سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی: امیدی به رسیدگی به این پرونده نداریم...

خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی: امیدی به رسیدگی به این پرونده نداریم

چکیده :حامد اسماعیلیون نویسنده که همسرش و دخترش را در جریان سرنگونی هواپیما از دست داد، در توییتی که روز هشت اردیبهشت منتشر کرد، با اشاره به سخنان امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نوشت: «قاتلان به نام قهرمان ملی در دفاع از بیت رهبری در تلویزیون ظاهر می‌شوند و معترضان به جنایت در...


برخی از اعضای خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در گفت‌وگو با وب‌سایت رکنا از نومیدی در رسیدگی به این پرونده و بی‌توجهی مسئولان در ایران خبر داده‌اند.

در این گزارش که روز جمعه، ۱۲ اردیبهشت، منتشر شده، پدر مهربان بدیعی اردستانی، زن ۲۸ ساله‌ای که در سرنگونی هواپیما کشته شد، گفته است: «کلا امیدی نداریم.»

او گفته است که مسئولان حکومت می‌گویند عامل شلیک شناسایی شده، «اما به ما معرفی نمی‌شود».

برادر محمدامین بیروتی، جوان ۲۹ ساله‌ای که در کانادا کار می‌کرد و در سرنگونی هواپیما کشته شد نیز گفته است مسئولان «سراغی از ما نگرفتند» و «پاسخی برای ما در راه نیست».

پیش از این نیز دو نفر از اعضای خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، از اظهارنظرهای یک فرمانده سپاه و وزیر امورخارجه ایران به شدت انتقاد کرده بودند.

لیلا لطیفی، مادر امیرحسین سعیدی‌نیا که در سرنگونی این هواپیما کشته شد، در توییتی که روز ۸ اردیبهشت منتشر کرد، با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره رایزنی وزیر امورخارجه ایران با مقام‌های کانادایی درباره پرداخت غرامت نوشت: «جواد ظریف، برای هر لحظه لبخند زیبای پسر من چقدر قیمت گذاشتی؟»

حامد اسماعیلیون نویسنده که همسرش و دخترش را در جریان سرنگونی هواپیما از دست داد، در توییتی که روز هشت اردیبهشت منتشر کرد، با اشاره به سخنان امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نوشت: «قاتلان به نام قهرمان ملی در دفاع از بیت رهبری در تلویزیون ظاهر می‌شوند و معترضان به جنایت در زندانند.»

خانواده قربانیان سرنگونی هواپیما که در خارج ایران زندگی می‌کنند انجمنی برای دادخواهی این پرونده تشکیل داده‌اند.

این انجمن که «انجمن خانواده‌های PS752» نامگذاری شده است، بارها از بی‌توجهی و اظهارنظرهای نابجای مقام‌های جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

در همین حال، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به خبرگزاری رکنا گفته است «پرونده در دادگاه نظامی است» و «در مسائل نظامی یک سری مسائل محرمانه وجود دارد».

او تاکید کرده که «حتما متهم در دادگاه حاضر می‌شود» و «مسئله دیه حتما مطرح است».

این نماینده مجلس اشاره نکرده است که دادگاه این پرواز چه زمانی برگزار می‌شود.

پیش از این، شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران گفته بود یک نفر به خاطر این پرونده در بازداشت به‌ سر می‌برد و چند نفر نیز به عنوان متهم احضار شده‌اند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸دی ۱۳۹۸با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات جمهوری اسلامی اما در ابتدا شلیک به این هواپیما را انکار کردند و «نقص فنی» را علت سقوط هواپیما خواندند.

در نهایت پس از سه روز ستاد کل نیروهای مسلح مسئولیت این رخداد را بر عهده گرفت، اما از آن زمان تاکنون گزارشی درباره رسیدگی به این پرونده در اختیار عموم قرار نگرفته است.

بی‌اطلاعی از روند رسیدگی به متخلفان این پرونده در حالی ادامه دارد که روز ۵ اردیبهشت اعلام شد دادگاه انقلاب شهر آمل پنج نفر از کسانی را که در تجمع اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران شرکت کرده بودند در مجموع به ۳۰ ماه زندان محکوم کرده است.

اتهام این افراد اعلام نشده ولی هر یک از آنها به طور جداگانه به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌ است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.