سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » این که سفیر یک کشور بیگانه می تواند مقامات رسمی کشور را مورد عتاب قرار دهد و بر تصمی...

این که سفیر یک کشور بیگانه می تواند مقامات رسمی کشور را مورد عتاب قرار دهد و بر تصمیمات داخلی کشور اثر بگذارد، بزرگترین توهین به ایرانیان نیست؟

چکیده :به راستی مگر اینطور نیست که دولت چین به کشتار مسلمانان اویغور پرداخت و ادعای دفاع از مسلمانان به یکباره رنگ باخت؟ رای های مثبت چین به قطعنامه های تحریم فراموش شده است؟ کالاهای بی کیفیت چینی که تولیدکننده های ایرانی را به خاک سیاه نشاندند، عزت ملی ما را خدشه دار نکرد؟ آسیب رساندن به زیست بوم خلیج فارس با کشتی های کف ساب چینی، تعرض به حریم ایران...


بیانیه اعتراضی تشکل های هیئت موسس اتحادیه تشکل های اسلامی دانشجویان ایران( تادا ) نسبت به اقدامات خارج از عرف سفیر چین

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از حدود ۴ ماه که ویروس کرونا برای اولین بار در چین گزارش شد، تاکنون میزان مبتلایان به این ویروس از مرز یک میلیون و سیصد هزار نفر گذشته است. دولت چین اما متهم است که با پنهانکاری درباره میزان آسیب رسانی این ویروس و همچنین عدم اطلاع به موقع شیوع ویروس، باعث همه گیری جهانی شده است.

اظهار نظر دکتر جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در این زمینه اما باعث واکنش های بسیاری گردید. سفیر چین در چند اظهارنظر تلویحا مقام رسمی ایران را تهدید کرد و در کمال تاسف و تعجب مورد حمایت برخی از افراد که گفتمان عزت و شرف ملی در مقابل غرب، لقلقه زبانشان بود، قرار گرفت. سخنگوی وزارت خارجه نیز که شعار نه شرقی، نه غربی بر سردر آن حک شده است، به حمایت از سفیر چین پرداخت. متاسفانه این اتفاق در ممنوعیت ورود پرواز از چین به ایران هم تکرار شد و با یک اظهار نظر سفیر چین، مدیران هواپیمایی های کشور برای دلجویی به دیدار او رفتند و پروازها همچنان برقرار ماند.

سوال اساسی اینجاست که مگر ۴۰ سال تمامی امکانات کشور در مبارزه با آمریکا و غرب که نماد امپریالیسم خوانده می شدند صرف نشد تا عزت و شرافت ملی ایرانیان حفظ شود؟ آیا به راستی چنین نیست که گفتمان عزت در سایه مبارزه بی چون و چرا با غرب به حاشیه رفته است و برای مبارزه با آن ها تن به هر نوع ذلتی در برابر شرق داده ایم؟

به راستی مگر اینطور نیست که دولت چین به کشتار مسلمانان اویغور پرداخت و ادعای دفاع از مسلمانان به یکباره رنگ باخت؟ رای های مثبت چین به قطعنامه های تحریم فراموش شده است؟ کالاهای بی کیفیت چینی که تولیدکننده های ایرانی را به خاک سیاه نشاندند، عزت ملی ما را خدشه دار نکرد؟ آسیب رساندن به زیست بوم خلیج فارس با کشتی های کف ساب چینی، تعرض به حریم ایران نبود؟

این که سفیر یک کشور بیگانه می تواند مقامات رسمی کشور را مورد عتاب قرار دهد و بر تصمیمات داخلی کشور اثر بگذارد، بزرگترین توهین به ایرانیان نیست؟

دیپلماسی و روابط خارجی بدون شک باید مبتنی بر منافع ملی کشورها باشد. در این راستا هرگونه ارزش گذاری ایدئولوژیک مانند آن چه هم اکنون در جریان است نه تنها منافع ملی ما را حفظ نخواهد کرد بلکه گفتمان عزت را به ذلت بدل خواهد کرد. هیئت موسس تشکل های اسلامی دانشجویان ایران ( تادا ) ضمن محکوم کردن اقدامات سفیر چین و سخنگوی وزارت خارجه، خواستار احضار سفیر چین به وزارت امور خارجه و توضیح اقدام خلاف عرف خود و همچنین پی گیری سیاست عزت مبتنی بر منافع ملی در قبال تمامی کشورهای دنیا و نه فقط تعدادی محدود، است.

والسلامDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.