سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نیمه فراموش شده‌ی انقلاب اسلامی؛ حصر پدیده‌ای آزادی کش است...

نیمه فراموش شده‌ی انقلاب اسلامی؛ حصر پدیده‌ای آزادی کش است

چکیده :احتمالا بی باوران به آزادی و جمهوری، در خوشبینانه ترین حالت، تصور کرده اند که بدون آزادی و جمهوریت می توانند استقلال کشور و اسلامیت نظام را حفظ کنند. حال آن که تجربه ثابت کرده است، بدون آزادی، خلاقیت و فرهنگ تولید نمی شود! بدون آزادی، علم راه واقعی خود را نخواهد یافت و بدون آزادی و توسعه ی سیاسی، جمهوریت عمق لازم را پیدا نخواهد کرد! استقلال بدون جمهوری نیز استقلالی بدون پشتوانه و آسیب پذیر یا استقلالی استوار بر نظامی گری و انسداد است که قطعا برای هیچ مسلمان متمدنی مورد افتخار...


ابوالفضل فاتح

آیت الله سید صادق روحانی نقل می کند که پس از مخالفت ایشان با شیوه ی انتخاب قائم مقام رهبری از سوی خبرگان وقت، گروهی افراد مسلح از قوای امنیتی شبانه به منزل وی وارد شده و با تهدید شدید مسلحانه، از وی خواسته اند از مخالفت خود با این انتخاب دست بردارد. این داستان البته محدود به ایشان نبوده است. متاسفانه از همان سالها تضییقات و حصر علیه تعدادی دیگر از مراجع و روحانیان منتقد و مخالف و همین گونه روشنفکران منتقد صورت گرفته است. این افراد و شخصیت ها منتقدانی بوده اند که عموما نظر خود را بیان داشته و وابستگی به هیچ جریان مسلح و خشونت گرا نداشته اند. داستان حصر و تضییقات و تهدیدات اینچنینی منتقدان، داستانی غم انگیزی است که در تاریخ معاصر بارها تکرار شده است که متاسفانه در دوران انقلاب نیز تداوم یافت، تا جایی که اینک نیز ۹ سال از حصر شخصیت هایی چون آقای مهندس موسوی و حجت الاسلام والمسلمین کروبی و خانم دکتر رهنورد می گذرد. همین طور شاهد ادامه حصر سیاسی و رسانه ای حجت الاسلام والمسلمین خاتمی هستیم.

حصر را باید نماد و آزمونی از وضعیت آزادی در یک جامعه بدانیم. شخصیت هایی بدون محاکمه و بدون طی شدن روال قانونی در پس دیوارها  محصور می شوند و به مرور  ساخت سیاسی و تعاملات سیاسی جدیدی را در  جامعه شکل می دهند. مکانیسم هایی که مخالفان و منتقدان را به شیوه های مختلف مجبور به سکوت می کند و اندیشه و کنش ایشان را در چهاردیواری خانه محبوس می سازد. حصر فیزیکی و یا رسانه ای رهبر سیاسی و یا منتقد سیاسی، نمادی از حصر آزادی و نمادی از تهدید خواندن آزادی است که متاسفانه جز سنوات کوتاهی از همان سالهای نخستین انقلاب به آن مبتلا بوده ایم و جدای از نقض حقوق شخصی و سیاسی  محصوران و طرفدارانشان، فی حد ذاته پدیده ای با پیامدهای وسیع برای جامعه ی مدنی و اقدامی آزادی کش است و البته این گونه نیست که از چشم انسان های حق طلب دور بماند و واضعان آن مورد نقد تند تاریخ قرار نگیرند.

