سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پروژه تواب سازی- شرط تایید صلاحیت، توبه از پیشینه ی اصلاح طلبی– “… بر او نمرد...

پروژه تواب سازی- شرط تایید صلاحیت، توبه از پیشینه ی اصلاح طلبی– “… بر او نمرده به فتوای من نماز کنید”!

چکیده : در کش و قوس رد صلاحیت های غیر قانونی و فله ایی اصلاح طلبان [بدلیلِ عدم التزام به اسلام -بی دینی و یا فسق- و عدم التزام به انقلاب - ضد انقلاب بودن -] و در راستای تقلای برخی اصلاح طلبانِ قدرت محور ِ قدرتمدار برای گداییِ تایید صلاحیت و حضور در مجلسِ بی اثرِ خنثی!، شنیدن این ترفند هم تاسف بار و تکان دهنده است که از برخی از آنان خواسته اند تا با توبه از اقدامات اصلاح طلبانه گذشته مثل نوشتن نامه به رهبری در مجلس ششم ( که به نامه ی جام زهر مشهور شد[۱]) تواب شده و تایید صلاحیت...


حسین جعفری

۱- “جمع‌بندی انتخابات تا این لحظه؛ از ۲۹۰ کرسی مجلس:

در ۱۶۰ کرسی از هم‌اکنون گزینه منتخب مشخص است. در ۷۰ کرسی رقابت بین اصولگرایان خواهد بود. در ۳۰ کرسی رقابت بین یک اصولگرا و یک اصلاح‌طلب (یا شبه اصلاح‌طلب) خواهد بود. تکلیف ۳۰ کرسی تهران هنوز مشخص نیست.( عماد بهاور)

۲- در کش و قوس رد صلاحیت های غیر قانونی و فله ایی اصلاح طلبان [بدلیلِ عدم التزام به اسلام -بی دینی و یا فسق- و عدم التزام به انقلاب – ضد انقلاب بودن -] و در راستای تقلای برخی اصلاح طلبانِ قدرت محور ِ قدرتمدار برای گداییِ تایید صلاحیت و حضور در مجلسِ بی اثرِ خنثی!، شنیدن این ترفند هم تاسف بار و تکان دهنده است که از برخی از آنان خواسته اند تا با توبه از اقدامات اصلاح طلبانه گذشته مثل نوشتن نامه به رهبری در مجلس ششم ( که به نامه ی جام زهر مشهور شد[۱]) تواب شده و تایید صلاحیت بگیرند![۲]

اگر احمد خاتمی رسماً اعلام کرده بود که ” کلید رفع حصر؛ فقط در توبه” محصوران است و با پاسخ کوبنده ی محصوران مواجهه شد (و در آخرین اقدام شجاعانه ی شان در اعلام موضع صریح در محکومیت اقدامات حوادث آبانماه تبلور یافت که بجای گداییِ قدرت از اقتدارگرایان، بر عهدشان با مردم ایستاده اند،) اما اینبار “پروژه تواب سازی” با استفاده از “پروژه رد صلاحیت” ها کلید زده شده و بجای آنکه پاسخگوی رد صلاحیت های غیر قانونی باشند، در گامی به جلو، “پروژه تواب سازی” را نیز پی می گیرند!

الحق و الانصاف؛ از اقتدارگرایان که هم “هدف” دارند و هم “نقشه راه” و هم “عزم” لازم برای پیگیری اهداف، اینگونه چند لایه عمل کردن قابل انتظار است اما اینهمه بی عملی، انفعال، گدایی و قبول حقارت و توهین؛ حتی از اصلاحات و اصلاح طلبانِ موجود منفعل و مخنث نیز نوبر است!

