سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

نسل بی کلمه

چکیده :دولت آقای روحانی نیز به واسطه عملکردشان کلماتی مانند تدبیر، امید، گشایش، نشاط و امثالهم به کلماتی بی معنی و بی ارزش بدل شده اند که هیچ بار معنایی و انگیزشی را تولید نمی...


فرهاد قنبری

هاینریش بل نویسنده و روشنفکر آلمانی پس از جنگ جهانی دوم می نویسد ” بعد از هیتلر، همه‌ٔ آلمان درک کردند که او چه بلایی بر سر کشور آورده است؛ اما یک چیز نابود شده‌ٔ اساسی بود که هرکسی نمی‌فهمید و آن، خیانت هیتلر به کلمات بود! خیلی از کلمات شریف، معنی خود را از دست داده بودند و پوچ و مسخره شده بودند. کلماتی مثل آزادی، پیشرفت و عدالت”

در ایران هم به فراخور هر دولتی که به قدرت رسید بسیاری از واژه ها حرمت خود را از دست داد.

در دولت احمدی نژاد کلماتی مانند عدالت، مهرورزی، راستگویی، کرامت، توانستن و..‌. به کلماتی چنان مبتذل و بی معنی تبدیل شد که هنوز در اغلب مکالمات مردم برای تمسخر و لودگی و دست انداختن یکدیگر به کار برده می شوند.

دولت آقای روحانی نیز به واسطه عملکردشان کلماتی مانند تدبیر، امید، گشایش، نشاط و امثالهم به کلماتی بی معنی و بی ارزش بدل شده اند که هیچ بار معنایی و انگیزشی را تولید نمی کنند.

روزگاری بشریت برای زنده نگه داشتن همین کلمه ساده و پیش پا افتاده شده “عدالت” برای زنده نگه داشتن همین کلمه مبتذل شده “امید”، برای کلمه “مهر و محبت” برای واژه های “صداقت و راستگویی” و در کل برای تک تک این کلمات معنا زدایی شده چه زجرها کشیده و چه خون هایی که فدا کرده است..

اما حالا بعد از گذر سالها ما مانده ایم و نسل بی کلمه، نسلی که با هیچ واژه ای تحریک نمی شود، نسلی که یاد گرفته است به واژه ها پوزخند بزند، نسلی که از آزادی، عدالت، امید، وطن، صداقت، نشاط و هر کلمه معنا بخشی چیزی جز کاریکاتوری آزاردهنده به یاد نمی آورد…Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.