سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

اشتباه؟!

چکیده :ما هنوز زوایای پنهان اعدام‌های گذشته را نمی‌دانیم، قتل‌های زنجیره‌‌ای را هضم نکرده‌ایم، کوی دانشگاه و سال هشتاد و هشت و خون‌های کف خیابان و جنایت کهریزک را فراموش نکرده‌ایم؛ دی ماه نود و شش و آبان نود و هشت؛ وای از آبان نود و هشت و جان‌هایی که بر خاک افتاد و حالا گرفتار اعداد شده است؛ اعدادی که هیچ‌کدامشان شهامت ندارند اعلام کنند که چند نفر را کشتند؛ رویترز دروغ می‌گوید، کلمه دروغ می‌گوید، غرب و شرق دروغ می‌گویند؛ باشد؛ شما که دروغ نمی‌گویید اعلام کنید چند نفر را کشتید؛ چرا کشتید؛ چون مردمِ به تنگ‌آمده بودند و چیزی برای از دست دادن نداشتند؟ چون نان‌شان را در خون دیگران...


سپند ارند

کرونا به ایران رسید؛ یعنی بار دیگر خطر در یک قدمی مردم ایران است. ویروسی که مردم را بیش از قبل نگران کرده که مبادا دچارش شوند.

وزارت بهداشت هم توصیه‌های بهداشتی به مردم می‌دهد که دست‌ها را بشویید، فلان کار را نکنید، بهمان کار را بکنید و چند باید و نباید دیگر.

کرونا تا کنون نشان داده که ویروس خطرناکی است و نگرانی مردم از آن هم کاملا طبیعی است؛ اما مرگ دیرزمانی است در یک قدمی ما نشسته. این روزها مرگ از آنچه تصورش را می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است.

توصیه‌های بهداشتی هم برای آن جواب نمی‌دهد؛ هر اندازه که دست‌هایمان را بشوییم، اما دست‌های آلوده حکومت باز گریبان ما را می‌گیرد و فرشته مرگ را برشانه‌هایمان می‌نشاند.

خطر پیش از کرونا هم در کمین ما نشسته بود؛ خطر حکومتی اقتدارگرا، غیرانسانی، آلوده به دروغ و فساد؛ خطر حکومتی ایستاده بر ارابه خشونت و زور.
ما هنوز زوایای پنهان اعدام‌های گذشته را نمی‌دانیم، قتل‌های زنجیره‌‌ای را هضم نکرده‌ایم، کوی دانشگاه و سال هشتاد و هشت و خون‌های کف خیابان و جنایت کهریزک را فراموش نکرده‌ایم؛ دی ماه نود و شش و آبان نود و هشت؛ وای از آبان نود و هشت و جان‌هایی که بر خاک افتاد و حالا گرفتار اعداد شده است؛ اعدادی که هیچ‌کدامشان شهامت ندارند اعلام کنند که چند نفر را کشتند؛ رویترز دروغ می‌گوید، کلمه دروغ می‌گوید، غرب و شرق دروغ می‌گویند؛ باشد؛ شما که دروغ نمی‌گویید اعلام کنید چند نفر را کشتید؛ چرا کشتید؛ چون مردمِ به تنگ‌آمده بودند و چیزی برای از دست دادن نداشتند؟ چون نان‌شان را در خون دیگران نمی‌زدند؟

و بعد، هواپیما را زدند. شلیک کردند و دروغ گفتند؛ همه چیز که هویدا شد، هیچ کدامشان از شرم هم که شده، برکنار نشدند، استعفا ندادند؛ گفتند اشتباه شد.

حالا نامه نیلوفر بیانی آمده است و روایت ویران‌کننده‌اش از بازجویی‌ها؛ این هم اشتباه شده؟ حالا دانشجویان را به زندان می‌فرستند و غارت‌گران آزاد و رها می‌تازند؛ این هم اشتباه شده؟ آبان هم اشتباه شد؟ قتل‌های زنجیره‌ای، کهریزک، حصر، زندان، بازداشت، تهدید و همه این‌ها اشتباه شد؟ آیا فکر نمی‌کنید که چنین حکومتی اساسا اشتباه است؟
کرونا خطرناک است؛ اما ما ویروس‌های خطرناک‌تر از کرونا را تجربه می‌کنیم که مستقیم به مغز انسان‌ها شلیک می‌کند و می‌گوید اشتباه شده است. برای دفع خطر بزرگ‌تر هم باید همت کرد.

*تیتر انتخاب کلمه است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.