در واقع”در این دوره اتفاقی ناخوشایندی به وقوع پیوسته که در ادوار گذشته بی‌سابقه بوده است.در حالی که بسیاری از چهره‌های شناخته شده کشور در بررسی صلاحیت‌ها قلع و قمع شده و زیر تیغ استصواب، ازحضور در انتخابات مجلس یازدهم منع شده‌اند، اما کاندیدای فرصت‌طلبی که روزی در مجلس ششم هویت اصلاح‌طلبانه … را دستمایه جاه‌طلبی قرار داده بود، اکنون با چرخشی رذیلانه و با توبه از عملکرد خویش در پارلمان ششم، سرانجام توانست شورای نگهبان را قانع نماید که از اصلاح‌طلبانِ تواب مجلس ششم است. …علت رد صلاحیت وی امضای نامه ۱۳۵ نماینده به رهبری در سال ۸۱ بوده است.( علی نظری_ سردبیر روزنامه مستقل)

۳-مساله ی همه ی سال های پس از مجلس ششم این است؛ “خروج عزتمندانه” از قدرت نیم بند و نمایشی و تلاش برای کسب قدرت از مردم و ایجاد توزان قوا به نفع ملت و برگشت موثر به قدرت و یا “اخراج مفتضحانه” و گدایی قدرت از قدرتمندان و “کسب اجازه برای بودن”! … و امروز متاسفانه این گداییِ حقارت بار به اینجا رسیده که اینبار برای تایید شدن؛ باید توبه کنند! در واقع اصلاحاتِ منفعل و بی خاصیت امروز، چنان بی قدر و خوار گشته و در انتخاب میان بد و بدتر؛ گیرانده شده که میان دو گزینه ی “بودن بی اثر، زینت المجالس شدن ،سکوت های تایید آمیز و توبه از گذشته”( گزینه ی بد!) و یا گزینه ی بدترِ “حذف و اخراج” قرار می گیرد و شوربختانه باز هم در برابر اینهمه توهین و تحقیر، ساکتند و چه بسا آنان که نامه ی علنی نوشتن به رهبری را توهین تلقی می کنند؛ الان هم بدنبال کسب اجازه از قدرتند تا اگر توهین تلقی نشود؛ در “خفاء” بگویند که در برابر “پروژه تواب سازی” هم تحمل شود و “علنی” هم دعوت کنند که ایثارگرانه رای داده شود!

امام علی (ع) می فرمایند: قَدْرُ الرَّجُلِ عَلَی قَدْرِ هِمَّتِهِ -ارزش هر کس به اندازه همت اوست- و روشن است که قبول اینهمه تحقیر و پذیرش اینهمه حقارت، دلیل روشنی بر حقارت و پستی همت و از آن خطیر تر، نداشتن هدف است والا اگر کسی حداقلی از “خط قرمزِ” عزت و اصلاح طلبی را بهمراه داشته باشد، محال است اینگونه به خواریِ تایید صلاحیت و سکوت در برابر “پروژه تواب سازی” تن دهد.

در واقع کسی که قدر و منزلت و جایگاه اصلاحات را بداند و بداند که کیست و در کجای جریان اصلاحی ایستاده، اهانت نمی شود و البته کسی که خود برای خود منزلت و شان و جایگاهی قائل نیست و نمی داند که کیست، از جانب دیگران هم برسمیت شناخه نمی شود و همیشه اهانت می شود![Forwarded from آدم بهشتی (حسین جعفری)]

خیانت خریدار دارد؛ اما خائن نه -خفت امروز اصلاحات‌ِ منفعل، نتیجه عدم وجود خط قرمز و ایستادگی بر آن است!

۴- آن روز که گفته شد؛ اصلاحات منفعلِ موجود، فاقد”خط قرمز”حداقلی اند، این روزها دیده می شد که اصلاحات منفعل؛ بجای می رسد که برای تایید شدن کاندیداهایشان، شرط توبه می گذارند اما باز هم سکوت می کنند (و حتی برخی توبه!!). پذیرش اینهمه حقارت؛ بدان دلیل است که پرچم اصلاحات را بر دوش خود گذارده و بجای ایستادگی بر خط قرمز “حق مردم”(🇮🇷همان خط قرمزی که میر حسین، صریح، شفاف و بی لکنت به رهبری اعلام نمود)، با هر تشر و توهین و تحقیر قدرت؛ گام ها به عقب می روند و این پسروی را؛ گام برداشتنِ اصلاح طلبانه هم معرفی می کنند!!

