سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چکیده یافته‌های نظرسنجی «انتخابات ۹۸»...

چکیده یافته‌های نظرسنجی «انتخابات ۹۸»

چکیده :بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۵۶٪ جامعه با اعتراضات خیابانی (مانند اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸) موافق هستند و معتقدند این نوع اعتراضات نهایتا نتیجه‌بخش خواهد بود. همچنین ۲۴٪ جامعه موافق اعتراضات خیابانی هستند اما فکر میکنند که اعتراضات نتیجه‌بخش نخواهد بود. در مقابل، ۲۰٪ جامعه مخالف اعتراضات خیابانی...


– این نظرسنجی در تاریخ ۱۰ تا ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ انجام گرفت و در آن بیش از ۴۳ هزار پاسخ‌دهنده شرکت کردند. ۹۰ درصد پاسخ‌دهندگان ساکن ایران بوده‌اند. یافته‌های این گزارش که بر مبنای نمونه آماری وزن‌دهی شده بدست آمده است، دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران (برابر با ٪۸۵ واجدین رای دادن در ایران) را بازتاب ‌می‌دهد و با سطح اطمینان ۹۵٪ و حاشیه خطای ۵٪ قابل تعمیم به این جمعیت است. این نظرسنجی تلاش کرده است تا میزان تمایل ایرانیان به شرکت در انتخابات مجلس در اسفند ۱۳۹۸و دیگر مسائل سیاسی روز ایران را که در فضای جاری نمیتواند بطور علنی مورد پرسش قرار گیرد، بطور روشمند اندازه‌گیری و ثبت کند.

– بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۸۱٪ جامعه (آماری) در نیمه اول بهمن اعلام کرده‌اند که در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ رای نخواهند داد. این میزان در نظرسنجی فروردین ۱۳۹۸ برابر ٪۶۸ بوده است.

– نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۶۸٪ کسانیکه در انتخابات مجلس در سال ۱۳۹۴ رای داده‌بودند، در انتخابات امسال قصد ندارند در انتخابات شرکت کنند. همچنین ۹۳٪ کسانیکه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به حسن روحانی و ۴۶٪ کسانیکه به ابراهیم رییسی رای داده بودند، نمیخواهند در انتخابات اسفند ۹۸ رای دهند.

– در پاسخ به این پرسش که «عامل اصلی مشکلات امروز ایران کدام است»، ۶۹٪ «سیاستهای جمهوری اسلامی»، ۶.۵٪ «آمریکا و تحریم‌ها» و ۲۰٪ «هر دو را به یک اندازه» عامل مشکلات می‌دانند.

– بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۵۶٪ جامعه با اعتراضات خیابانی (مانند اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸) موافق هستند و معتقدند این نوع اعتراضات نهایتا نتیجه‌بخش خواهد بود. همچنین ۲۴٪ جامعه موافق اعتراضات خیابانی هستند اما فکر میکنند که اعتراضات نتیجه‌بخش نخواهد بود. در مقابل، ۲۰٪ جامعه مخالف اعتراضات خیابانی هستند.

– بر اساس نتایج این نظرسنجی، در یک رفراندوم آزاد، ۷۶٪ جامعه به جمهوری اسلامی «نه» می‌گوید؛ ۱۵٪ به جمهوری اسلامی «آری» می‌گویند و ۹٪ پاسخ قطعی ندارند و با توجه به شرایط تصمیم خواهند گرفت. در فرودین امسال (۱۳۹۸)، ۷۱٪ اعلام کرده بودند که در یک رفراندوم آزاد به جمهوری اسلامی «نه» می‌گویند./ گمانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.