سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار نشریه سپاه در مورد یکی دیگر از سلسله‌های دراویش/ بعد از گنابادی‌ها این بار ن...

هشدار نشریه سپاه در مورد یکی دیگر از سلسله‌های دراویش/ بعد از گنابادی‌ها این بار نوبت ذهبیه

چکیده :وزیردادگستری اما بعدها این شایعه را رد کرد و گفت که از طریق رسانه‌ها متوجه شده است که درویش است و این مطالب را رد کرد. چند ماه بعد در زمستان سال ۹۶ حادثه خیابان پاسداران تهران منجر به کشته و زخمی شدن چند تن شد که طی آن نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی حصر خانگی شد و تعدادی از دراویش نیز به حبس‌های طولانی محکوم...


نشریه اخبار تحلیل‌ها وابسته به دفترسیاسی سپاه در شماره روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۹ خود نسبت به آنچه «قدرت گرفتن بی‌سروصدای یک فرقه در ایران» می‌خواند هشدار داده است. اهمیت این موضوع از آنجاست که تجربه حادثه خیابان پاسداران هنوز به درستی واکاوی نشده و مشخص نیست چرا و چه نهادی تصمیم به دستگیری قطب دراویش کردند که چنان فاجعه‌ای اتفاق افتاد.

به نوشته این نشریه، این دسته از دراویش «سیاستی نامریی و خزنده دارند». نام ذهبیه که یکی از فرقه‌های دراویش است پیش تر و در زمان انتخاب سیدعلیرضا آوایی (وزیر دادگستری دولت یازدهم) بر سر زبان‌ها افتاد. مخالفان افراطی دولت که نزدیک به پایداری بودند در رسانه‌ها از اینکه آوایی وابسته به یکی از فرقه های دراویش است مطالب زیادی را منتشر کردند. فردی با نام حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلبی را در سایت شخصی خود منتشر کرد و آوایی را از فرقه ذهبیه دانست.

وزیردادگستری اما بعدها این شایعه را رد کرد و گفت که از طریق رسانه‌ها متوجه شده است که درویش است و این مطالب را رد کرد. چند ماه بعد در زمستان سال ۹۶ حادثه خیابان پاسداران تهران منجر به کشته و زخمی شدن چند تن شد که طی آن نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی حصر خانگی شد و تعدادی از دراویش نیز به حبس‌های طولانی محکوم شدند.

نشریه اخبار تحلیل‌ها با اشاره به آن مساله در مورد ذهبیه می‌نویسد: « اساساً ذهبیه همواره خود را جریانی بی‌حاشیه جلوه داده تا بیشتر توجهات بر جریان‌هایی چون نعمت‌اللهی، سلطانعلی شاهی و تحرکاتشان مانند فاجعه خیابان گلستان هفتم تهران معطوف شود. ذهبیون با بهره‌گیری از این فرصت، توان خود را معطوف به کادرسازی تشکیلاتی و افزایش قدرت در حوزه‌های اقتصادی و حتی سیاسی کرده‌اند.» به علاوه نشریه سپاه مدعی شده است که «مؤسس کارخانه‌های چای «احمد» و «محمود»، یکی از سران این فرقه است.»

در وضعیت فعلی پرداختن این نشریه به یکی از شاخه‌های دراویش به نظر می‌رسد کاملا با شرایط جامعه بی‌ربط باشد. اما تجربه نشان داده است که در پس این نوع تحلیل‌ها خبرهایی در راه خواهد بود که امیدواریم ناگهان شاهد هجوم برای دستگیری چهره‌های این دراویش هم نباشیم. اتفاقی که در زمستان ۹۶ افتاد هنوز هم به درستی واکاوی نشده است. خصوصا پاسخ به این سئوال همچنان مجهول است که «چرا در آن تاریخ تصمیم گرفته شد که برای دستگیری نورعلی تابنده اقدام کنند؟ چه کسانی این تصمیم را گرفتند و دلیلشان برای این کار چه بود که چنان حادثه‌ای را به وجود آمد؟» اگر به این سئوالات به درستی پاسخ داده شود، ممکن است دلایل پرداختن بی‌موقع و گاه و بیگاه به سایر دراویش نیز روشن شود./ امتدادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.