امام علی (ع) می فرمایند: هَلَکَ امْرُؤٌ لَمْ یَعْرِفْ قَدْرَهُ.-آن کس که قدر خود را نشناسد؛ هلاک مى شو- و البته جریانی هم که قدر و جایگاه و اعتبار خود را نمی شناسد و تن به هر خفت و حقارتی برای ماندن مخنث گونه می دهد، هلاک می شود زیرا چنین موجودِ بی قدر و ارزشی نه از سوی اقتدارگرایان جدی گرفته می شود (زیرا طبل تو خالی و حراف اند) و نه جایگاهی نزد مردم دارند که بدلیلِ گنگی و لالیِ بی اندازه، نمی توانند سخنگویان شایسته ایی برای مطالبات مردم باشند.

اصلاحاتی چنین منفعل و خنثی که فاقد حداقل های ایستادگی بر خطوطِ حداقلیِ اصلاحات بوده و هدف، و”نقشه راه”ی ندارد و فاقد “همت و عزم” لازم است؛ چنان بی قدر و ارزش شده و چون محتضری می شود که باید بجای همراهی اش در انتخابات، تشییع اش کرد!!

هرآن کسی که در این حلقه نیست زنده به عشق

بر او نمرده به فتوای من نماز کنید!

پ ن:

[۱]نامه ای برای امروز! – نمایندگان مجلس اصلاح طلبِ ششم چه می خواستند؟

… هنوز دو سال از این نعمت بزرگ الهی[ دوم خرداد] نگذشته بود که جریانهایی که تا مدتی در بهت و حیرت ناشی از رأی مردم در دوم خرداد به سر می‌بردند، با برنامه‌ای حساب شده، برای فرصت سوزی و شکست آنچه اصلاحات نام گرفته… فعال شدند. سیاهه اقدامات تخریبی آنها طولانی و مکرر و اندوهبار است … ❗از آن جمله است … خنثی کردن تصمیمات مجلس و دولت و انتقال قدرت از آنها به نهادهایی مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت، شورای انقلاب فرهنگی و … بی اختیار و بی ‌اراده کردن مدیران و مسؤولان اجرایی با پرونده‌سازی‌ها، مچ‌گیری‌ها و تبلیغات سیاه، برخورد با نهادهای مستقل مدنی … جز این نبود که به مردم ایران و جهان نشان داده شود در ایران هیچ تغییری اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد و ثابت شود رأی مردمی که خواست اصلی آنها تغییر در روش‌ها و بینش‌ها بوده است، هیچ اثری ندارد و اعلام گردد که… در نهایت رأی مردم بلاموضوع گردد.‼

…با این وضع برای آینده کشور دو حالت بیش متصور نیست؛ یا دیکتاتوری و استبداد، که در خوشبینانه‌ترین حالت فرجامی جز وابستگی و در نهایت فروپاشی یا استحاله ندارد و یا بازگشت به اصول قانون اساسی و تمکین صادقانه به قواعد دموکراتیک …

آنچه ما می‌فهمیم این است که مسئولان حاکمیت باید صادقانه از مردم در قبال همه قصورها و سوء تدبیرها پوزش بخواهند و البته این عذرخواهی … نشانه فروتنی و بزرگواری است. تعظیم به مردم خود سبب جلوگیری از کرنش به بیگانگان می‌شود.

اگر جام زهری باید نوشید قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود.

[۲]این توابین فرصت طلب بدانند؛ درگاه آنکه توابین را مطهر می داند و دوست دارد، خداست. (ان الله یحب التوابین) اما در درگاه خدایگان زمینی، توابین نه تنها پاک نمی شوند که کثیف تر هم می شوند. لذا پس از استفاده چون دستمال یکبار مصرف به زباله دان پرتاب می شوند! زیرا آنان نیز می دانند کسی که به دوستان سابق خود خیانت می کند، شایسته اعتماد نیست. اینها فقط خیانت شان را خریدارند نه خودشان را!!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.