سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

عراق به ثبات می‌رسد؟

چکیده :پس از خروج عبدالمهدی از منطقه الخضرا تنش های سیاسی بر سر انتخاب نخست وزیر بالا گرفت سرانجام برهم صالح رئیس جمهور این کشور،محمد توفیق علاوی را به سمت نخست وزیری منصوب و مامور تشکیل کابینه کرد.این اقدام اعتراضات مردمی را به دنبال داشت و متقاعب آن ۳ فراکسیون عمده پارلمان عراق (کردها،اهل سنت و شیعیان) برای پنجمین بار از حضور در جلسه رای اعتماد به کابینه وی سر باز زدند و علاوی مجبور به استعفا...


امیررضا نظری*

پس از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در پاییز و وقایعی که این کشور در چند ماه گذشته تجربه کرد بار دیگر رخدادهای سیاسی، توجهات را معطوف به بغداد کرد.

پس از خروج عبدالمهدی از منطقه الخضرا تنش های سیاسی بر سر انتخاب نخست وزیر بالا گرفت سرانجام برهم صالح رئیس جمهور این کشور،محمد توفیق علاوی را به سمت نخست وزیری منصوب و مامور تشکیل کابینه کرد.این اقدام اعتراضات مردمی را به دنبال داشت و متقاعب آن ۳ فراکسیون عمده پارلمان عراق(کردها،اهل سنت و شیعیان)برای پنجمین بار از حضور در جلسه رای اعتماد به کابینه وی سر باز زدند و علاوی مجبور به استعفا شد.

پس از آن برهم صالح عدنان الزرفی استاندار سابق نجف را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد،شاید این اقدام برهم صالح را بتوان اقدامی با هدف جلب رضایت شیعیان عنوان کرد اما فساد اداری وی و اختلافات او با مقتدی صدر از جمله عواملی است که نا رضایتی شیعیان عراق از الزرفی را نشان می‌دهد.علاوه بر این مخالفت قیس خزعلی رهبر عصائب اهل حق،گروه صاحب نفوذ و‌ موثر در عراق نشان دهنده این است که الزرفی برای تشکیل دولت راه بسیار دشواری در پیش دارد.

گرچه او در نشستی که در طی روزهای گذشته با رسانه‌های عراقی داشت اعلام کرد برای تشکیل کابینه با تمام گروه‌های سیاسی این کشور تماس خواهد گرفت و خواهان مشارکت آنان است اما به نظر می‌رسد مخالفت گروه‌های توانمند پارلمان عراق همچون ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری باعث می‌شود او نیز به سرنوشت علاوی دچار شود.

در چنین شرایطی برهم صالح ۲ راه حل در پیش دارد؛یا اینکه خود عهده دار سمت نخست وزیری شود و انتخابات را برگزار کند و یا اینکه فردی را به این سمت معرفی کند که نظر مثبت شیعیان را جلب کند.

با توجه به نزدیکی الزرفی به عربستان سعودی و آمریکا و حمایت تلویحی پومپئو از وی در روزهای گذشته،به نظر می‌رسد روند وقایع در عراق در صورت تداوم دخالت های واشنگتن و ریاض به سرنوشت یمن و آغاز جنگ داخلی دچار شود.با این حال باید منتظر ماند و نظاره کرد که برهم صالح در صدد جلب نظر شیعیان خواهد شد و یا به حمایت از گزینه مورد آمریکا و عربستان ادامه خواهد داد.

*تحلیلگر مسائل خاورمیانه

منبع: روزنامه مستقلDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.