سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چین مسلمانان اویغور خارج از این کشور را مجبور به «جاسوسی» می‌کند...

چین مسلمانان اویغور خارج از این کشور را مجبور به «جاسوسی» می‌کند

چکیده :دولت چین از تکنولوژی‌های جدید برای نظارت بر اویغورهای مقیم خارج از این کشور استفاده می‌کند. اکنون و در شرایط شیوع کرونا که سلامت بازداشت‌شدگان در استان سین‌کیانگ را تهدید می‌کند، احتمال دارد که برخی از مسلمانان اویغور برای حفظ جان اعضای بازداشت‌شده خانوادۀ خود در سین‌کیانگ، حاضر باشند از دیگر اویغورها جاسوسی...


بنا بر برخی گزارش‌ها، دولت چین، اویغورهای ساکن در کشورهای خارجی را وادار می‌کند از دوستان و اقوام خود جاسوسی کنند.
به گزارش تارنمای «vice»، بنابر اعلام “سازمان کنگره جهانی اویغورها” که همراه با سازمان ملل برای حمایت از حقوق این مسلمانان کار می‌کند، مقامات چینی اویغورهای ساکن کشورهای غربی را هدف قرار داده و با تهدید اینکه سلامت اقوام و خویشاوندان‌شان در چین در معرض خطر قرار می‌گیرد، از آنها می‌خواهند اطلاعات دوستان و خانواده خود را گزارش کنند.

بر اساس برخی اسناد فاش‌شده، دولت چین از تکنولوژی‌های جدید برای نظارت بر اویغورهای مقیم خارج از این کشور استفاده می‌کند. اکنون و در شرایط شیوع کرونا که سلامت بازداشت‌شدگان در استان سین‌کیانگ را تهدید می‌کند، احتمال دارد که برخی از مسلمانان اویغور برای حفظ جان اعضای بازداشت‌شده خانوادۀ خود در سین‌کیانگ، حاضر باشند از دیگر اویغورها جاسوسی کنند.

سازمان کنگره جهانی اویغورها اعلام کرده هر دو ماه بیش از ۱۰۰ گزارش از موارد تحت فشار قرار دادن اویغورهای خارج از چین برای جاسوسی از دیگران دریافت می‌کند.

جمعیت کوچکی از اقلیت اویغور در انگلیس و عمدتاً در لندن زندگی می‌کنند. آنها می‌گویند که فشارهای دولت چین علیه مسلمانان در استان سین‌کیانگ، به انگلیس هم گسترش یافته و بر زندگی آنها در لندن نیز تأثیر گذاشته است.

بر اساس برخی گزارش‌ها؛ بسیاری از مسلمانان اویغور در استان سین‌کیانگ به دلیل فعالیت‌های اعضای خانوادۀ خود در خارج از چین، تحت فشار هستند.

یکی دانشجوی اویغور مسلمان، بلافاصله بعد از آغازبه‌کار اولین «اردوگاه اجباری»، سین‌کیانگ را ترک کرده است. او که بعدها قصد بازگشت به کشورش را داشت، اما پیامی صوتی از مادرش دریافت کرده که خطاب به او می‌گوید: «همانجا بمان و برنگرد.»

این دانشجو که در مقطع دکترا تحصیل می‌کند، در ادامه می‌افزاید: با شنیدن این پیام بسیار ناراحت و افسرده شدم. وضعیت خیلی خطرناک است و احساس می‌کنم که همه‌جا جاسوس است، حتی خوابیدن برایم دشوار شده است.

“کریم زایر”، اویغور بریتانیایی که از نروژ به شمال لندن نقل مکان کرده است، می‌گوید که چند سال پیش یک تماس ناشناس دریافت کرده است؛ «آنها درخواست کردند که من برای آنها کار کنم. من درخواست‌شان را رد کردم. در آن زمان من رئیس جامعه اویغور نروژ بودم. نمی‌دانم چگونه شمارۀ من را پیدا کرده‌اند؟ البته ممکن است آن را از طریق اویغورهایی که برای دولت [چین] کار می‌‌کنند پیدا کرده باشند.»

“رحیما محمود”، مترجم و فعال رسانه‌ای که در “سازمان کنگره جهانی اویغورها” نیز عضویت دارد و به علت افشای اخبار مربوط به بازداشتگاه‌های چین سال‌ها در حبس بوده است، از شناسایی و ارتباط با شماری از افرادی که برای دولت چین جاسوسی می‌کنند خبر داده و می‌گوید: «آنها نیز به شدت عذاب‌وجدان دارند.»

او می‌افزاید: یک بانوی اویغوری ساکن انگلیس می‌گوید؛ هر روز صبح یک پیام صوتی از دولت چین دریافت می‌کند که اگر با آنها همکاری نکند، مادرش را که در بازداشت به‌سر می‌برد به بردگی خواهند گرفت.

فشار دولت چین به اویغورهای خارج‌نشین برای خبرچینی، فشار روانی بسیار زیادی را متوجه این اقلیت مسلمان کرده است، به‌طوری‌که بسیاری از آنان می‌گویند در خارج از کشورشان هم امنیت روانی نداشته و همواره در استرس و احساس بدگمانی نسبت به اطرافیان خود زندگی می‌کنند.

یکی از اویغورهای ساکن لندن می‌گوید: «ما خواستار افزایش فشار دیپلماتیک بریتانیا علیه چین هستیم… ما می‌خواهیم که افراد بیشتری در انگلیس به وضعیت ما رسیدگی کنند.»

او در ادامه تصریح می‌کند: «متأسفانه در غرب هیچ‌کسی به وضعیت ما اهمیت نمی‌دهد. بعد از خواندن این مطلب، دوباره همه ما را فراموش خواهند کرد.»/ سنی آنلاینDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.