سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ️بیمقدار، نماینده اصلاح‌طلب تبریز: تبعات محتوم عدم تصویب FATF را در نامه به رهبر...

️بیمقدار، نماینده اصلاح‌طلب تبریز: تبعات محتوم عدم تصویب FATF را در نامه به رهبری تذکر داده بودیم

چکیده :واضح است که وقتی نام ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت، ۱۹۴ کشور عضو، موظف به کنترل مناسبات مالی ایران با خود هستند. بر این اساس، این کشورها، بررسی خواهند کرد که پولی با مبدا ایران، از کدام کانال، به چه منظور و برای چه اقدامی آمده و مقصد آن چه خواهد...


ملت بیچاره چه گناهی کرده که برخی از روشن شدن حسابشان هراس دارند؟

رئیس بانک مرکزی روسیه صراحتا به ما گفت که قادر به همکاری مالی با ایران نخواهند بود

شهاب‌الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز و عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به پیش‌بینی تعدادی از نمایندگان از تبعات عدم تصویب FATF در مجمع تشخیص در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:

ما در نامه‌ای که به مقام رهبری نوشتیم و بنده آن را تهیه کردم، تبعات محتوم این مسئله را به ایشان تذکر دادیم که توصیه لازم را برای تصویب FATF به مجمع داشته باشند.

خب! واضح است که وقتی نام ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت، ۱۹۴ کشور عضو، موظف به کنترل مناسبات مالی ایران با خود هستند. بر این اساس، این کشورها، بررسی خواهند کرد که پولی با مبدا ایران، از کدام کانال، به چه منظور و برای چه اقدامی آمده و مقصد آن چه خواهد بود.

شعبات بین‌المللی بانک‌های ایرانی به مشکلات عدیده برمی‌خورند

مضاف بر اینکه، بسیاری از کشورها نیز این دردسرها را به جان نخریده و از تعامل مالی با ایران، سر باز خواهند زد و به تبع آن، شعبات بین‌المللی بانک‌های ایرانی قادر به کار نبوده و مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آید. با این وضع، احتمال سوق دادن اقتصاد بازرگانی ما به مبادلات کالا به کالا به مانند عهد قدیم دور از ذهن نیست.

رئیس دومای روسیه عدم توان همکاری با ایران را تائید کرد

بنده به همراه علی لاریجانی در یک جلسه رسمی در کشور روسیه با رئیس دومای این کشور و سایر مقامات دیدار داشتم و رئیس بانک مرکزی روسیه، صراحتا اعلام و عذرخواهی کرد که اگر مسئله FATF در کشورتان حل و فصل نشود با تاسف، قادر به همکاری با شما نخواهیم بود. مسئله‌ای که حتی رئیس مجلس روسیه نیز، آن را تائید کرد.

پس از این جلسه، یکی از آقایان در هواپیما در پاسخ به سوالم که در واکنش به این موضع چه نظری دارید، باز هم عنوان کرد که، خیر؛ شما خوب متوجه صحبت‌ها نشدید!

اگر دلار ۱۵ هزارتومانی متاثر از لیست سیاه نیست، پس چیست؟

آقایان باید تمهیدات لازم را برای چنین مسئله‌ای از پیس روشن می‌کردند. اینکه در حال حاضر، رئیس کل بانک مرکزی عنوان می‌کند که قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، هیچ تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد، جای تعجب دارد. در حالی که چند روز هم از این مسئله نگذشته، قیمت دلار به بیش از ۱۵هزار تومان رسیده و اگر این نوسان در نرخ ارز از تاثیرات این مسئله نیست، پس چیست؟

ملت بیچاره چه گناهی کرده که برخی از روشن شدن حسابشان هراس دارند؟

مسئله‌ای که تاثیرات آن را در قیمت خودرو و مسکن و سایر کالاها نیز شاهد هستیم. این ملت بی‌چاره چه گناهی کرده که آقایان از روشن شدن حساب و کتاب‌های خود در هراس هستند؟

آقایان در مجمع تشخیص در نهایت از تصویب FATF امتناع کردند و هیچ‌گاه نیز، پاسخگوی تبعات تصمیم خود نخواهند بود. اساسا، مگر تصمیمات در مجمع تشخیص، شورای نگهبان، شورایعالی انقلاب فرهنگی و این دست نهادها در راستای تبعات آن اتخاذ می‌شود که الان هم پاسخگوی این ماجرا باشند؟

حال هم، آقایان تبعات تصمیم خود را بر گردن دولت و مجلس خواهند انداخت. البته، شکر خدا مجلس فعلی هم به دست دوستان افتاده و امیدواریم که در برنامه‌های خود موفق باشند.

تبعات این مسئله، بسیار وسیع‌تر از آن خواهد بود که برخی آقایان به سادگی آن را یک مسئله پیش پا افتاده می‌نامند. به عنوان نمونه، کشوری به مانند چین به عنوان کشور عضو FATF، وقتی چندین و چند میلیارد دلار با کشورهای دنیا مراوده داشته، قطعا به خاطر مثلا، ۳۰ میلیارد دلار مراوده تجاری خود با ایران، دیپلماسی خارجی خود را به خطر نخواهد انداخت.

کشوری مثل پاکستان از همین قرار گرفتن نام خود در تعلیق، چندین میلیارد دلار متضرر شد و مقامات این کشور، پس از متوجه شدن عواقب و تبعات آن با عجله، اقدام به تصویب FATF کردند.

برخی درگیر یک توهم توطئه هستند

آقایان مدام در مراودات و جلسات خود، تصویب FATF و اساسا، پرداختن به آن را یک توطئه از سوی عوامل بیرونی می‌نامند و مدام، درگیر یک توهم توطئه هستند. توهمی که جازه تفکر مناسب را به آن‌ها نمی‌دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.