در چهل سال گذشته در حوزه ی استقلال ، توسعه ی علمی و اقتدار نظامی پیشرفت های غیر قابل انکاری داشته ایم. اما نگاهی به واقعیات سیاسی کشور و تحلیل محتوای سخنان مسئولان کشور در دهه های اخیر به خوبی نشان می دهد که شعار آزادی از مظلومترین شعار از شعارهای محوری استقلال، ازادی و جمهوری اسلامی بوده است. شعار و آرمانی  که از ابتدا جندان فرصت نهادینه شدن نیافت. توطئه ها و حرکت های تروریستی و تجزیه طلبانه و گروهک هایی نظیر منافقین به همراه جنگ تحمیلی و فشار قدرت های جهانی برای اسقاط نظام و انقلاب در نهادینه نشدن این شعار تأثیر معنی  داری بر جای گذاشتند. علاوه بر آن، کاستی های های نظری و نداشتن تجربه حکومت داری، شرط رواداری که لازمه آزادی های اساسی است را با چالش روبرو کرد.  همچنین نوپا بودن نظام و نگرانی از عوارض آزادی در نزد بسیاری از مسئولان و کارگزاران انقلاب و تمامت خواهی جناحی نیز مزید بر علت شد. البته به جز دو ساله نخست انقلاب و دوران دولت اصلاحات که به رغم همه کارشکنی ها ، تلاش شد آزادی در کشور توسعه و نهادینه شود. اما در مجموع روند آزادی های سیاسی برای منتقدان و مخالفان مدنی در کشور از ابتدای انقلاب تا کنون شیب منفی داشته است. و حتی به تدریج از آزادی هایی که در دوران نخست انقلاب، حداقل برای نیروهای انقلاب پذیرفته شده بود، فاصله گرفتیم و ساحت «حصر سیاسی» گسترده تر شد.  اگر روزی این امکان بود که هر دو جریان انقلاب بدون خوف از هرگونه رد صلاحیت در انتخابات شرکت کنند و  ۹۹ نماینده مجلس با نامه امام خمینی مبنی بر انتخاب مجدد آقای مهندس موسوی- بدون هیچگونه عواقبی- مخالفت کنند،‌ امروز این امکان غیرقابل تصور می نماید و کار به جایی رسیده است که رهبران یک جناح یا در حصرفیزیکی و رسانه ای هستند و یا رد صلاحیت می شوند و امکان ارتباط معمولی با مردم را نیز ندارند و از سوی مقابل در معرض شدیدترین بمباران های سیاسی و تخریبی قرار می گیرند.

با تضعیف آزادی و گسترش سایه نمادهایی چون «حصر»  برساخت سیاسی کشور، به تدریج  بعد جمهوریت نظام نیز در تنگنا قرار گرفت و به ویژه در پانزده سال اخیر این روند شیب بیشتری یافت. حضرت امام تلاش بسیاری برای تئوریزه کردن و نهادینه سازی جمهوری در ساخت نظام داشتند. امام به حق انتخاب مردم و جمهوری باورواقعی داشت و همینطور با شیفتگی که به اسلام داشتند می دانستند که بدون جمهوری در این کشور، توسعه و اسلام هم محقق نخواهد شد. ایشان می دانستند، بدون جمهوری برپایی نظام اسلامی  غیر ممکن خواهد بود. امام قدرت ایران و اسلام را در پیوند با یگدیگر می دید. از همین روی در جریان ارائه پیشنویس قانون اساسی امام خمینی با دوراندیشی وهوش استراتژیک خود کلمه حکومت را از نام نظام سیاسی کشور خط زده و به جای آن جمهوری را جایگزین نمودند و به عنوان رهبر انقلاب و یک مرجع تقلید حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را بارها و بارها مورد تایید و تاکید قرار دادند. این اقدام امام خمینی و بندهای دیگر قانون اساسی که امضای ایشان را داشت، بارقه های امید از تحقق نوعی مدرن از مردمسالاری دینی را بشارت  داد. چنان که در مقاله «انقلاب ما انقلاب موازنه ها بود» توضیح داده شد بعدها امام خمینی  در گام هایی رو به جلو تلاش کردند  این دیدگاه را بیشتر و بیشتر نهادینه سازند. چنان که در کشور نظارت شواری نگهبان مانند امروز  نبود و اجازه ندادند حتی در دوران جنگ یک روز انتخابات تعطیل شود.

متاسفانه بعدها نظریه پردازی برای جمهوریت و تعمیق آن در نظام سیاسی چندان مورد توجه قرار نگرفت. نهاد های ذیربط که باید حافظ جمهوریت باشند،‌گویی از خیر این اصل گذشتند یا آنکه این اصل را از وظایف خود ندانستند. در خلاء اجتهادات روزآمد امام، مخالفان جمهوریت نیز همراه با مقدس مابان متحجر و مخالفان امام روز به روز رونق بیشتری یافتند و بسیاری از گلوگاه های قدرت را در اختیار گرفتند و سد مستحکمی در برابر حق انتخاب و رای مردم آفریدند. امروز حتی یک بار هم نشنیده ایم که شورای نگهبان کسی را به دلیل نداشتن التزام عملی به جمهوریت رد صلاحیت کند و یا دغدغه جمهوریت را ابراز کند. ما امروز کمتر از همیشه دغدغه و حتی تأکید بر کلمات آزادی و جمهوری را در کلام  مسئولان امر می شنویم. نشنیده ایم که کسی به دلی لمانع تراشی در مسیر جمهوریت مورد سوال و تخطئه قرار بگیرد. در بعد عملی نیز، با دخالت های آمرانه و نظارت های محدودیت آفرین در جریان انتخابات، روز به روز باب جمهوریت تنگ تر و تنگتر می شود. نتیجه چنین فرایندی هر چه باشد یقینا جمهوری اسلامی مورد اشاره پدید اورندگان انقلاب و نظام (حداقل آنگونه که در قانون اساسی آمده است) نیست.

