سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تحریم انتخابات مهم است؛ به بهانه‌ی بیانیه‌ی «دانشجویان متحد»...

تحریم انتخابات مهم است؛ به بهانه‌ی بیانیه‌ی «دانشجویان متحد»

چکیده :این استبداد است که عدالت را لگدکوبِ جاه‌طلبی‌ها و قدرت‌پرستی‌های خود کرده و می‌کند و هرگونه مخالفت و اعتراض و انتقاد را سرکوب می‌کند. بنابراین ضروری است که در کنار دفاع از عدالت از آزادی و دمکراسی به جد دفاع شود، چون مهمترین مؤلفه‌ی عدالت آزادی است و لازمه‌ی دفاع از آزادی ایجاد دمکراسی...


ابوالفضل قدیانی

بیانیه‌ [«دانشجویان متحد» پیرامون انتخابات مجلس یازدهم] را  خواندم نکته های نیکو و راهگشایی در آن آمده از جمله:

۱. اصلاح طلبان ساختار محور به بخشی از وضعیت موجود تبدیل شده‌اند.

۲. یگانه راه تغییر آینده را مقاومت علیه وضع موجود می‌دانیم چرا که باور داریم روند‌های فعلی جز تباهی حاصلی ندارد. تنها عمل امروزمان می تواند ضامن رهایی فردایمان باشد.

۳. استقرار اقتصاد سیاسی طرد و حذف در ایران در پشت خود کلی از فرودستان اعم از حاشیه‌نشینان، بیکاران، سلب مالکیت‌ شدگان، کارتن‌خواب‌ها و… را به‌جای گذاشته است. سازوکارهایی هم‌چون خصوصی‌سازی منابع ملی به نام دروغین سپردن کار به مردم.

۴. امروز دیگر بی‌تردید سیاست راستین تنها با تغییر زمین بازی و چرخشی اساسی به سوی مردم ممکن می‌شود باید با مردم به سوی جامعه بازگشت.

۵. مرزبندی شما با «اپوزیسیون فاسد سلطنت‌طلب » در بیانیه هوشمندانه و حائز اهمیت است.

اما به نظرم جای دو نکته در این بیانیه خالی است:

نخست: دفاع از آزادی و دمکراسی

به اعتقاد من بزرگترین مشکل کشور استبداد دینی و خودکامگی نفس‌گیر آن در حال حاضر و در طول تاریخ کشور ما بوده است.البته مشکلات کشور را تک علتی نباید بررسی کرد منظور علت‌العلل مشکلات است. این استبداد است که عدالت را لگدکوبِ جاه‌طلبی‌ها و قدرت‌پرستی‌های خود کرده و می‌کند و هرگونه مخالفت و اعتراض و انتقاد را سرکوب می‌کند. بنابراین ضروری است که در کنار دفاع از عدالت از آزادی و دمکراسی به جد دفاع شود، چون مهمترین مؤلفه‌ی عدالت آزادی است و لازمه‌ی دفاع از آزادی ایجاد دمکراسی است. اگر آزادی نباشد در حقیقت عدالتی هم در کار نیست به قول یکی از بزرگان که نامش را به خاطر ندارم گفته: «کسی که آزادی را از تو می دزدد به راحتی نانت را هم خواهد دزدید». ما نباید گرفتار اشتباه زمان انقلاب شویم و از آزادی و دمکراسی غفلت کنیم و در نتیجه آزادی و دمکراسی قربانی شود و ملت در چنگ استبداد اسیر گردد.

دوم: دفاع از تحریم انتخابات

شما خوب می‌‌دانید که استبداد سوء‌استفاده‌های زیادی از شرکت مردم در انتخابات‌های نمایشی فرمایشی کرده. از طریق آن به جامعه‌ی جهانی و حتی جامعه ایران مشروعیت‌فروشی کرده و می‌کند. اگرچه این مشروعیت کاذب است اما نظام استبداد دینی آن را به حساب مشروعیت خود می‌گذارد و متاسفانه بخشی از جامعه‌ی جهانی هم آن را می‌پذیرد و در نتیجه سبب طولانی شدن عمر استبداد شده و می‌شود.

همانطور که گفته‌اید: «باید با مردم به سوی جامعه باز گشت». لذا نباید انرژی مردم پای صندوق‌های انتخابات نمایشی تباه شود. بنابراین تحریم انتخابات بسیار مهم است.

به طور کلی با دیدگاه های شما در بیانیه موافقم.
برایتان آرزوی توفیق روز افزون دارم

منبع: زیتونDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.