سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ضرورت دموکراسی، انتخاب بین تداوم شرایط یا تغییر شرایط است...

ضرورت دموکراسی، انتخاب بین تداوم شرایط یا تغییر شرایط است

چکیده :در مقابل حامیان نظام موجود این ژارگون را دارند که در وضعیتی که خاورمیانه دارد، در شرایطی که دولت‌های همسایه اینچنین بی‌ثبات‌اند، در حضور همه جانبه آمریکا و مخاصمه‌اش با ایران، انتظار دموکراسی، کالایی لوکس و تجملاتی است و آنچه باید در صدر خواسته‌های‌مان باشد، امنیت است نه...


امین بزرگیان

‏اگر قرار بود دموکراسی منوط به جامعه دموکراتیک باشد _توجیه حامیان نظام پهلوی و جمهوری اسلامی_ عملا ما نمی‌باید هیچ دموکراسی‌ای می‌داشتیم. جامعه دموکراتیک یک پروژه ناتمام است اما دموکراسی همان نیروها، خواست‌ها و امکانات حداقلی است که از مردم برای اعمال اراده‌شان دریغ می‌شود.

گفتمان‌های معاصر در ایران دو صورت‌بندی کلان ارائه می‌دهند: دسته اول می‌گوید با توجه به شرایط ایران در دهه‌های چهل و پنجاه و وجود جنگ سرد، اساساً نقد به شاه در سرکوب سیاسی و بی‌توجهی به دموکراسی، غلط است. نظام پهلوی را نباید به سبب نداشتن پروژه سیاسی نقد کرد، زیرا شرایط مهیا نبود و خطر از هم فروپاشی مملکت وجود داشت. البته این گفتار یک هدف سیاسی روشن در برابر انتقادات دارد. اگر ما اپوزیسیون حامی سلطنت، زمانی دموکرات نبودیم، این محصول فاکتورهای الزام‌آور دیگر است، این بار خواهیم بود.

در مقابل حامیان نظام موجود این ژارگون را دارند که در وضعیتی که خاورمیانه دارد، در شرایطی که دولت‌های همسایه اینچنین بی‌ثبات‌اند، در حضور همه جانبه آمریکا و مخاصمه‌اش با ایران، انتظار دموکراسی، کالایی لوکس و تجملاتی است و آنچه باید در صدر خواسته‌های‌مان باشد، امنیت است نه دموکراسی.

نکته مغفول مانده در بین همه گفتمان‌های رقیب این است که دموکراسی اساسا پدیده‌ای است که با شرایط موجود هماهنگی ندارد. فلسفه سیاسی با این نزاع درهم آمیخته که چه نیازی به دموکراسی است؟ این خصلت دموکراسی است که هیچگاه نتیجه منطقی شرایطش نیست. حتی در فرانسه امروز هم دموکراسی، طبیعی نیست. از نظر دولت غربی و دموکرات هم، چه بهتر که بتوان دموکراسی را بر انداخت و کارها را پیش برد.

دموکراسی برای دموس است. ضرورت وجودی آن تنها از جایگاهی روشن ‏می‌شود که مردم نشسته‌اند. در واقع ضرورت دموکراسی، انتخاب بین تداوم شرایط یا تغییر شرایط است؛ حفظ ساختارهای ناعادلانه موجود یا بها دادن به بهبود آن. طبیعی است که از صندلی شاه، نجبا، آریستوکرات‌ها، آخوندها، ژن‌های خوب و ولایت، این ضرورت اصلا دیده نمی‌شود و در حاشیه قرار می‌گیرد.

*تیتر انتخاب کلمه استDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.