سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کرونا مساجد جهان را خالی کرد/ تعطیلی مسجدالحرام در ماه رمضان...

کرونا مساجد جهان را خالی کرد/ تعطیلی مسجدالحرام در ماه رمضان

چکیده :رویترز با تشریح آداب روزه‌داری مسلمانان در ماه رمضان برای مخاطبان غیرمسلمانش نوشت: مسلمانان جهان در غروب‌‌ روزهای ماه رمضان برای افطار و نماز جماعت به مساجد می‌روند اما در سال جاری شیوع بیماری جهانی اولویت مردم و مقامات را تغییر داده و محدودیت‌هایی در نماز جماعت و افطارهای دسته‌جمعی ایجاد کرده...


مقدس‌ترین اماکن مسلمانان در آغاز ماه مبارک رمضان به خاطر شیوع ویروس کرونا خالی مانده‌اند.

مقامات بسیاری از کشورهای اسلامی با اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه در اماکن مذهبی ماه رمضان سال جاری را آغاز کردند. در سال جاری و در اتفاقی بی‌سابقه اماکن مقدسی مانند مسجدالحرام (خانه کعبه) در شهر مکه یا “مسجدالا‌قصی” در شهر قدس به دلیل مبارزه با ویروس کرونا خالی مانده‌اند.

رویترز با تشریح آداب روزه‌داری مسلمانان در ماه رمضان برای مخاطبان غیرمسلمانش نوشت: مسلمانان جهان در غروب‌‌ روزهای ماه رمضان برای افطار و نماز جماعت به مساجد می‌روند اما در سال جاری شیوع بیماری جهانی اولویت مردم و مقامات را تغییر داده و محدودیت‌هایی در نماز جماعت و افطارهای دسته‌جمعی ایجاد کرده است.

پس از ۱۴۰۰ سال و در اتفاقی نادر مسجدالحرام در مکه و مسجدالنبی در مدینه در ماه رمضان تعطیل خواهند بود.
در اولین روز ماه مبارک رمضان تنها تعدادی از روحانیون، کارمندان بخش امنیت مسجدالحرام و کارکنان بخش نظافت قادر به خواندن نماز در برابر کعبه شدند.

“ملک سلمان” پادشاه عربستان سعودی که متولی دو مسجد بزرگ این کشور است، در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گفت: استقبال از ماه مبارک رمضان در شرایطی که نماز و عبادت در این مساجد ممنوع است، برایم بسیار دردناک است.
“سارا”، مادر دو فرزند در عربستان سعودی گفت: در سال جاری احساس خاصی نداریم. امسال حال و هوای رمضان را حس نمی‌کنیم.

در نزدیکی مسجدالاقصای خالی در بیت‌المقدس یکی از روحانیون اولین نمار غروب رمضان را در محوطه‌ای تقریبا خالی خواند.
چند تن از روحانیون با ماسک‌های محافظتی زیر منبر و با حفظ فاصله اجتماعی از یکدیگر زانو زدند تا قوانین مقابله با شیوع ویروس کرونا را رعایت کنند.

امام جماعت در مسجدالاقصی در این‌باره گفت: از خدا می‌خواهیم به ما و تمام مردم جهان رحم کرده و ما را از این بیماری مرگبار جهانی نجات دهد.

رمضان هر ساله ده‌ها هزار نفر از مسلمانان را برای نماز روزانه به مسجد‌الاقصی در مجاورت مسجد قبهالصخره می‌کشاند اما در سال جاری مسلمانان تنها می‌توانند این مراسم را از تلویزیون تماشا کنند.

دولت‌های کشورهای آسیایی که بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را در خود جای داده‌اند از مسلمانان خواسته‌اند تا در طول این ماه قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

در اوایل شیوع ویروس کرونا در آسیا بیشتر مبتلایان در میان زائران بازگشته از عربستان سعودی، افغانستان، پاکستان و ایران شناسایی شدند. بسیاری از مبتلایان نیز در گردهمایی‌های مذهبی هند و مالزی شرکت کردند. آسیا محل زندگی بیش از ۱٫۸ میلیارد مسلمان جهان است.

“محی‌الدین یاسین” نخست‌وزیر مالزی در سخنرانی تلویزیونی کشورش در این‌باره گفت: مانند زمانی که روزه هستیم و با بسیاری از خواسته‌های نفسانی خود مبارزه می‌کنیم، باید قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را برای مبارزه با ویروس کرونا رعایت کنیم. مالزی در کشورهای جنوب شرقی آسیا با حمله گسترده ویروس کرونا مواجه شده و آسیب دیده است.

دولت مالزی تا تاریخ ۱۲ ماه می ( ۲۳ اردیبهشت ۹۹) قوانین محدودکننده‌ای را برای رفت‌و‌آمد در بازارهای عصرگاهی، ممنوعیت برگزاری نماز در مساجد و سفر مردم به زادگاه‌شان اعلام کرده‌ است.

“جوکو ویدودو”، رئیس جمهور اندونزی نیز از مردم خواست تا در خانه کار کرده و نماز بخوانند. اندونزی که صاحب بیشترین جمعیت مسلمان جهان است پس از چین بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا در آسیا را دارد.

“تاتان آگوستوستانی” ۵۲ ساله در جزیره “جاوه” که به همراه خانواده‌اش در حال تمیزکردن وسایل و بازکردن فضا برای نماز در خانه است، می‌گوید: نماز در خانه نیز مانند مسجد است. برایم مهم نیست کجا هستم؛ نماز باید ادامه یابد.

اما این پیام در استان “آچه” در شمال غربی اندونزی چندان شنیده نشد و نمازگزاران در آستانۀ ماه رمضان در یک مسجد تجمع کردند. برخی از این نمازگزاران اعلام کردند که سرنوشت آنها در دست خودشان نیست. با این وجود برخی از آنها ماسک پوشیده و شانه به شانه یکدیگر در صف نماز ایستادند.

“تاوفیک کلانا” یکی از نمازگزاران این مسجد در این‌باره گفت: عمر و زندگی دست خداست، اما با دقت ماسک می‌زنیم و هوشیار عمل می‌کنیم.

رهبران ۱۶۰ میلیون مسلمان در هند نیز خواسته‌اند تا در طول ماه رمضان به تعطیلات سراسری این کشور توجه کنند./ عصرایرانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.