سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رسیدگی مجدد به اتهامات احمدرضا حائری نماینده خانوده های زندانیان سیاسی در اعتراضا...

رسیدگی مجدد به اتهامات احمدرضا حائری نماینده خانوده های زندانیان سیاسی در اعتراضات به پنجشنبه سیاه اوین و پنج نفر از فعالین سیاسی حمایت کننده از زندانیان سیاسی در این حادثه

چکیده :متهمین این پرونده در دادگاه بدوی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال و نیم زندان محکوم شده و این احکام عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر تأیید شدند....


بر اساس گزارش های دریافتی سحام، روز دوشنبه ۵ اسفند جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به اتهامات احمدرضا حائری وپنج نفر از فعالین سیاسی از جمله میلاد پورعیسی روزنامه نگار در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر در دادگاه انقلاب اسلامی مرکز به ریاست قاضی بابائی برگزار می گردد.

گفتنی است در پی حادثه حمله به بند ۳۵۰ زندان اوین در ۲۸ فروردین ۹۳ و ضرب و شتم زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در آن، که به پنجشنبه سیاه اوین مشهور شد. خانواده های این زندانیان با برگزاری تجمعات اعتراضی در برابر دادستانی تهران واقع در میدان ارگ، مجلس شورای اسلامی و نهاد ریاست جمهوری خواستار رسیدگی مسؤلین به این حمله وحشیانه ، شناسائی و معرفی عاملین آن حمله و اطمینان یافتن از سلامت عزیزان در بندشان شدند.

احمدرضا حائری که به نمایندگی از سوی خانواده زندانیان سیاسی در این تجمعات با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس و نیز مسؤلینی از نهاد ریاست جمهوری مذاکره و پیگیر تحقق مطالبات خوانواده های زندانیان سیاسی شده بود یک ماه پس از این جریان توسط سازمان اطلاعات قرارگاه ثارالله سپاه در محل منزلش بازداشت و پس از ۱۵ روز بازداشت موقت در سلول های انفرادی بند دو الف سپاه و پایان بازجوئی ها با صدور قرار وثیقه به مبلغ صد میلیون در خرداد ۹۳ موقتا از زندان آزاد شد، تعدادی از فعالین سیاسی از جمله میلاد پورعیسی روزنامه نگار که در حمایت از خانواده زندانیان سیاسی در برابر نهاد ریاست جمهوری حضور بهم رسانده بودند نیز پس از دوره ای بازداشت تا زمان تشکیل دادگاه موقتا آزاد شدند.

متهمین این پرونده در دادگاه بدوی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال و نیم زندان محکوم شده و این احکام عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر تأیید شدند. سید محمد حائری وکیل دادگستری و نماینده سابق مجلس که در این پرونده وکالت فرزندش را بر عهده داشت به همراه محمد جلیلیان دیگر وکیل پرونده سال گذشته با ارائه درخواستی به انضمام لایحه دفاعی به دیوان عالی کشور خواستار اعاده دادرسی در این پرونده شدند که در نهایت شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی ایزدپناه پس از رسیدگی، حکم به نقض آراء صادره داده و پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی فرستاد.

در پی حادثه حمله به بند ۳۵۰ زندان اوین و تجمعات اعتراضی خانواده های زندانیان و نیز نامه بیش از هفتاد نفر از زندانیان این بند به دادستان وقت تهران و درخواست برای رسیدگی به موضوع، در جلسه علنی مجلس در ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ نه نفر از نمایندگان به مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری وقت در خصوص ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ و ضرورت رسیدگی به این موضوع تذکر دادند. و در پی تذکر نمایندگان و پیگیری خانواده ها، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت یازدهم در چند نوبت از تشکیل تیمی برای بررسی وقایع بند ۳۵۰ اوین از سوی دولت و به دستور رئیس جمهور خبر داد، و در آخرین اظهار نظر خود در این باره در پاسخ به نمایندگان رسانه های گروهی اعلام کرد که هیأت مذکور بررسی های لازم را انجام داده و گزارش این هیأت آماده شده و به دولت و رئیس جمهور ارائه شده است، اما با وجود گذشت پنج سال تاکنون هیچ خبری از محتوای این گزارش منتشر نشده است.

از مهم ترین تبعات پنجشنبه سیاه اوین و ضرب و شتم زندانیان سیاسی بند ۳۵۰، علاوه بر تشکیل پرونده برای یکی از اعضای خانواده زندانیان و تعدادی از حامیان آنها، تصمیم نهادهای امنیتی و مسؤلین قوه قضائیه و زندان اوین مبنی بر تعطیلی بند ۳۵۰ این زندان بود که در اجرای اصل قانونی رعایت تفکیک جرائم در نگهداری زندانیان، محل نگهداری زندانیان سیاسی و عقیدتی بود. پس از این ماجرا تعداد زیادی از زندانیان امنیتی و عقیدتی بند ۳۵۰ به بندهای ۷ و ۸ زندان اوین یا زندان رجایی شهر و دیگر زندان ها منتقل شدند و ورود زندانی جدید به بند سیاسی ۳۵۰ اوین ممنوع شد و پس از مدتی این بند تعطیل شده و مسؤلین قوه قصائیه و سازمان زندان ها، اصل تفکیک جرائم و نگهداری جداگانه زندانیان سیاسی و عقیدتی را که قبلا با تشکیل بند ۳۵۰ رعایت می کردند، نادیده گرفته و زندانیان سیاسی را با دیگر زندانیان جرائم عادی و بعضا با زندانیان جرائمی همچون قتل، قاچاق و…نگهداری می کنند، از جمله تبعات غیرانسانی و تأسف بار این تصمیم خلاف قانون قوه قضائیه و سازمان زندان ها می توان به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، جوان زندانی سیاسی در زندان فشافویه توسط دو زندانی متهم به قتل در خرداد سال جاری اشاره کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.