سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زباله‌گردی برخی کارگران کارخانه «قند فسا» به دلیل بیکاری/عضو شورای‌کارگری کارخا...

زباله‌گردی برخی کارگران کارخانه «قند فسا» به دلیل بیکاری/عضو شورای‌کارگری کارخانه: کارخانه کاملا تعطیل شده،فریادرسی نیست/فرماندار فسا: پول کارخانه در جای دیگر هزینه شد

چکیده :در روز و هفته ای که بسیاری از افراد و مسئولان در حال ارائه برنامه های هفته و روز کارگر هستند تعدادی از کارگران کارخانه قند فسا به دلیل تعطیلی این کارخانه و عدم دریافت ۷ ماه حقوق برای گذراندن امورات زندگی در حال جمع کردن و فروختن پلاستیک کهنه و زباله هستند. به گزارش...


در روز و هفته ای که بسیاری از افراد و مسئولان در حال ارائه برنامه های هفته و روز کارگر هستند تعدادی از کارگران کارخانه قند فسا به دلیل تعطیلی این کارخانه و عدم دریافت ۷ ماه حقوق برای گذراندن امورات زندگی در حال جمع کردن و فروختن پلاستیک کهنه و زباله هستند.

به گزارش ایلنا، مشکلات کارخانه قند فسا به جای حل شدن وارد مرحله جدیدی شده است و با زندانی شدن مالک کارخانه برای بار دوم بسیاری از کارگران این کارخانه ماه‌هاست که برای کسب در آمد یا به دیگر شهرها مهاجرت کردند و  یاجمع آوری و فروش زباله و پلاستیک کهنه روی آوردند.

اگر به تقویم اعتراضات کارگران کارخانه قند فسا در سال گذشته نگاهی بیندازیم این کارگران برای مطالبه حق‌وحقوق خود بیش از ۱۰ بار  مقابل فرمانداری و مکان هایی دیگر تجمع کردند.عدم تعهدات به پرداخت مالی و دیگر بدهی ها موجب شد تا حتی مدیرعامل کارخانه دستگیر شود اما برخوردهای قضایی نیز نتوانست گره‌ای از مشکلات این کارگران باز کند و هم چنان  حدود ۳۰۰ کارگر شاغل در این کارخانه با مطالبات معوق روبرو است.

هیچکس صدای‌مان را نمی شنود

عضو شورای کارگری کارخانه قند فسا با بیان اینکه برای دریافت حق‌مان هرچقدر به ادارات و ارگان‌هایی مانند فرمانداری و……. مراجعه می کنیم هیچکس به دادمان نمی رسد و صدایمان را نمی شنود می گوید: در حال حاضر مسئولان فقط به ما وعده می دهند که شرایط درست می شود و حقوق کارگران واریز می شود اما در عمل هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.

هادی محدود در گفت و گو با« ایلنا» با بیان اینکه مدیر کارخانه قند فسا دو بار بازداشت شده،می‌گوید: با توجه به اینکه کارگران حقوق ماه‌های آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند سال گذشته را هنوز دریافت نکرده‌اند بنابراین زندانی بودن مدیر کارخانه دردی از کارگران را دوا نمی کند.

عضو شورای کارگری کارخانه قند فسا در ادامه با اشاره به اینکه مسئولان کارخانه مقداری آهن آلات،میوه درخت پرتغال محیط کارخانه را فروختند و حقوق آبان ماه تعدادی از کارگران را پرداخت کردند می افزاید: در حال حاضر حدود ۱۴۰ نفر از کارگران کارخانه قند فسا مطالبات و حقوق چند ماه را دریافت نکرده‌اند.

کارخانه قند فسا کاملا تعطیل است

او ادامه می دهد: همواره مسئولان کارخانه به مسئولان دولتی اذعان می کنند که کارخانه در حال تولید است که اصلا این طور نیست.

این کارگر در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بدهی های کارخانه تنها به کارگران ختم نمی شود می گوید: کارخانه قند فسا به تعدادی از پیمانکاران، و……مبالغی هم بدهی دارند.

عضو شورای کارگری کارخانه قند فسا می‌افزاید: اگرچه بیشتر کارگران کارخانه قند فسا در آستانه بازنشستگی بودند اما تعطیلی کارخانه باعث شد که این اتفاق نیفتاد و با مشکلات عدیده ای مواجه شویم.