گویی از دیدگاه طرفداران بسط حصر سیاسی، اقدام امام در افزودن نام جمهوری، زینتی  و قانون اساسی فاقد اصولی به نام جمهوریت بوده و شورای نگهبان قانون اساسی نیز وظیفه ی صیانت از آن اصول را ندارد و گویی حصر جمهوریت  بلا اشکال است! در توجیه محدودیت ها و موانع مشارکت و حصر سیاسی و حصر جمهویت، به دروغ  عنوان می شود در همه کشورها اینگونه است. که باید تصریح کرد، اولا قانون اساسی بسیاری از کشورها دخالتی در روند صلاحیت افراد در  انتخابات پارلمانی ندارد و تایید صلاحیت نامزدهای پارلمان و ریاست جمهوری حق مردم است و افراد می توانند از طریق حزب یا مستقیم نامزد شده و نهایتا مردم با رای خود صلاحیت افراد را تایید یا رد می کنند. ثانیا مخالفت نظری با سیستم های حکومتی امری عادی است و دخالتی در امر حضور در انتخابات ندارد. این مردم هستند که تعیین می کنند به این افراد رای بدهند یا ندهند. حتی مخالفت عملی غیر مسلحانه نیز بی اشکال است. انتقادات ما به سیاست های سلطه طلبانه  آمریکا و انگلستان روشن است و نظام های سیاسی آنها برای ما وجاهتی ندارند. اما اخیرا مشاهده کردیم  حتی استقلال طلبان اسکاتلند هم در انتخابات پارلمانی انگلستان شرکت کردند یا اقای کوربین و سندرز در انگلستان و آمریکا با نقد بنیادی سیستم حاکم در صحنه انتخابات حضور یافته اند و یا مسلمانان در آمریکا و انگلیس در فرآیند انتخابات مشارکت داشته و به کرسی هایی هم دست یافته اند. چرا دور برویم، مگر شهید مدرس، شاه را قبول داشت که به مجلس وارد شد؟ هرگز چنین نبود و او حتی می خواست شاه نباشد.

احتمالا بی باوران به آزادی و جمهوری، در خوشبینانه ترین حالت، تصور کرده اند که بدون آزادی و جمهوریت می توانند استقلال  کشور و اسلامیت نظام را حفظ کنند. حال آن که تجربه ثابت کرده است، بدون آزادی، خلاقیت و فرهنگ تولید نمی شود! بدون آزادی، علم  راه واقعی خود را نخواهد یافت و بدون آزادی و توسعه ی سیاسی، جمهوریت عمق لازم را پیدا نخواهد کرد!  استقلال بدون جمهوری نیز استقلالی بدون پشتوانه و آسیب پذیر یا استقلالی استوار بر نظامی گری و انسداد است که قطعا برای هیچ مسلمان متمدنی مورد افتخار نیست. اسلام بدون جمهوریت نیز خیانت به آرمان جمهوری اسلامی است. وحتی اگر از این خیانت نیز بگذریم، باید توجه کرد که بدون جمهوری، در این کشور برای اسلام نیز در ساحت نظام  نتیجه ای نخواهد بود. ترویج اسلام در سایه گسترش حصر سیاسی، اسلام را برای قرنها متهم خواهد ساخت و خدایی نکرده  آن را شریک و ابزار دست تمامت خواهان معرفی خواهد کرد. نگرانی از حذف جمهوریت با ادعای اسلامیت زمانی بیشتر می شود که به جریاناتی توجه کنیم که با شناسنامه ای نامعلوم اخیرا سربرآورده اند. جریاناتی که  عملا و با افتخار شعار نه شرقی و نه غربی انقلاب- که دکترین استقلال در عین تعامل عزتمندانه با همه جهان است- را پاره پاره کرده و رسما نفی جمهوری و شکل دهی به حکومت تک حزبی و تک صدایی و شکل گیری یک حکومت توتالیتر به نام اسلام را توصیه و با شیرجه به یک سو، چین را قبله آمال خود معرفی می کنند. و در کمال تعجب تریوبنهایی که باید فریاد استقلال و وااسلاما سردهند سر به سکوت فرو برده اند.  اینان همان ها هستند که امام ازتزویرشان به خدا پناه برد. اینان فرق قریه با مدینه ی فرهنگ ساز را نمی دانند. اینان نه درک درستی از آزادی و جمهوری و نه درک درستی از اسلام مد نظر امام دارند و اگر دلشان برای اسلام و انقلاب و نظام می سوخت به جای ممانعت در مسیر آزادی و جمهوریت و پاره پاره کردن شعارهای محوری انقلاب و قانون اساسی، روز به روز توسعه ی سیاسی و دامنه مشارکت مردم شریف ایران را گسترش می دادند. ملت ایران امروز به مراتب از مردمان صدر انقلاب آگاه تر، دنیا دیده تر و مجرب تر است و خود می داند چکونه از ایران و اسلام و تمامیت خود دفاع کند. ملت شریف ایران ثابت کرده است با هوش استراتژیک خود راه دوام و بقای خود را می داند چنان که در تشییع شهید سلیمانی با حضور خود بهترین پاسخ را به آمریکا و متعدیان به کرامت کشور داد. کسانی که امروز در مسیر آزادی و جمهوریت مانع ایجاد می کنند دلسوز مردم  و نظام نیستند و در حقیقت پشتوانه های استقلال و جمهوری را سلب می کنند. آنها بیشتر نگران کنار گذاشته شدن خود و منافع خود در یک انتخابات مردمی هستند و اسلام و حفظ نظام را بهانه می کنند.

