سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دشمن فرضی

چکیده :عمری است که یک ملت را دشمن فرضی می‌بینند، گاهی عمدی شلیک می‌کنند مثل ۸۸ و آبان ۹۸، گاهی هم به خطا؛ اما تفاوت «شلیک خطا» در جمهوری اسلامی با شلیک خطا در اکثر حکومت‌های جهان را باید در فرهنگ لغت نظام جستجو کرد. اینجا خطا همانقدر بی‌معناست که «دشمن، توطئه، تشویش اذهان عمومی، آزادی مطبوعات، انتخابات، امنیت، معیشت، حقوق زنان» و هزار کلمه دیگر که مثل جانِ هر ایرانی بی‌اعتبارش...


محمدجواد اکبرین

روزهای پر خبری گذشت و در صدر خبرها شلیک «خطا» به «دشمن فرضی» که معلوم شد ناوچه‌ی خودیِ #کنارک بود و داغ شلیک به هواپیمای خودی را تازه کرد.

عمری است که یک ملت را دشمن فرضی می‌بینند، گاهی عمدی شلیک می‌کنند مثل ۸۸ و آبان ۹۸، گاهی هم به خطا؛ اما تفاوت «شلیک خطا» در جمهوری اسلامی با شلیک خطا در اکثر حکومت‌های جهان را باید در فرهنگ لغت نظام جستجو کرد. اینجا خطا همانقدر بی‌معناست که «دشمن، توطئه، تشویش اذهان عمومی، آزادی مطبوعات، انتخابات، امنیت، معیشت، حقوق زنان» و هزار کلمه دیگر که مثل جانِ هر ایرانی بی‌اعتبارش کردند. نام قربانیانِ کشتار عمدی را می‌گذارند فتنه‌گر و قربانیان کشتار خطا می‌شوند شهید. شهادت در فرهنگ نظام، اسم رمزِ «ارزان کشته شدن» و «آسان کشتن» است.

دومین خبر، اعلام نظر رهبر جمهوری اسلامی در دفاع از بازگشایی مساجد در دوران کرونا بود که گفت: «نظر ستاد کرونا را معتبر می‌دانم؛ ولی بررسی این را به کسانی بدهید که اهمیت دعا و توسل و مسائل معنوی را درک می‌کنند». منطق ⁧او در بازگشایی مساجد همان منطق انتخاباتی اوست؛ آنجا هم نظر مجلس منتخبِ مردم را معتبر می‌داند ولی با استخدام شورای نگهبان، کسانی را به مجلس راه می‌دهد که اهمیت اطاعت را درک کنند و بگویند چشم!

و سرانجام سرمقاله روزنامه جوانِ سپاه که اعتراف کرد «بر سر وحدت ملی، استقلال کشور و تمامیت ارضی اختلافی وجود ندارد/مسئله، تجدیدنظرطلبی است که در عرصه تئوریک ید طولایی دارد». یعنی خودشان هم می‌دانند تنها گناه مخالفان‌شان «تجدیدنظر» و طلب تجدیدنظر است که البته گناه کبیره است از نظر فاشیست‌های وطنی؛ اما نکته جالبتر اشاره‌اش به «عرصه تئوریکِ تجدیدنظر طلبی» است! مدیر مسئول روزنامه سپاه، یا نمی‌داند کسی که تجدیدنظر را جنایت می‌دانست و مجازات می‌کرد نامش استالین بود؛ یا می‌داند و اتفاقا قدرت نظام را در همین استالینیسم می‌بیند. هر چند این اعتراف‌ها نشانه‌های خوبی است! روند فروپاشی دیکتاتورهایی که مردم‌شان را دشمن فرضی می‌بینند روندی شبیه رعد و برق است. اول برقش می‌آید بعد صدای رعدش. اما باران که ببارد دشمنان فرضی، زیر باران به هم می‌رسند و دوستی و رهایی‌شان را جشن می‌گیرند. فقط باید مراقب باشند تا دیکتاتورهای در کمین، از باران «سیل» نسازند.

https://www.instagram.com/p/CAGPiz_oTeM/?igshid=6ahmzu9lg1g0Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.