سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

رهبری و توطئه بیوتروریستی

چکیده :تحریم دارویی، از مصادیق بارز تروریسم اقتصادی، نظام سلامت ایران و زندگی میلیون‌ها ایرانی را، حتی قبل از شیوع کرونا در معرض خطر قرار داده بود. به‌همین دلیل سال گذشته دیوان‌بین‌المللی لاهه به شکایت جمهوری اسلامی رسیدگی و دولت امریکا را محکوم کرد، براین اساس که تحریم دارویی و غذایی مردم را هدف می‌گیرد و مستثنا از نزاع دو دولت...


سیدمصطفی تاجزاده

اول. در نقد سخنان نوروزی رهبر

۱. تحریم دارویی، از مصادیق بارز تروریسم اقتصادی، نظام سلامت ایران و زندگی میلیون‌ها ایرانی را، حتی قبل از شیوع کرونا در معرض خطر قرار داده بود. به‌همین دلیل سال گذشته دیوان‌بین‌المللی لاهه به شکایت جمهوری اسلامی رسیدگی و دولت امریکا را محکوم کرد، براین اساس که تحریم دارویی و غذایی مردم را هدف می‌گیرد و مستثنا از نزاع دو دولت است.

۲. پس از جهانگیرشدن کرونا بعضی سیاستمداران و حتی برخی دولتها و نیز بسیاری از انسان‌های نوعدوست و نهادهای انسانگرا و صلح‌طلب در اروپا و امریکا و دیگر کشورها، آشکار و پنهان به انتقاد از ترامپ پرداخته‌اند که چرا تحریم‌ها را در چنین شرایط سختی، موقتا هم که شده، لغو نمی‌کند. آنها براساس براهین و موازین بشردوستانه و در راس همه دفاع از حق زندگی تمام انسان‌ها و در نتیجه حق دسترسی آحاد بشر به دارو و تجهیزات پزشکی و بهداشتی، خواهان لغو موقت تحریم‌ها شده‌اند.

۳. رهبر در سخنرانی نوروزی خود می‌توانست عملکرد دولت ترامپ را به استناد محکومیت امریکا در دیوان لاهه نقد کند و با اتکا به موج همدلی تقریبا جهانی در ضرورت لغو ولو موقت تحریم‌ها در شرایط کرونایی و تحولات ناشی از آن، تحریم دارویی را جنایت علیه بشریت بخواند، و خواهان لغو کامل تحریم‌ها شود. متاسفم که وی فرصت را از دست داد و به جای ارائه دلایل محکمه‌پسند و همسو با افکار عمومی در ایران و جهان در ضرورت لغو تحریم‌ها، به تئوری توطئه بیوتروریستی و ژنتیک ایرانی متوسل شد و این‌که اگر امریکا به ایران دارو بفرستد، معلوم نیست سم نباشد، و در جهت تداوم یا گسترش کرونا به کار نرود.

۴. اثبات این ادعا که کرونا ساخته امریکا (یا چین) در آزمایشگاه‌های بیولوژیک باشد، به فرض صحت، در حال حاضر بسیار دشوار است، اگر ناممکن نباشد. چرا باید وقت و انرژی کشور را در رد فرضیه‌هایی هدر داد که خود رهبر با اما و اگر و شاید از آنها سخن می‌گوید. مهمتر آنکه نفی یا اثبات آنها دردی از کشور و مردم دوا نمی‌کند.

۵. چیزی به‌نام “ژنتیک ایرانی” وجود ندارد. بیش از یک قرن است ادعای نژادپرستان نقد شده‌ است که پدیده‌ای به اسم نژاد ایرانی نداریم. ما ملت کهن ایرانیم؛ در طول قرون بسیار و حول یکتاپرستی، درعین پذیرش تکثر قومی و دینی و فرهنگی و زبانی و با تکیه بر شعر و ادب غنی فارسی، یک ملت شده‌ایم اما ملیت ما مبنای نژادی و ژنتیک ندارد. همچنان که ژنتیک یمنی و سعودی و افغانستانی نداریم. د.ان.ا. ایرانی‌ها در هر نقطه از جهان مشابه ارامنه و عراقی‌ها و پاکستانی‌هاست و برعکس. به‌علاوه ویروسی “ایرانی‌کش” وجود ندارد که در لندن و قاهره یا نیویورک و توکیو نکشد. ژن و ژنیتک و ویروس “ملی” وجود ندارد.

۶. نشان‌دادن این‌که امریکا در راه انتقال دارو به ایران مانع‌تراشی می‌کند، و تحریم‌ها دست دولت ایران را برای کمک به قشرهای نیازمند و آسیب‌دیده از کرونا می‌بندد، آسان است. کافی است به آمار بانک‌ها در دنیا در خصوص تراکنش اقلام دارویی با ایران ارجاع دهیم. بانک‌ها از تعامل با ایران می‌ترسند، چون برچسب تحریم روی آن است. البته مبادله روی کاغذ آزاد است اما در عمل به ندرت انجام می‌شود زیرا بسیاری از آنها نگران جرایم میلیارد دلاری احتمالی امریکا در آینده هستند.

