سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

جهان نظاره گر چگونگی تمدن ماست

چکیده :"حفظ تمدن" ما در برابر جهانیان به آرامش ما و سلامتی ما و انتخاب راهکاری است که در مقایسه با کشورهای مشابه درگیر با این بیماری ، کمترین آسیب های "جانی و مالی" را داشته باشیم. و این معنا شکل نمیگیرد مگر با انتخاب و عمل دقیق به روش مناسب و خوبی که کارشناسان پزشکی و بهداشت برای حل این مشکل پیشنهاد میدهند. اگر عمل به تمام پیشنهادات و دستورات جامعه پزشکی کنیم ؛ خود و جامعه را از خطر نجات داده ، و هم در پیش چشم جهانیان ، حداقل "محافظ تمدن" اسلام و ایران...


هادی سروش

وقتی کارشناسان پزشکی و بهداشت میگویند ؛
“به سفر نروید و در خانه بمانید”
یعنی دین و عقل بصورت هماهنگ میگوید : “در خانه بمانیم‌”.

و این انتظار از شهروندان ، یک انتظار بجایی است .

آیا در فرصتی که شیوع بیماری نفس گیر شده ، این همه رفت و آمد و هیاهو در شهر ، و جاده ها ، همه به مقتضای ضرورت است ؟

آنچه من از دوستان و آشنایانی که این روزها خیابان و بیابان را به خانه ترجیح میدهند شنیده ام این است ؛
“درخانه خسته میشویم!”

آیا نمیتوان از خستگی با مطالعه کتاب و استفاده از اینترنت و فضای مجازی در موضوعات گوناگون‌ علمی ، هنری ، تفریحی و یا دیدن فیلم و یا جابجایی و نظافت منزل و.. جلو گیری کرد؟

نکته مهم اینجاست ؛
اگر شخصی به فکر سلامتی خودنیست ، اما چرا باید امروز که “جهان” بمانند یک “دهکده” است و همه ظاهر و پنهان کشورها در معرض دید جهانیان است ، به شخصیت و “تمدن ملی” خود ضربه بزند؟!

“کرونا” با امیدبخدا ، بزودی میگذرد اما دریافت جهانیان از رفتار ما ثبت خواهد شد.

اجازه دهید کمی “علمی و اجتماعی” باهم سخن بگوییم؛

“تمدن” ، نه علم است و نه صنعت و نه اخلاق ونه تاریخ ، اما شامل همه اینها میشود.
“تمدن” ؛ علم و فرهنگ کهن و همه دارایی های یک ملت است که میتواند تجسمی از “روح یک ملت” بوده و گویای گذشته و آینده اش باشد .

هر ملتی در برابر “تمدن” هایش یکی از این سه راه را انتخاب میکند ؛

۱) عده ای که برترین های جامعه انسانی هستند در نقشِ “شریک تمدن” هستند.

یعنی ؛ تمدن و فرهنگ و اخلاقِ ملت خود را تکمیل میکنند و در مقابل چشم جهانیان قرار میدهند.

اینان از آنجا که تمدن سازند ؛”شریک در تمدن” ملت خود میشوند. کار این انسانهای ارزشمند این است با توجه به دانش و مهارت و اخلاق خود، با زبان و قلم و اقدامات عملی در حوزهای صنعت ، دانش ، دین و … زیباترین راهکارهای جدیدی را که میتواند “تمدن آفرینی” کند را ، می آفرینند.

۲) مرتبه پایین تر ؛ از آنِ عده ای است که در رابطه با تمدن ملی خود ؛ “محافظ تمدن” هستند.
کسانیکه با تلاش صحیح و روش های پذیرفته شده ، به زندگی سالم خود میپردازد و با نظریه پردازی کارشناسان امور سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، پزشکی ، علمی و.. مبارزه نمیکنند بلکه به دریافت های دانشمندان و کارشناسان حوزه های مختلف علمی و یا دینی احترام گذاشته و مو به مو عمل میکنند.

این گروه دوم ، رتبه متوسط در کمال را دارا هستند.

۳) گروهی دیگر کسانی اند که در رابطه با تمدن ملی خود نه “شریک تمدن” هستند و نه “محافظ تمدن” ملت خود هستند ، بلکه “مصرف کننده” اند ، یعنی مانند میراث خوارانی که در مواجه با اموال مفتِ به ارث بجا مانده ، بمقتضای هوای نفس خود و خارج از هر تفکر و تعقّلی مصرف میکنند و در نتیجه همه ی دارای ملی خود و آبروی متمدانه پیشینیان خود را نابود میکنند.

ما در میان این سه گروه ، از کدامین آنها هستیم ؟

بازگشت به موضوع یادداشت ؛

اسلام ، ایران و ایرانی “همه تمدن” ماست و جهان از او باخبر و نیز از رفتار ما آگاه است ، و ما ؛ به حکم کمترین “تعقّل” ، حق تضییع آبروی خود را نداریم.

شاید بتوان این باور عقلانی ، یعنی ؛ “حفظ آبروی جامعه” را به محضر قرآن برد و با توسعه در معنای آیه ؛ “وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحَکُم”. [انفال/۴۶] نتیجه گرفت ؛ در صورت تخطی از قوانین درست و بجا – چه در مورد جهاد و چه در غیر جهاد – ، جامعه به سستی رفته و “آبروی جمعی” جامعه خواهد ریخت!

“کرونا” هم بیماری تقریبا شناخته شده جهان است .

در این “اتفاق” ؛ اگر میتوانیم “شریک تمدن” اسلام و ایران باشیم‌ ، یعنی؛ با مهارت و دانش خود ، روزنه ای نو ، به سوی امیدها و رفع مشکلها باز کنیم ؛ “بسم الله” .

ولی اگر توفیق به “شریک تمدن” بودن را نداریم ، حداقل “محافظ تمدن” مان باشیم.
“حفظ تمدن” ما در برابر جهانیان به آرامش ما و سلامتی ما و انتخاب راهکاری است که در مقایسه با کشورهای مشابه درگیر با این بیماری ، کمترین آسیب های “جانی و مالی” را داشته باشیم.
و این معنا شکل نمیگیرد مگر با انتخاب و عمل دقیق به روش مناسب و خوبی که کارشناسان پزشکی و بهداشت برای حل این مشکل پیشنهاد میدهند.
اگر عمل به تمام پیشنهادات و دستورات جامعه پزشکی کنیم ؛ خود و جامعه را از خطر نجات داده ، و هم در پیش چشم جهانیان ، حداقل “محافظ تمدن” اسلام و ایران هستیم.

کسی غیر از این عمل کند ، آسیب به سلامت خود و جامعه و “تمدن پیشین خود” زده و گمان نمیکنم “خیانتی” از این بالاتر فرض داشته باشد !

پس به توصیه های کارشناسان پزشکی و بهداشت ، احترام گذاریم و عمل به یک توصیه بنام ؛ “در خانه ماندن” ، در واقع به سه توصیه مهم پای بند بوده باشیم ، یعنی ؛ کاهش تجمع ، کاهش تردد و کاهش تماس .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.