جمع آوری و فروش زباله و پلاستیک کهنه برای هزینه زندگی

او با اشاره به اینکه بیشتر کارگران کارخانه قند فسا به دلیل نبود شغل و بیکاری خانه نشین شده اند ادامه می دهد: این افراد تنها با پول یارانه امور خود و خانواده را می گذرانند این در حالی‌ست که بعضی از کارگران هم برای کسب در آمد به کارهایی مانند زباله‌گردی  و خرید وفروش  پلاستیک کهنه و مواد ضایعاتی روی آورده اند.

این کارگر می افزاید: مدیر عامل کارخانه با فروختن وسایل کارخانه پول حاصل از آن را در دیگر نقاط سرمایه‌گذاری کرده است.

مهاجرت کارگران به دیگر شهرها

یکی دیگر از کارگران کارخانه قند فسا نیز با بیان اینکه در حال حاضر کارخانه قند فسا تعطیل است می گوید: تنها حدود ۱۵ الی ۱۶ نفر نیرو رسمی که باید به صورت دائم در کارخانه حضور داشته باشند در مجموعه هستند و حدود ۱۰ نفر هم از پرسنل اداری در کارخانه حضور دارند.

او در گفت و گو با «ایلنا» با اشاره به اینکه حدود ۴۰ نفر در کارخانه حضور دارند می افزاید: اما به دلیل تعطیلی کارخانه هیچ فعالیتی انجام نمی شود.

این کارگر که نخواست نامش در گزارش بیاید ،ادامه می‌دهد: مسئولان کارخانه در جهت کاهش هزینه ها کارگران فصلی و شرکتی را تعطیل کرده اند.

این کارگر با بیان اینکه در شرایط فعلی کارگران رسمی ما از دی ماه سال گذشته هیچگونه حقوق و عیدی دریافت نکرده‌اند می افزاید: کارگران فصلی و شرکتی کارخانه هم از آبان و آذر سال گذشته تاکنون هیچ حقوق و مزایایی نگرفتند.

او می افزاید: بسیاری از کارگران کارخانه قند فسا در حال حاضر برای کار و کسب در آمد به دیگر استان ها و شهرها مانند کرمان، بندرعباس، یزد و ….. مهاجرت کرده اند.

پول کارخانه قند فسا در جای دیگر هزینه شد

فرماندار فسا در ادامه با بیان اینکه جهت آزاد شدن مالک کارخانه و راه اندازی این مجموعه حمایت های مناسبی را از این بخش انجام دادیم، می گوید: در سال گذشته با پیگیری های انجام شده توانستیم مالک کارخانه را از زندان آزاد کنیم و به او تاکید کردیم که مشکلات کارگران را حل کند که متاسفانه تا الان کاری برای کارگران انجام نداد.

حسن آرگیو در گفت و گو با «ایلنا» با اشاره به اینکه  تمام موانع و مشکلات مالک کارخانه را برطرف کردیم می افزاید: اما مالک کارخانه به دلایل متعددی مانند نداشتن انگیزه و هزینه کردن منابع مالی در دیگر بخش ها به جز کارخانه باعث شد که  کارخانه دوباره تعطیل شود.

مدیریت کارخانه به فرد متخصص واگذار شود

وی با اشاره به اینکه متاسفانه فعالیت کارخانه قند فسا از دو ماه قبل از عید متوقف شد ادامه می دهد: در حال حاضر مالک کارخانه مبالغ زیادی زیادی به کارگران، اداره بیمه، اداره آب، چغندرکاران، کشاورزان،راننده، اداره غله کشور و ……. بدهکار است که این مهم سبب شد شکایت هایی از وی انجام شود و مالک کارخانه را روانه زندان کنند.

وی با اشاره به اینکه مدیریت این کارخانه باید به افراد متخصص واگذار شود ادامه می دهد: مالک کارخانه از صنعت دیگر و ساختمان سازی وارد کارخانه قند و شکر شد  که همین نداشتن تخصص مشکلاتی برای این مجموعه و کارگران ایجاد کرد.

فرماندار فسا با اشاره به اینکه برای واگذاری این کارخانه چندین سری نامه نگاری‌هایی را با وزارت دفاع انجام دادیم ادامه می دهد: اگرچه مالکیت این کارخانه هنوز به صورت قطعی انجام نشده  بنابراین در حال حاضر مالک اصلی کارخانه قند فسا وزارت دفاع است که واگذاری آن به مالک فعلی به صورت مشروط انجام شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.