سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انسان گرایی،اصل نجات بخش اما فراموش شده در طول تاریخ...

انسان گرایی،اصل نجات بخش اما فراموش شده در طول تاریخ

چکیده :چهل و یک سال پیش انقلابی به وقوع پیوست با این وعده که ایران آزادترین کشور جهان خواهد شد.ظلم و بی عدالتی از بین خواهد رفت،فقر ریشه کن خواهد شد.و مبتنی بر اسلام و آموزه های شیعی بهترین حکومت و سبک زندگی به عنوان الگو به جهانیان معرفی خواهد شد.و همه این وعده ها از سوی یک مرجع دینی داده شد.اما آنچه دیدیم و آنچه شد کمترین شباهت را با آن وعده ها نداشت....


ابوالفضل رحیمی شاد

هزاران سال پیش اجداد ما از غارها بیرون آمدند و برای آرامش و آسایش بیشتر دور هم جمع شدند،تلاش کردند تا اینکه روز به روز ناشناخته های بیشتری شناخته شد و ابزارهای بیشتری ساخته شد،سرزمین های بیشتری کشف شد،غذا و لباس و مسکن بیشتری تولید شد، علم رشد چشمگیری پیدا کرد،ادیان و مکاتب و فلسفه های گوناگونی پدیدار گشت، انسان ها صاحب تمدن و فرهنگ شدند، کشتی،اتومبیل،هواپیما،بیمارستان، سد ،مدرسه،دانشگاه،رادیو،تلویزیون، کامپیوتر، ماهواره و هزاران چیز دیگر ساخته شد که هر کدام از اینهامیتوانست آرامش و آسایش را در زندگی بیشتر سازد اما آیا واقعا اینچنین شد؟ کدامیک از کشفیات بشر تا امروز به بلای جان انسان ها تبدیل نشده است؟بمب های شیمیایی، میکروبی،اتمی،جنگها و ترورهای بیولوژیک محصول چیست؟ ادیان با شعار رهایی بشر از قید ظلم ها و طاغوت ها آمدند، اما؛خودشان به بدترین طاغوت ها تبدیل شدند.کدام دین و آیین و مذهب را سراغ دارید که وقتی صاحب قدرت گردید باعث ظلم و تبعیض و کشتار و جنایت نشد؟هندو، بودا،زرتشت،یهود،مسیحیت یا اسلام؟

بعد از اینها فلسفه ها و مکاتب و ایسم های گوناگونی با شعار بلوغ و دانایی بشر ساخته شد،ناسیونالیسم آمد که ملت سازی کند و با ایجاد علاقه به سرزمین،مردم را به کار و کوشش و تلاش بیشتر و نگهبانی از قلمرو ترغیب کند.اما فقط از خاک و سرزمین خدایی دیگر به نام نژاد و ملت و وطن ساخت و نفرت از مردمان دیگر را چنان تئوریزه کرد و از آن یک باور راستین ساخت که برای دفاع از این خدای مدرن هر جنایتی مشروع شد و در نهایت نیز سر از فاشیسم درآورد.لیبرالیسم با شعار آزادی آمد اما انگلستان خاستگاه اصلی این مکتب بزرگترین استعمار و برده داری را در طول تاریخ برپا کرد و مبتنی بر شعار آزادی،سرمایه داری کور و افسار گسیخته ای بر جهان حاکم گردید که میلیون ها انسان را در زیر چرخ دهنده های صنعت و تکنولوژی و پول و بانک و بهره نابود ساخت و به بهانه لزوم بهره برداری از طبیعت برای زندگی بهتر کاری کرد که برای اولین بار علاوه بر انسان جان سایر موجودات نیز به خطر افتاد و نسل میلیون ها موجود زنده را از بین برد. سپس سوسیالیسم و کمونیسم آمد که خطاهای لیبرالیسم را برطرف کند و بهشتی که ادیان و لیبرالیست ها نتوانستند بسازند برای ما برپا کند.اما همین کمونیستها و سوسیالیستها به محض رسیدن به قدرت در زمانی کوتاه با همان قدرتهایی که با نقد آنها و با شعار مبارزه با آنها هستی و حیات پیدا کرده بودند همدست و همسو شدند و در مدت کمتر از سی سال خونین ترین جنگهای تاریخ را به جهان بشری هدیه کردند و مخوفترین دیکتاتوری ها را در کشور خود برپا ساختند.