باید به تبعیض پایان داد و تلخ ترین تبعیض، تبعیض در اجرای قانون اساسی است. واضعان اصول مردمسالارانه قانون اساسی به ملت دروغ نگفته ند، اما کسانی که این اصول را به شکل تبعیض آمیزی وجه المصالحه قرار داده و محصور و یا تعطیل کرده اند، تمامت خواه و به یقین تحریف گرند. قانون اساسی وحی منزل نیست و می تواند با حفظ اصول اصلی خود، ترمیم شود تا امکان تفسیرهای سلیقه ای از خود را به حداقل برساند و وجوه مردمسالارانه خود و گردش و توزیع و پاسخگویی قدرت و موازنه واقعی جمهوری اسلامی را تضمین  کند. فراموش نکنیم بسیاری از کشورها از طریق پارلمان و قوانین عادی، خلاء های قانون اساسی خود را به روز رسانی و ارتقاء می بخشند به شرط آن که پارلمان از قدرت و پشتوانه مردمی لازم برخوردار باشد.  اما امروز قانون فعلی، بهترین میثاق مشترک ملی و دینی ماست و ظرفیت های بالایی برای تحقق آزادی و جمهوری در کنار استقلال و اسلام  برای ایران عزیز دارد. صرف نظر از آنکه آیا در شرایط فعلی امکان نیل به قانونی بهتر فراهم است، تا زمانی که ندانیم چرا از مشروطه تا امروز در اجرای درست قانون اساسی ناکام مانده ایم و چرا صریحترین متون در دام تفسیرهای عجیب و غریب و به زیان جمهوریت و به نفع قدرت مصادره شده است و تا زمانی که نتوانیم وجوه مردمسالارانه همین قانون اساسی فعلی را که برآیند و برخاسته از اصل انقلاب است، بدون تبعیض و تنازل مطالبه واجرا کنیم، تضمین عدم مصادره و اجرای درست قانون دیگری ولو با متون صریحتر دشوار به نظر می رسد. و در این مسیر نباید خسته و ناامید شد. پنجره های اصلاح بسته نیست و ملت تمدن ساز ایران بارها از هر روزنه، فرصت های بزرگ ساخته است. مهم این است که در همه ی فرآیندها و در مسیر توسعه سیاسی، هر یک از ما همواره بدون ملاحظات جناحی از حق دفاع کرده و همانجا بایستیم که حق آنجاست.

امید است، نگاه یکسان به همه اصول و احیاء اصول تعطیل شده قانون اساسی، به رسمیت شناختن حق انتخاب آحاد مردم ، به رسمیت شناختن حریم خصوصی، حق اعتراض مسالمت آمیز و پایان  فوری حصر رهبران منتقد، باز کردن فضای رسانه های مستقل از جمله تلویزیونهای خصوصی، پاسخگویی شفاف به مردم در قبال مسئولیت ها و فسادها، مد نظر واقعی مسئولان و پیگیری مردم قرار گیرد  تا ان شاء الله ملت شریف ایران به آرمانهایی که طی یک صدساله ی اخیر برای آن هزینه ی بسیاری پرداخته و در انقلاب اسلامی برای آن به صحنه آمده و هزینه های فراوان پرداخته است، بدون تحریف و تبعیض دست یابد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.