سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دیدبان حقوق بشر: حکم زندان برای ۱۳ معترض به ساقط کردن هواپیما در ایران...

دیدبان حقوق بشر: حکم زندان برای ۱۳ معترض به ساقط کردن هواپیما در ایران

چکیده :در پی ساقط شدن این هواپیما، تجمع‌هایی در برخی از دانشگاه‌های ایران برپا شد اما ماموران امنیتی دخالت کردند و شماری از این افراد را بازداشت...


دیدبان حقوق بشر می‌گوید در یک ماه گذشته حداقل ۱۳ نفر در ایران به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین به زندان محکوم شده‌اند.

۱۸ دی ماه امسال ۱۷۶ مسافر هواپیمای مسافربری اوکراین، دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی در تهران پس از هدف قرار گرفتن توسط پدافند سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند.

ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران “به خاطر خطای انسانی” این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

در پی ساقط شدن این هواپیما، تجمع‌هایی در برخی از دانشگاه‌های ایران برپا شد اما ماموران امنیتی دخالت کردند و شماری از این افراد را بازداشت کردند.

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای خواهان آن شده که مقام‌های ایران، این روند را که ناقض حق تجمع مسالمت‌آمیز و اعتراض است، متوقف کنند.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه دید‌بان حقوق بشر، مقام‌های ایران را به فرار از مسئولیت متهم کرده و گفته است آنها با امتناع از ارائه جزییات درباره تحقیق و تفحص در باره این مساله، در محکوم کردن افراد معترض هیچ وقتی تلف نمی‌کنند.” پس از سرنگونی هواپیما، سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت افرادی در ارتباط با این پرونده و انجام “تحقیقات مفصل” خبر داد اما تا کنون نتیجه تحقیقات یا بازجویی‌ها اعلام نشده است./ بی‌بی‌سیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.