سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

ضرورت بازگرداندن اعتماد عمومی

چکیده :شاخص نابرابری نیز از سال ۹۵ سیر صعودی پیموده است. بنابراین در دوره ایی که فشار زیادی بر مردم وارد شده و درصد بیشتری نسبت به گذشته فقر را تحمل کرده اند، نابرابری نیز افزایش یافته است. طبیعی است کرونا رکود تورمی را عمیق تر خواهد کرد. تعداد خانوارهای فقیر به دلیل از دست دادن فرصت شغلی بیشتر خواهد...


محمدرضا یوسفی

سال ۹۸ در ادامه سال ۹۷، سالی تلخ برای کشور بود. در بعد اقتصادی، بر اساس برآورد صندوق بین المللی پول، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ ، ۹٫۵ درصد منفی بوده است. البته مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی نه ماهه اول سال ۹۸ را با احتساب نفت منفی ۷٫۶ درصد و بدون احتساب آن صفر اعلام کرده است. نرخ تورم ۳۴٫۸ در اسفند و نرخ بیکاری پاییز را ۱۰٫۶ درصد اعلام کرد.

شاخص نابرابری نیز از سال ۹۵ سیر صعودی پیموده است. بنابراین در دوره ایی که فشار زیادی بر مردم وارد شده و درصد بیشتری نسبت به گذشته فقر را تحمل کرده اند، نابرابری نیز افزایش یافته است. طبیعی است کرونا رکود تورمی را عمیق تر خواهد کرد. تعداد خانوارهای فقیر به دلیل از دست دادن فرصت شغلی بیشتر خواهد شد.

بخش خدمات و صنایع کالاهای بادوام و غیرضروری ضربه بیشتری خواهند خورد.

بنگاه ها که قبلا با مشکل نقدینگی روبرو بودند اکنون مشکلات شان عمیق تر خواهد شد. دولت نیز با توجه به کاهش درآمد نفتی ( اکنون نفت خام سنگین حدود ۱۷ دلار در بازار خرید و فروش می شود) و همینطور درآمد مالیاتی، دچار کسری بودجه بیشتر از آنچه قبلا ادعا می شد، خواهد شد. از این رو، عملا دولت برای کمک به مردم آسیب دیده و بنگاه ها به استقراض از بانک مرکزی و یا از بانکها و استفاده از صندوق توسعه ملی دست خواهد زد که در عمل موجب افزایش تورم در سال ۹۹ می شود.

بنابراین امسال سال سخت تری را نسبت به سال پیش تجربه کرده و باز با رکود تورمی مواجهیم. نشانگرهای زیادی بر کاهش شدید اعتماد عمومی، افزایش فاصله ملت از مقامات و افزایش نارضایتی مردم وجود دارد. بیانات مقامات نظام گواه دوری آنان از واقعیت جامعه و دغدغه های مردم است. به نظر می رسد درک درست از واقعیت کشور، دغدغه های مردم و بیان آنها از سوی نظام قدمی در راه ایجاد این اعتماد است و این امر مستلزم تغییر در شیوه حکمرانی است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.