سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پاسخ به پنج انتقاد رایج درباره تحریم انتخابات مجلس...

پاسخ به پنج انتقاد رایج درباره تحریم انتخابات مجلس

چکیده :شرکت در انتخابات زمانی کنش فعال محسوب میشود که شرایط رقابت و انتخاب واقعی برای همه شهروندان وجود داشته باشد.در حالیکه در طول چهل سال گذشته به دلیل عدم وجود این شرایط حضور در انتخابات برای بسیاری از مردم نوعی رفتار انفعالی و از سر ناچاری و اصطلاحا تبعیت با کراهت بوده است.رای ندادن نیز همانند رای دادن میتواند فعالانه یا منفعلانه باشد....


ابوالفضل رحیمی شاد

۱- انتخابات یک حق است و تحریم انتخابات این حق را از مردم سلب میکند.

پاسخ: در جمهوری اسلامی به دلیل عدم اجازه حضور فعال همه گرایش های فکری و سیاسی در تمامی انتخابات های انجام شده بجز مجلس اول همواره حق انتخاب واقعی از بخشی از جامعه سلب شده است.تحریم انتخابات در حقیقت نشانه درک و آگاهی عمومی از این سلب حق در طول چهل سال گذشته است و میتواند آغازگر حرکتی در جهت احقاق این حق باشد.

۲- تحریم انتخابات حرکتی است انفعالی و نتیجه ای بدنبال ندارد.

پاسخ: در سیاست آنچه تعیین کننده کنش فعال یا واکنش انفعالی است به محتوا و شرایط عمل مربوط میشود و نه به شکل و قالب آن. از اینرو شرکت در انتخابات زمانی کنش فعال محسوب میشود که شرایط رقابت و انتخاب واقعی برای همه شهروندان وجود داشته باشد.در حالیکه در طول چهل سال گذشته به دلیل عدم وجود این شرایط حضور در انتخابات برای بسیاری از مردم نوعی رفتار انفعالی و از سر ناچاری و اصطلاحا تبعیت با کراهت بوده است.رای ندادن نیز همانند رای دادن میتواند فعالانه یا منفعلانه باشد.تحریم انتخابات اگر آگاهانه،هدفمند،ارادی و محاسبه شده باشد و صرفا قهر به دلیل وجود پاره ای مشکلات یا بی تفاوتی نباشد و تحریم کنندگان از تلاش برای دستیابی به هدف و خواست خود دست برندارند به هیچ وجه انفعال و تسلیم شدن نیست.

۳- تحریم انتخابات باعث قدرت گرفتن بیشتر جناح اقتدارگرا میشود.

پاسخ:اولاً،مهندسی انتخابات از طریق رد صلاحیت های صورت گرفته از جانب شورای نگهبان عملا امکان قدرت گرفتن جناح موسوم به اصلاح طلب را از بین برده است و پیروزی اقتدارگراها به هیچ وجه پیامد تحریم نیست.و کاملا از پیش مشخص است.
ثانیاً،ضعف درونی اصلاح طلبان و توان مقابله با آنها از سوی جناح اقتدارگرا راه هرگونه اصلاح را در عمل مسدود ساخته است.
ثالثا،پیروزی اصلاح طلبان در طول بیست سال گذشته ناشی از رای کسانی بود که نماینده واقعی در انتخابات نداشتند اما اصلاح طلبان نشان دادند که در این معامله صرفا سود یک طرفه بردند و به هیچ وجه یا نخواستند و یا نتوانستند در مسیر مطالبات و احقاق حق این بخش از جامعه گام موثری بردارند.بنابراین داشتن انتظار تداوم حمایت از سوی این بخش بزرگ از جامعه کاملا نابجا و نادرست است.

۴- تحریم انتخابات بی فایده است و هیچ نتیجه مثبتی به همراه ندارد.

پاسخ:بله اگر این رفتار اعتراضی صرفا قهر منفعلانه،کوتاه مدت و کم تعداد باشد پیامد و دستاورد چندانی به همراه نخواهد داشت اما در صورت همراهی اکثریت جامعه این اقدام میتواند دستاوردهای مهمی بدنبال داشته باشد‌.مشخص ساختن قدرت بالقوه مخالفان،واقعگرایی مخالفان در طرح برنامه تغییر،فراهم ساختن زمینه اعتراضات بعدی،کاهش انگیزه سرکوب در بخشی از نیروهای مسلح به دلیل پی بردن به خواست اکثریت جامعه،آگاهی بخشیدن به حامیان حکومت که همواره به آنها تلقین شده است معترضین اقلیت کوچکی هستند،افزایش همراهی افکار عمومی با معترضان و دستاوردهای دیگری که میتواند در مسیر تحولات آینده سیاسی اثرگذار باشد.همگی از نتایج مثبت تحریم است.

۵- حاکمیت میتواند با عدد سازی میزان عدم مشارکت را پایین نشان دهد.

پاسخ:اولاً در صورت بالا بودن میزان عدم مشارکت و ثبت تصویر جمعیت حوزه ها توسط شهروندان میتوان تا حد زیادی با این مسئله مقابله کرد و انجام این کار را برای حاکمیت دشوار ساخت.
ثانیاً،در صورت اقدام به تقلب و افزایش نامعقول میزان آرا موجب کاهش بیش از پیش مشروعیت حاکمیت خواهد شد.که این مورد را نیز میتوان به دستاوردهای تحریم گسترده و فعال اضافه کرد.

نکته پایانی: بایستی این آگاهی در مردم ایجاد شود که تحریم نه تنها هدف اصلی و نقطه پایان اعتراضات نیست بلکه گام اول و نقطه آغاز برای ترسیم نقشه راه تغییرات اساسی است.همچنین لازمست بدانیم که زنده و پویا نگه داشتن اعتراضات منوط به تداوم مطالبه گری با محوریت حقوق بشر از جانب تمامی معترضان می باشد. و تحول خواهان بایستی تمام توان و تلاش خود را در این جهت بکار گیرند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.