سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بی‌خانمانی زلزله‌زدگان چوار پس از ۳ سال / وعده‌هایی که هنوز بر زمین مانده‌ا‌ند/ ...

بی‌خانمانی زلزله‌زدگان چوار پس از ۳ سال / وعده‌هایی که هنوز بر زمین مانده‌ا‌ند/ زمین که ندادند هیچ، کانکس‌ها را هم پس گرفتند

چکیده :بعد از مدتی مصوب شد که شهرداری چوار ۶ قطعه زمین مسکونی در اختیار آنها قرار دهد که این کار محقق شد، اما به محض آنکه می‌خواستند کلنگ ساخت را بر زمین بزنند، سر و کله معارضان پیدا شد و اجازه ساخت و ساز ندادند و کار به مراجع قضایی کشید و پس از روزها و ماه‌ها دوندگی، معارضان حاکم شدند و زلزله‌زدگان بی سرپناه...


حادثه دیدگان زلزله شهر چوار در استان ایلام با گذشت ۳ سال هنوز خانه دار نشده‌اند و کانکس هایی که به آنها داده بودند را پس گرفتند.

۲۲ آبان سال ۹۶ زلزله‌ای در استان‌ های غربی(کرمانشاه و ایلام) به وقوع پیوست که موجب رانش زمین در بخش چوار از توابع استان ایلام نیز شد.

بر همین اساس تعداد ۶ واحد مسکونی به طور کامل تخریب شدند و شدت رانش به قدری زیاد بود که حتی زمین‌های مسکونی این واحدها نیز صدرصد از بین رفتند.

متعاقب آن مسئولان استان ایلام به بخش چوار رفتند و قول مساعد برای واگذاری زمین و ساختن منازلشان دادند. ولی از آن روز تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی از سوی آنها صورت نگرفته است.

بعد از مدتی مصوب شد که شهرداری چوار ۶ قطعه زمین مسکونی در اختیار آنها قرار دهد که این کار محقق شد، اما به محض آنکه می‌خواستند کلنگ ساخت را بر زمین بزنند، سر و کله معارضان پیدا شد و اجازه ساخت و ساز ندادند و کار به مراجع قضایی کشید و پس از روزها و ماه‌ها دوندگی، معارضان حاکم شدند و زلزله‌زدگان بی سرپناه ماندند.

تجمع  مقابل استانداری ایلام

زلزله زدگان که از همه جا و همه کس نا امید شده بودند دو روز پیش ۱۸ اردیبهشت  ماه با در دست داشتن پلاکاردی با عنوان “از سال ۹۶ همچنان آواره و بی سرپناه هستیم” از استانداری ایلام طلب استمداد کردند.

روح الله آذرخش یکی از کسانی که در زلزله  خانه خراب شده در تشریح این ماجرا به خبرنگار ایلنا گفت: در جریان زلزله غرب کشور که در  استان‌های کرمانشاه، ایلام و رانش زمین ضلع جنوب غربی شهرچوار  در ۲۲ آبان ماه سال ۹۶ اتفاق افتاد ۶ منزل مسکونی به صورت صد در صد تخریب شدند.

آذرخش ادامه داد: با دستور استاندار وقت ایلام، ستاد بحران استانداری و فرمانداری شهرستان ایلام از طرف شهرداری چوار در قبال معوض زمین به هر خانوار یک قطعه زمین واگذار شد، حدود ۶ ماه بعد برای گذران زندگی در زیر کانکس‌هایی که ستاد بحران در اختیارمان قرارداده بود زندگی کردیم و در آن ایام بود که باحضور بخشدار، امام جمعه بخش چوار، شهردار وقت و سایر مسئولان و خانوادهای آسیب دیده وحتی صداوسیما که سند منگوله دار زمین های شهرداری تحویل هرخانوار داده شد.

زمین های واگذار شده  معارض داشتند

وی افزود: غافل از اینکه قطعات واگذاری شده از طرف شهرداری معارض مردمی داشتند و با توجه به اینکه قبلا بر سر این زمین‌ها شهرداری با صاحبان زمین مناقشه داشته و جهت ساخت و ساز متحمل هزینه‌هایی مانند هزینه نقشه‌کشی ساختمان، پروانه کار و هزینه بیمه ساختمانی شدیم و اقدام به طرح شکایت علیه معارضین در دادگستری شهرستان ایلام کردیم، باتوجه به محتویات پرونده وادله موجود سرانجام دادگاه بعد از گذشت دو سال رای را به نفع معارضین صادر کرد و حال بعد از گذشت سه سال از این حادثه شهرداری و اعضای شورای شهر مصوب کردند که زمین بایر و خالی که در اختیار شهرداری است به این خانوادها واگذار کند.

منتظر رای کمیسیون ماده ۵ برای واگذاری زمین هستیم

آذرخش با اشاره به مشکلات جدید پس از گذشت ۳ سال بیان داشت: این زمین جهت تغییر کاربری و واگذاری آن مستلزم طرح در کمیسیون ماده ۵ به ریاست معاون عمرانی استانداری ایلام است، با توجه به اینکه این خانواده ها به لحاظ مالی ضعیف هستند و در منزل اجاره‌ای زندگی می‌کنند از استاندار ایلام تقاضا می‌کنم با توجه به کمیسیون ماده ۵ این خانواده‌ها را از سردرگمی نجات دهند تا بیشتر از این قربانی بی‌تدبیری مسئولان ارشد استان نشوند.

در ادامه جهانگیر چراغی شهردار چوار نیز در این باره به خبرنگار ایلنا، گفت: برای این ۶ خانوار  زمینی در بهترین منطقه چوار در نظر گرفته شده و شهرداری مکاتباتی با معاون عمرانی استانداری انجام داده است که بعد از بررسی در کمیسیون ماده ۵ برای تغییر کاربری و در صورت صدور تایید رای،  این زمین ها در اختیار این افراد برای ساخت منازل‌شان قرار خواهد گرفت./ ایلناDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.