سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

ماه مبارک رمضان فرصت هجر جمیل

چکیده :اخلاق ومعنویت با پشتوانه ایمان وباور دینی در مقابل امواج سرکش غریزه و خواهش های نفسانی ایستاده و صحنه مبارزه با هوا و هوس را به راحتی ترک نمی کنند و اگردر جبهه ای با شکست مواجه شدند با سلاح دعا و توبه به ترمیم و بازسازی روح وجان پرداخته وبه مقابله مجدد با وسوسه های شیطانی برمی...


اسماعیل علوی

کیان هر اجتماعی در گرو ارزش های معنوی و پایبندی های اخلاقی است که آحاد آن جامعه خود را بدان می آرایند. براین اساس
مادامی که ارزش های اخلاقی بر باورورفتار جامعه ای حاکم است، آن جامعه پایدارخواهدبود. آثاراجتماعی معنویت واخلاق، تعدیل غرایز و بازداشتن امیال و عواطف از افراط و تفریط است.

اخلاق ومعنویت با پشتوانه ایمان وباور دینی در مقابل امواج سرکش غریزه و خواهش های نفسانی ایستاده و صحنه مبارزه با هوا و هوس را به راحتی ترک نمی کنند و اگردر جبهه ای با شکست مواجه شدند با سلاح دعا و توبه به ترمیم و بازسازی روح وجان پرداخته وبه مقابله مجدد با وسوسه های شیطانی برمی خیزند.

مکتب اسلام با توجه به ویژگی های انسان به پرورش اراده وتسلط اوبر نفس پرداخته وآن رامبنای تقوای الهی برشمرده است.
در این میان ماه صیام با تقویت بنیه معنوی واراده ایمانی قادر است تا عناصر موذی را از روح آدمی دور ساخته و به روح و روان انسان نشاط و صلابت هدیه کند.معنویت در رأس برنامه های پرورشی و تربیتی ماه مبارک رمضان اهل ایمان را یاری می رساند تا در زندگی فردی واجتماعی از دام لغزش ها رهیده و از لذت معنوی سرشاروبه آرامش وطمانینه دست یابند. فطرت انسان با شامه ای مخصوص همانگونه که خدا را می شناسد، رضای الهی را نیزمی شناسد و بطور فطری در راه رضای خداوند گام برمی دارد و اخلاق ومعنویت را پیشه می کند. از این روماه مبارک رمضان فرصتی است برای کسب فضائل معنوی و بیرون رفتن از دایره عادت های حقیر که انسان را از مقصد و مقصود بازمی دارند.

یازده ماه خزان و انجماد دل وجان، دربهار رمضان در هم شکسته و «ربیع القلوب» فرا می رسد.

راستی که انس و ارتباط با خدا و عبادت درماه مبارک رمضان چه بهجت زا و شورانگیز است! طاعت و بندگی محبوب و سرسودن بر آستان کبریایی حضرت دوست به آدمی فرصت رویش و حیات دوباره می بخشد.

مومنین با انجام فرائض عبادی، یک ماه از «خود» فاصله گرفته و به «خدا» نزدیک می شوند وبا شمیم روح نواز رمضان، صبغه خدایی ورنگ و بوی ربوبی به خود می گیرند.ماه مبارک رمضان براساس نص صریح قرآن، فرصت گرانبهای دستیابی به گوهر «تقوا» و رسیدن به مقام «قرب» و «فوز» و «رستگاری » ومقدمه «هجر جمیل» از «خود» به «خدائی» شدن است.

پس شب ها و روزهای این ماه را گرامی بداریم و از خواب و خور کاسته وبا مناجات وعبادت خالصانه، روح را در معرض شط روشن رحمت حق تعالی قرار دهیم تا ما را به «مطلع الفجر» صلاح و فلاح رساند که پیامبر رحمت باتأکید فرمود: در این ماه، خدا را با نیات درست و دل های پاک بخوانید و… در پیشگاه او از گناهان خود توبه کنید ودروقت نماز دست به دعا بردارید که بهترین ساعت های اجابت دعاست وخدا در آن ساعات به بندگان خود نظر لطف و رحمت دارد و به مناجات را می شنود و استغاثه آنان و درخواستشان را بی پاسخ نمی گذارد و اجابت می کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.