سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » توافق اردوغان در مسکو، باخت در ادلب...

توافق اردوغان در مسکو، باخت در ادلب

چکیده :به نظر میرسد اردوغان به جهت شکست های میدانی در هفته اخیر و از دست دادن مناطق وسیعی که در دست داشته توان حمایت از نیروهای شبه نظامی وابسته به خود را کما فی السابق نداشته و احتمالا با توافق کنونی بخشی دیگر از نیروهای اخوانی و ارتش آزاد و جبهه النصره زیر حملات روس ها منهدم...


مازیار شکوری

دیدار پوتین و اردوغان در مسکو و توافق طرفین میتواند از زوایای مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

۱. اولین مسئله اینکه تا کنون طرف ایرانی و سوری پیرامون توافق مسکو اظهار نظر شفاف نداشته اند یا بهتر بگوییم رژیم ایران و دولت اسد تا کنون هیچ گونه تعهدی را در قبال نیروهای ترکیه بر عهده نگرفته اند. با این شرایط آتش بس کنونی فقط میتواند میان طرفین روسی و ترک نافذ باشد. یعنی نیروهای وابسته به ایران و ارتش سوریه میتوانند به حملاتشان به مناطق تحت سیطره ترک ها ادامه دهند.

۲. روس ها در قبال ارتش ترکیه متعهد به آتش بس شده اند. بنا بر این روس ها میتوانند به مقر نیروهای شبه نظامی جیش النصره (شاخه القاعده سوریه) و نیروهای اخوانی و احرار الشام و ارتش آزاد سوریه حمله نمایند.

۳. پیرو نکته شماره ۲ در صورت هرگونه حمله روس ها به شبه نظامیان همراه اردوغان، ارتش ترکیه حق دفاع از شبه نظامیان ارتش آزاد و اخوان و جبهه النصره و احرار الشام را نخواهد داشت و هر گونه عکس العمل ترک ها در قبال چنین مسئله ای نقض آتش بس با روس ها تلقی خواهد شد.

۴. بنا بر این توافق بجای نیروهای حزب الله لبنان روس ها میتوانند با خیال راحت نیروهای شبه نظامی وابسته به ترکیه را هدف قرار داده و منهدم کنند.

۵. به نظر میرسد اردوغان به جهت شکست های میدانی در هفته اخیر و از دست دادن مناطق وسیعی که در دست داشته توان حمایت از نیروهای شبه نظامی وابسته به خود را کما فی السابق نداشته و احتمالا با توافق کنونی بخشی دیگر از نیروهای اخوانی و ارتش آزاد و جبهه النصره زیر حملات روس ها منهدم شوند.

۶۰ مناطقی که مورد توافق طرف روس و ترک بوده به عنوان منطقه امن مورد گشت مشترک قرار خواهد گرفت. بنا بر این ترکیه خود را ملزم نموده است در این مناطق از تحرک نیروهای اخوانی و ارتش آزاد ممانعت به عمل آورد. اگر ترکیه نتواند در عمل به چنین تعهدی عمل نماید وضعیت از جهت حقوقی و نظامی به نفع طرف دیگر توافق یعنی روس ها و در نهایت ارتش سوریه رقم خواهد خورد. چنین تصوری بعید نیست. چرا که جبهه النصره اعلام نموده است به خلاف توافق کنونی به حملات خود ادامه خواهد داد.

با این وصف اردوغان بار دیگر بازی را باخته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.