاده آملی می‌نویسد، ابن‌عربی، کامل‌ترین و تمام‌ترین شهود (مکاشفه) حضرت حق را در اوج لذت جنسی و در حین جماع می‌داند. جایی که در فصوص الحکم می‌نویسد: «فشهوده للحق فی‌المرأه اتم و اکمل.» زیرا در وقت مواقعه است که مرد، حق تعالى را در زن مشاهده مى‌کند.

البته این گزاره ابن‌عربی سعی شده با تفسیر معنای دیگری بیابد: حقیقی‌ترین تجربه وحدتی که مشترکاً محسوسِ حواس همه انسانها شده تجربه هماغوشی با زن است که در آن وحدت جسمی و روحی توأمان حاصل می‌شود و در عالم ماده تجربه‌ای از این عمیق‌تر و حقیقی‌تر برای درک آن وحدت وجودی متصور نیست. ‏ابن‌عربی جایگاه زنان را در مرتبـه‌ای بالاتر از مردان قرار می‌داد. از نظر او زنان بدلیل قابلیت و استعداد باروری و خلق، به خدا شبیه‌ترند، پس نگاه کردن، خوابیدن و عشق به زن، نزدیک‌ترین چیز برای عشق به خداست. یکی از اساتید ابن عربی، فاطمه القرطبی بوده، زنی زیبا و صاحب مرتبه عرفانی.

در تذکره‌ها از گفت‌وگوی مرد صوفی با زنـی عـارف، صحبت شده است. ایـن زن شـکلی رؤیـایی دارد و در یکـی از احوالات عرفانی با عـارف دیدار می‌کند و راهنمای طریقت او می‌شود. تجربۀ دیدار با زن ریشه در زرتشت دارد. در دین ایرانیان، دئنا فرشتۀ زنی است که پس از مرگ، بر فرد مؤمن ظاهر مـی‌شـود. ‏این دختر زیبا فرد را بر سـر پـل چینـوت هـدایت مـی‌کنـد و با او تا ابدیت یکی می‌شود و از نو، به شکل دوجنسی ازلی تبدیل می‌شود. انسان در عالم اخری دوجنسی است. سـیرلوت در دائـرهالمعـارف سمبول‌ها ادعا می‌کند که دئنای ایرانی، مظهری از همان آنیمای یونگ و یـا نیمـه زنانۀ هر مرد است.

در هر حال من فکر می‌کنم، با وجود تفاسیری که از گفتار ابن عربی شده، فقها درباره اهمیتی که امثال ابن عربی به زن و رابطه با آن داده‌اند اشتباه نمی‌کنند. فقط مشکل‌شان این است که چون این رابطه را شرعی نمی‌دانند، آن را نشان از فساد عرفا می‌دانند، چون آنها خود را اصل اسلام می‌دانند.

*تیتر انتخاب کلمه استDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.