چرا رهبر به‌عوض افشای کارشکنی دولت امریکا در ایجاد مانع در ارسال تجهیزات پزشکی و دارویی به کشورمان، از احتمال ارسال داروهای تقلبی به ایران توسط امریکا سخن می‌گوید؟ چنین ادعایی اعتراف ضمنی است به اینکه نظام سلامت در ایران قدرت تشخیص دارو از ضددارو را ندارد! چنین ادعایی دست‌کم‌گرفتن دانش و تجربه هزاران پزشک شایسته ایرانی در داخل و خارج از کشور محسوب می‌شود که در حد راستی‌آزمایی کمک‌های پزشکی امریکا تخصص ندارند.

۷. جمهوری اسلامی باید هم جهت با رویکرد انسانی و حقوق بشری در دنیا، این واقعیت تلخ را توضیح دهد که تحریم‌ها درد و رنج ایرانیان کرونازده را مضاعف کرده است. پس باید لغو شود. وقتی هم که ترامپ پیشنهاد کمک می‌دهد، نباید از ترس آن را رد کند. جواب دهد اگر راست می‌گویی تحریم را بردار. حکومت باید تمام ظرفیتهای ملی را به کار گیرد و با استمداد از همه هموطنان در داخل و خارج از کشور، تحریم‌های ظالمانه دولت ترامپ را زیر ضرب برد، و با سست‌کردن پایه‌های آن، فروپاشی اساس و منطق تحریم‌ها را نشانه رود.

دوم. در ضرورت لغو تحریم‌ها

۱. در شرایطی که کرونا یک تهدید جدی و فوری متوجه سلامت شهروندان در بیشتر نقاط جهان کرده است، دولت ترامپ از سوی منتقدین در داخل ایالات متحده و نیز از طرف انسان‌ها و دولتمردان صلح‌دوست و خیرخواه در بسیاری از کشورهای جهان در معرض انتقاد و فشار قرار گرفته است.

۲. طبق استدلال منتقدان، در شرایطی که سلامت و زندگی و اقتصاد شهروندان ایران توسط تحریم‌ها و فشار حداکثری امریکا تهدید می‌شود، دولت و ملت ایران نمی‌توانند با تمام توان اقتصادی و با استفاده کامل از ظرفیت نظام سلامت خود با کرونا مقابله کنند. ترامپ و پمپئو مقابل چنین انتقادهایی می‌کوشند مسئولیت تحریم‌ها را به دوش ایران بیندازند.

۳. این فضا فرصت کم‌نظیری در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است تا با افشای ماهیت ضدبشری تحریم‌ها، گامهایی به سوی لغو همه یا بخشهایی از آنها بردارد. نظام می‌تواند با توسل به یک حق بدیهی به نام حق سلامت با دنیا و با امریکا سخن بگوید و خواهان لغو موقت همه یا لغو دائم بخشی از تحریم‌ها شود.

۴. جهان می‌داند فروپاشی نظام سلامت در هر کشوری، علاوه بر فاجعه ملی، بر سرعت شیوع کرونا در همه دنیا می‌افزاید. به‌همین دلیل ترامپ می‌کوشد توپ تحریم را به زمین ایران بیندازد و ادعا می‌کند می‌خواهد به ایران کمک کند اما حکومت آن نمی‌خواهد.

۵. در چنین شرایطی آیا دولتمردان ایرانی باید جوری سخن بگویند که دنیا حرف ترامپ را باور کند و بگوید جمهوری اسلامی در قبال شهروندان خود احساس مسئولیت نمی‌کند؟ یا همان حرف محکم و دنیاپسند را بزنیم که در برجام زدیم و گفتیم رفع تحریم‌ها حق ماست نه لطف امریکا. بنابراین واشنگتن باید تحریم‌های دارویی و غذایی را واقعا لغو کند تا ادعای کمک پزشکی آن باورپذیر شود.

۶. در شرایطی که مقدمات احقاق حقوق مسلم ایرانیان یعنی حق سلامت و حق زندگی شرافتمندانه در سطح جهانی تاحدودی فراهم شده و در شرایطی که به اعتراف بسیاری از کارشناسان بیطرف، تحریم‌های امریکا با مانع‌تراشی در ارسال دارو و تجهیزات پزشکی نظیر لباس و کیت آزمایش به ایران، به‌طور مستقیم، و با تضعیف بنیان اقتصادی آن و دشوار یا ناممکن‌کردن قرنطینه و ارائه کمک به نیازمندان، به طور غیرمستقیم، مقابله موثر با کرونا را با دشواری انکارناپذیری مواجه کرده است، چه نیازی به توسل به تئوری‌های اثبات‌نشده‌ای نظیر جنگ بیوتروریستی علیه ژنتیک ایرانی داریم؟ چرا باید یک دعوای اثبات‌شده یا دست‌کم اثبات‌پذیر برای افکار عمومی دنیا و برای سازمان ملل و برای کنگره و مردم امریکا را رها کنیم و به فرضیه‌هایی پناه ببریم که اثبات آن فعلا غیرممکن است یا سالها وقت و انرژی می‌برد و فرصت بسیار کوتاه مقابله با کرونا را به هرز می‌برد؟

۷. آیا نمی‌بینیم که پاریس و رم و نیویورک به شکل شهر ارواح درآمده‌اند؟ آیا انتظار داریم مردم دنیا و امریکا مشهودات خود را رها و ادعاهای مخالف واقعیات جاری ما را باور کنند؟ چرا نباید از این فرصت ارزشمند که برای شکست‌دادن تحریم‌ها ایجاد شده است، استفاده کرد و به‌جای آن به تئوری‌های عجیب و غریب متوسل شد؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.