سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازگشت به خویشتن در جهان کرونایی...

بازگشت به خویشتن در جهان کرونایی

چکیده :ویروس کرونا با اپیدمی جهانی، در دنیا یکه تازی میکند. جهان شمولی این ویروس به حدی است که تقریبا تمام فعالیت های جوامع بشری برای مقابله و مهار آن است. در این راستا جهان کرونایی، جهانی دیگر است. نظم نوینی که این جهان با تمدید یکه تازی ویروس مرموز کرونا به بشریت تحمیل کرده است، می رود تا افقی جدید به روی بشر...


کلمه – فرهاد محبی

ویروس کرونا با اپیدمی جهانی، در دنیا یکه تازی میکند. جهان شمولی این ویروس به حدی است که تقریبا تمام فعالیت های جوامع بشری برای مقابله و مهار آن است. در این راستا جهان کرونایی، جهانی دیگر است. نظم نوینی که این جهان با تمدید یکه تازی ویروس مرموز کرونا به بشریت تحمیل کرده است، می رود تا افقی جدید به روی بشر بگشاید.

جهان کرونایی علوم انسانی را شدیدا به چالش خواهدکشید. علومی که در سایه سنگین مادی نگری و فضای بی روح مجازی، تقریبا به کناری گذاشته شده بودند.

در جهان کرونایی اما مرگ به مژگان چشم رسیده است و با هر پلک زدن شاید مرغ جان برای همیشه از قفس بپرد. در این جهان بیمناک شاید بیش از پیش به این دو بیت شعر شیخ اجل ایمان بیاوریم که می فرمایند:

خبر داری ای استخوانی قفس
که جان تو مرغی است نامش نفس
چو مرغ از قفس رفت و بگسست قید
دگر ره نگردد به سعی تو صید

کرونا چندصباحی است که میهمان ناخوانده جهان ما شده است اما در همین مدت کوتاه توانسته خیلی ها را به سمت بازگشت به خویشتن هدایت کند. توانسته به همه یاد آور شود که:« کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ».

همان دنیایی که هرکس می خواست آن را برای دیگری تنگ کند. دنیایی که روابطش نه بر اساس اصول انسانی و اخلاق بلکه به موزات ظلم و حداکثر لذت گرایی عده ای خاص در قبال مظلوم ماندن اکثر مردمانش بود.

جهان کرونایی اما فقیر و غنی نمی شناسد و ظالم را از مظلوم مستثنی نمی داند. این جهان منفور اما از جهاتی دوست داشتنی، با تمام بی رحمی هایش، انگار که برای ریست فکتوری ( factory reset ) بشریت آمده است.

شاید لازم بود که بشر غرق در مادیات، به اصل خود و تنظیمات کارخانه برگردد. بشری که واقعا نیاز به بازبینی و بازیابی داشت.

برای نمونه در ایران خودمان، ابتدا حاکمیت و سیاسیون مقاصد و منافع سیاسی خود را بر مقابله با این ویروس ترجیح داده و میل ورود به جهان کرونایی را نداشتند.

در مرحله بعد برخی از مردمان ما این جهان ناشناخته را به سخره گرفتند و آنرا فرصتی برای مال اندوزی و تأمین مقاصد شوم خود دیدند. کرونا اما قوی تر از آن بود که بازیچه این عده معدود شود. اصلا این ویروس آمده بود تا اینها را رسوا کند.

دیری نپایید که بساط سودجویی جمع شد و اکثر سودجویان متوجه واقعیت های تلخ جهان کرونایی شدند. در اغلب موارد نوعدوستی و انسانیت ،جای سودجویی و سرکیسه کردن مردم را گرفت .

پزشکان بزرگ‌ترین داشته یعنی جانشان را به منظور حفظ جان هم نوعان خود در طبق اخلاص گذاشتند.

هیچ بعید نیست اگر با تداوم جهان کرونایی، محتکران دیروز و این روزها ، خیرین فردا شوند.

در جهان کرونایی سیاسیون نیز به شدت مشغول دفاع و حفظ جان شهروندان خود خواهند بود و کمتر فرصت تعدی و دست درازی به ممالک دیگر را خواهند داشت. در این جهان آمریکا به آشیانه خود برخواهد گشت و محور مقاومت هم فعلا به فراموشی سپرده خواهد شد.

آواره گان در ادلب نفس راحتی خواهندکشید و کودکان یمنی کمتر نگران بمباران جنگنده های سعودی خواهند بود. در جهان کرونایی ، تلاش برای نمردن، مهم ترین دغدغه بشر می شود و این جهان رفته رفته عاری از ظلم و بی عدالتی می شود.

در این جهان ناشناخته تحریم ظالمانه ، محور مقاومت، ولایت مطلقه، تقدس گرایی، مادی محوری و عناصری از این دست وجود نخواهد داشت.

جهان کرونایی فرصتی برای بازگشت به خویشتن است البته اگر دوام لازم را داشته باشد. با این تفاسیر به نظر می رسد جهان کرونایی را باید با تمام بدی ها و بی مهری هایش، دوست داشته باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.