سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

در باب آداب قدرت

چکیده :چه بسا کسی را که از خود کوچک‌تر می‌دانی، از تو نزد خدا مقام و اجر بیشتری دارد. تو که خود را برتر از دیگری می‌دانی، ناشی از نهایت جهل و سفاهت توست برای اینکه تو عاقبت خود را نمی‌دانی و شاید دیگری، سجایای نفسانی و اخلاقی برتری دارد که در آخرالامر موجب نجات اوست، اما تو به مهلکات ذمیمه گرفتار شده ای که آخرالامر هلاک...


مجتبی لطفی

چند نکته از گفته های آیت الله منتظری

رجال سیاسی که این گونه منافقانه بر خورد می‌کنند، خیال می‌کنند طرف مقابل از خدعه‌های آنها بی‌اطلاع است، یا اینکه آنها توان خدعه و حیله ندارند، حال آنکه این گونه نیست! مخالفان هم از خدعه‌ها خبر داشته و هم توان مقابله دارند ولی حاضر نیستند مانند آنها برای ماندن بر سر قدرت، به هر کار غیر انسانی دست بزنند. حضرت امیر می‌فرمایند: «لَولا أنَّ المکر وَ‌الخَدیعه فی النّار لَکُنتُ أَمکرُ النّاس» ، «اگر نبود اینکه مکر و خدعه در آتش است، من از مکارترین مردم بودم». اشاره حضرت به امثال معاویه است که آنها فکر نکنند ما ساده لوحیم و نمی‌توانیم نقشه بکشیم و از حیله های آنها خبر نداریم.

چه بسا کسی را که از خود کوچک‌تر می‌دانی، از تو نزد خدا مقام و اجر بیشتری دارد. تو که خود را برتر از دیگری می‌دانی، ناشی از نهایت جهل و سفاهت توست برای اینکه تو عاقبت خود را نمی‌دانی و شاید دیگری، سجایای نفسانی و اخلاقی برتری دارد که در آخرالامر موجب نجات اوست، اما تو به مهلکات ذمیمه گرفتار شده ای که آخرالامر هلاک می‌شوی!

تو که به قدرت خود می‌بالی گاه با یک تب بی‌حال می‌شوی، گاه زورت به یک مگس هم نمی‌رسد، یک حشره ریز داخل بینی‌ات می‌شود، یا پشه‌ای داخل گوش تو جا خوش می‌کند، یا یک خار کوچک به پایت می‌رود و از درد آن می‌نالی و توان تو را طاق می‌کند. هر چقدر هم قدرت داشته باشی از حیوانات درنده و عظیم الجثه که قوی‌تر نیستی؛ پس به چه چیز از قدرتت می‌نازی؟! به آنچه که حیوانات از او سبقت گرفته و قوی‌ترند؟!

در مباحث سیاسی اگر دیدید حق با طرف مقابل است حرف باطل خود را کنار بگذارید، طرف مقابل هر که می‌خواهد باشد، خودی باشد یا نباشد، تعصب نداشته باشید که اگر من حرف حق او را قبول کردم از نظر سیاسی به ضرر من تمام می‌شود، اینها تعصب کور است و ریشه در جهل دارد.

تیتر انتخاب کلمه استDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.