سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وقتی عزت نفس تان را از دست بدهید دیگر چیزی برای تان نمی‌ماند!...

وقتی عزت نفس تان را از دست بدهید دیگر چیزی برای تان نمی‌ماند!

چکیده :ایران در حالی یک میلیارد دلار برای بحران کرونا تخصیص داد که ‏آمریکا تا به حال ۲.۲ تریلیون دلار، آلمان با جمعیت تقریبا برابر ایران بسته ۱۵۶میلیارد یورویی، کانادا با جمعیتی کمتر از نصف ایران ۸۲میلیارد دلار برای مقابله با پیامدهای کرونا تصویب کردند؛ در کانادا دولت تصویب کرده به افرادی که حقوق و شغل شان را بدلیل کرونا از دست دادند ماهانه ۲۰۰۰دلار میدهد و پرداخت مالیات و اقساط را تا چند ماه لغو کرده است شدیدا تاکید میکند در خانه بمانند و قرنطینه را رعایت...


جواد بابازاده رها

شیوع ویروس کرونا در دنیا شرایط خاصی را بر کل جهان حاکم کرد، تاثیرات بسیار در پی داشت که رفته رفته نیز این تاثیرات بیشتر خود را نشان خواهند داد ایران نیز بعنوان یکی از مراکز شیوع گسترده این بیماری با مشکلات بسیاری مواجه شد. وجود مشکلات مهم مدیریتی و اقتصادی در ایران، مواجه با بحران را به مراتب سخت تر کرده است. یکی از حواشی مهمی که در روزهای اخیر پیش آمد مصاحبه کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران بود که در آن مدعی شد: چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید-۱۹ شوخی تلخی با دنیا کرد.

این سخنان بازتاب بسیاری در رسانه ها داشت، آقای جهانپور سپس در توئیتر خود نوشت: (مباحث علمی رو هیچگاه نه میتوان و نه باید با ‎سیاست آمیخت، همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات محققین ‎چین، حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید ‎کرونا وخیم تر قلمداد کردند، امروز یافته ها خلاف این را نشان میدهد، به یافته های خودی اطمینان بیشتری داریم) که این توئیت واکنش سفیر چین در ایران را به همراه داشت، چانگ هوا در جواب نوشت: وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری برگزار می‌کند و به وزارت بهداشت ایران توصیه کرد که برای نتیجه‌گیری، اخبار آن‌ها را به‌دقت بخوانید. سپس جهانپور نیز نوشت که ایران هم هر روز ۲ کنفرانس خبری برگزار می کند. در نهایت سفیر چین در توئیتی خواستار احترام به چین و تلاش هایش شد.

این دعوای لفظی با ورود سخنگوی وزارت خارجه شکل دیگری به خود گرفت. عباس موسوی در توئیتی نوشت: ( دولت و مردم چین در مقابله با ویروس کرونا پیشتازند و سخاوتمندانه به کشورهای جهان کمک می‌کنند. ایران همواره ممنون چین است). ناراحتی هم‌ زمان سفیر چین، گروه های تندرو و موضع‌گیری وزارت خارجه ایران باعث شد جهانپور حرفهای خود را تصحیح و به دلجویی از چین بپردازد و بگوید: ‏(حمایت های ‎چین از ملت ایران در این روزهای سخت،هکذا فراموش ناشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند.) این اتفاق موجب سرخوردگی بسیاری از ایرانیان شد برخی از سیاست مداران از جمله نمایندگان مجلس به این قضیه واکنش انتقادی داشتند، همزمان با این اتفاق و بحران کرونا دولت ایران از طرق رسمی و غیر رسمی توسط رئیس جمهور و وزیر خارجه و افراد و گروههای نزدیک به حکومت بارها خواستار شکستن تحریم های بین المللی علیه ایران شده اند.

ایران در حالی یک میلیارد دلار برای بحران کرونا تخصیص داد که ‏آمریکا تا به حال ۲.۲ تریلیون دلار، آلمان با جمعیت تقریبا برابر ایران بسته ۱۵۶میلیارد یورویی، کانادا با جمعیتی کمتر از نصف ایران ۸۲میلیارد دلار برای مقابله با پیامدهای کرونا تصویب کردند؛ در کانادا دولت تصویب کرده به افرادی که حقوق و شغل شان را بدلیل کرونا از دست دادند ماهانه ۲۰۰۰دلار میدهد و پرداخت مالیات و اقساط را تا چند ماه لغو کرده است شدیدا تاکید میکند در خانه بمانند و قرنطینه را رعایت کنند علاوه بر آن ‏دولت کانادا ۴۰هزار دلار وام اضطراری به صاحبان کسب و کار کوچک میدهد. این وام بدون بهره است و اگر وام‌ گیرندگان تا انتهای سال ۲۰۲۲حداقل ۷۵درصد وام را پس دهند، مابقی آن تا حداکثر ۱۰هزار دلار بخشیده میشود.

الان اگر شبکه های مجازی را نگاه کنیم اکثر کاربران اخبار اقدامات و پرداختی دولتهای مختلف را با ایران مقایسه می کنند و احساس سرخوردگی و ناراحتی می کنند بسیاری می گویند چرا ما در وضعیتی هستیم که حتی کشورهای کوچک منطقه و همسایه به ما کمک می کنند تا مشکل مان حل شود؟ آنها واکنش و سخنان دولت مردان کشورهای دیگر را با سخنان دولتمردان خود مقایسه می کنند و می پرسند چرا ما در این شرایط که تمام دولت ها اصرار شدیدی دارند تا مردم در خانه بمانند و کسب و کار تعطیل باشد مانند دوران جنگی بعنوان گوشت جلو توپ اقتصاد کشته شویم؟ آنها از خود می پرسند چرا ما باید در وضعیتی باشیم که برای حل مشکلات عزت ملی مان اینگونه خدشه دار شود؟ آیا کرامت انسانی که وعده داده شده بود این است؟ آیا اقتدار و عزت نفس ملی آن است که برای شکستن تحریم که زمانی با خنده با آن مواجه می شدیم به کل دنیا رو بیاندازیم یا برای گرفتن چند محموله برای سفیر یک کشور خود شیرینی کنیم ؟ بسیاری معتقدند کارآمدی آن نیست که شعار مدیریت جهانی بدهید ولی ملت را در وسط بحران کرونا تنها بگذارید و بگویید بیایید بیرون فاصله گذاری هوشمند بکنید ! کلی جار و جنجال کنید تا یک میلیون وام به این شکل بدهید ! توان و اقتدار و کارآمدی یک حکومت را با میزان رضایت مردم ش، سطح زندگی که برای مردم خود و عزت نفس و اعتباری که به ملت خود میدهد می سنجندند. سخت است مردمی که رشد فزاینده انواع مشکلات را در جامعه می بینند و غرورشان در داخل و خارج جریحه دار میشود بیش از این شعارها را باور کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.