سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خانه تکانی اندیشه و‌ عمل سیاسی در سال ۹۹...

خانه تکانی اندیشه و‌ عمل سیاسی در سال ۹۹

چکیده :بسیاری مواقع هم بویژه در سیاست خارجی، « قواعد»؛ به خاطر تکرار و اقتضای منفعت و مصلحت؛ به «اصل» تبدیل شده اند. نیازمندیم مدقانه اینها را بازبینی کنیم. تنظیمات ارزشی ما نیازمند بازنگری و اصلاح است. برخی مواقع هم ارزشهای مرکزی به حاشیه رفته‌ و ارزشهای حاشیه در مرکز نشسته اند.یکی از علل عقب ماندگی مسلمانان هم این معضل بوده...


نعمت‌الله مظفرپور

امیدوارم سال نو سال خانه تکانی اندیشه و ذهن برای همه ما بویژه دولتمردان ما، بالاخص با عنایت به تراکم مشکلات و رخدادها باشد.
واقعیت این است که ذهن ما بویژه دولتمردان، انباشته از قالبها، اصول و مفروضات مسلمی است که اصلا مفروض مسلم نیستند بلکه فرضیات آزمون نشده و یا بعضا فرضیات رد شده اند. ولی به خاطر تکرار و تبلیغ به غلط به اصل تبدیل شده اند.
چند یادداشت منتشر شده در سایت دیپلماسی ایرانی و ‌مندرج در این کانال از جمله «جنبش فراموش شده»، «چگونه عمق راهبردی ایران را پایدار کنیم؟»،« علامه طباطبایی مفسر اعتدال و صلح»، «لزوم بازتعریف اصولگرایانه سیاست خارجی ایران» و «تنش زدایی به مثابه اصولگرایی و پایداری»؛ ناظر بر این ادعاها هستند.

معمولا عرصه سیاست، عرصه غفلت و منفعت خواهی است مگر اینکه دارای نظام مشورتی هوشمند و مستقل باشد.

شاید به این خاطر است که امام صادق علیه السلام می فرمایند:« زمامداران بر مردم حکومت می کنند و دانشمندان بر زمامداران» دانشمندان میتوانند زمامداران را به این اعوجاحات آگاه نموده و از چموشی و خیره سری نجات دهند.

در کشورهای خاورمیانه، این حلقه مد نظر امام جعفر صادق برقرار نیست و معمولا نظام علم بیش از حد؛ پیرو نظام سیاست و امنیت است.لذا تعالی و تمدنی نیز نمی تراود. با آرزو و وهم، مدنیت بدست نمی آید. تمدن با رعایت اقتضا و زمینه سازی و تن دادن به موازین، حاصل می گردد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.