راه را نزدیک کنیم و بیاییم همین جا در ایران.چهل و یک سال پیش انقلابی به وقوع پیوست با این وعده که ایران آزادترین کشور جهان خواهد شد.ظلم و بی عدالتی از بین خواهد رفت،فقر ریشه کن خواهد شد.و مبتنی بر اسلام و آموزه های شیعی بهترین حکومت و سبک زندگی به عنوان الگو به جهانیان معرفی خواهد شد.و همه این وعده ها از سوی یک مرجع دینی داده شد.اما آنچه دیدیم و آنچه شد کمترین شباهت را با آن وعده ها نداشت.حفظ حکومت از اوجب واجبات شد و بنابر همین اصل زندان ها شلوغتر شد. شکنجه مشروعیت یافت. اعدام ها بیشتر شد.ترور در داخل و خارج به روشی معمول برای حذف مخالف تبدیل گردید.آزادی های اجتماعی و سیاسی و حتی آزادی های دینی به مراتب کمتر و محدودتر شد.تبعیض و بی عدالتی و فاصله طبقاتی بیشتر شد و اطاعت از نماینده خدا مهمترین اصل نظام شد و باقی همه فرع بر وجود او.

اگر این مرور تاریخی کوتاه و مجمل را بسط و گسترش داده و تحقیقی گسترده از نظر عمق و دامنه درباره آنچه به اختصار گفته شد انجام دهیم متوجه خواهیم شد که جهان در طول تاریخی که پشت سر گذاشته آنچه کاملا از یاد برده است مفهوم حقیقی انسان و اصل انسانگرایی است. انسان بعنوان خادم معبد،انسان بعنوان بنده خدا،انسان بعنوان منجی و راهنما،انسان بعنوان عالم و دانشمند،انسان بعنوان جهادگر راه دین و مدافع حرم، انسان بعنوان سرباز میهن،انسان بعنوان کارگر، انسان بعنوان قهرمان،انسان بعنوان مصرف کننده و حتی انسان بعنوان سرمایه انسانی هیچکدام انسان به معنای خالص و حقیقی آن نیستند.
گرچه تمامی ادیان و مکاتب مدعی رهایی انسان از مشکلات و ایجاد زندگی بهتر و رساندن انسان به سعادت و خوشبختی و بهروزی هستند و بخصوص در مکاتب دوران مدرن آشکارا به اومانیسم(اصالت انسان) به عنوان یکی از ارکان اندیشه های مدرنیسم تاکید گردیده است اما؛در نهایت همگی با غفلت از این مفهوم و اصل اساسی باعث

بی معنا ساختن مفهوم انسان و انسانگرایی و در عوض جعل و جایگزین ساختن آن با اصطلاحاتی چون انسان مسیحی،انسان بودایی،انسان مسلمان، انسان لیبرال،انسان سوسیالیست،انسان جهان اولی،انسان جهان سومی و مفاهیمی که پیش تر به آن اشاره گردید شدند.و با این تحریف هر ظلم و جنایتی را علیه انسان توجیه پذیر ساختند.

کشتار سرخپوستان آمریکا،به بردگی کشاندن سیاهپوستان،بمب اتمی در هیروشیما،بمب شیمیایی در سردشت و حلبچه،کشتار مردم ویتنام،کوره های آدم سوزی در آلمان،نابودی طبیعت و منابع طبیعی،فقر غذایی و دارویی در بخش بزرگی از جهان،جنگ و بدبختی در افغانستان،عراق،ایران،سوریه و درگیری و کشتار در بسیاری دیگر از کشورها ظهور گروه هایی چون حزب الله،طالبان، بوکوحرام و داعش،چرا راه دور برویم همین نزدیکی سر کوچه و خیابان خودمان کودکان کار و زباله گردها،کارتن خواب های معتاد و تن فروشان شهرمان که ما خود را شریف تر از آنها میدانیم، اصلا همین داستان غم انگیز احتکار ماسک و گران و کمیاب شدن مواد ضد عفونی کننده در بحران شیوع کرونا و در دسترس بودن این اقلام به همراه کیت تشخیص بیماری و دارو برای از ما بهتران همه و همه بخاطر این است که ما اصل اساسی و محوری زندگی یعنی انسانگرایی را فراموش کرده ایم و اصول دیگر را معیار و مبنای زندگی قرار داده ایم.در حالیکه همه مفاهیم و ارزش های دیگر اجتماعی فرع بر وجود انسان و اصل محوری انسانگرایی است.

آری علم،قانون،دین و حتی آزادی و عدالت بدون توجه به اصل بی همتای انسانگرایی به وسیله،ابزار و بهانه ای برای سرکوب انسان تبدیل خواهد شد.درست همان اتفاقی که در طول تاریخ تا امروز شاهد آن بوده ایم. پس اگر خواهان زندگی در دنیایی بهتر هستیم بایستی تمامی اقدامات و تلاش های ما با محوریت قرار دادن اصل محوری و بی همتای انسانگرایی باشد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.