سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کسانی که مردم را نسبت به انتخابات بی‌میل می‌کنند، کلید فتنه را روشن کرده‌اند/ نیم...

کسانی که مردم را نسبت به انتخابات بی‌میل می‌کنند، کلید فتنه را روشن کرده‌اند/ نیمی از نمایندگان فراکسیون امید رد صلاحیت شده اند

چکیده :در شرایطی که کشور نیازمند بازسازی سرمایه اجتماعی بوده و اعتماد مردم نسبت به نهادهای نظام تا حدود زیادی ضعیف شده است، چنین اقداماتی، وخامت وضع فعلی را تشدید خواهد کرد. هرچند که مردم به خاطر اتفاقات رخ داده و به ویژه به دلیل کاهش اثرگذاری مجلس، نسبت به انتخابات آن، چندان شوقی نداشتند، ولی وقتی شما عرصه رقابت را تنگ‌تر می‌کنید، این طبیعی است که تعداد بیشتری از مردم به سمت بی‌میلی سوق پیدا...


محمود صادقی 

کاندیدای انتخابات آتی مجلس از سوی شورای نگهبان به رغم قابل پیش‌بینی بودن آن، انتقادات زیادی را از سوی فعالین سیاسی به دنبال داشته و عرصه رقابت‌های انتخاباتی را تنگ‌تر کرده است.

اصلاح‌طلبان در حوزه‌هایی که کاندیدا نداشته باشند، لیست نخواهند داد

پیش‌تر نیز اعلام شده که راهبرد اساسی اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات بر اساس تجارب گذشته بر این منوال است که در حوزه‌های بهره‌مند از کاندیداهای شناخته شده با هویت اصلاح‌طلبی، لیست ارائه شده و در غیراینصورت، لیستی نیز معرفی نخواهد شد.

در صورت نداشتن کاندیدا، تکلیف اصلاح‌طلبان در حوزه‌های انتخابیه روشن بوده و بالطبع، کاندیدایی معرفی نخواهد شد.

از میان کاندیداهای ثبت نام کرده فراکسیون امید، بالغ بر ۴۲ یا ۴۳ نفر ردصلاحیت شده و حدود ۴۰ نفر نیز تائید شده‌اند و این مسئله به این معنی است که نیمی از نمایندگان عضو فراکسیون از سوی شورای نگهبان رد شده‌اند.

از میان چهره‌های شناخته شده احزاب مختلف و نیروهای سیاسی نیز، اغلب رد شده‌اند و این مسئله، عملا دست مجموعه اصلاح‌طلبان را خواهد بست. این انتظار عبثی است که یک جناح سیاسی، فاقد نامزد بوده و از آن انتظار ارائه لیست داشته باشیم.

بنابراین باید وضعیت را ارزیابی کرده و بر اساس جمع‌بندی دقیق از اوضاع در عمل تصمیم‌گیری کرد. البته، اصلاح‌طلبان از پیش اعلام کرده‌اند که اصل انتخابات را به هیچ عنوان تحریم نمی‌کنند، اما مشارکت فعال برای شرکت در انتخابات، منوط به داشتن کاندیدا خواهد بود.

متاسفانه در میان فعالین سیاسی جناح مقابل و تندرو، تحلیل‌هایی بر این تعبیر عنوان شده که فتنه ۹۸ در پیش است. خب! آقایان بگویند که عامل این فتنه چه کسی است؟ چه کسانی آن سیاست‌گذاری و اجرا می‌کنند؟

شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مگر بیکار بوده که از حدود یک سال و نیم گذشته، احزاب مختلف را گرد یکدیگر جمع کرده و با اختصاص دادن ساعت‌ها وقت و زمان و بحث‌های طولانی برای تحریم انتخابات برنامه‌ریزی کند؟! مگر همه ساز و کارهای شفاف برای مشارکت در انتخابات نبوده است؟ اما وقتی که اصلاح‌طلبان نتوانند به تکلیف خود عمل کنند، واداشتن آن‌ها به تکلیفی که عملی نیست، امر نامعقولی خواهد بود.

تصویر نگران‌کننده‌ای از انتخابات آتی در پیش است
البته، طی روزهای آینده و ظرف همین هفته، فضا روشن‌تر شده و بهتر می‌توانیم درخصوص وضعیت موجود ارزیابی داشته باشیم. اما با اطلاعاتی که فعلا وجود دارد، تصویر نگران کننده‌ای از انتخابات پیش رو خواهد بود.

در شرایطی که کشور نیازمند بازسازی سرمایه اجتماعی بوده و اعتماد مردم نسبت به نهادهای نظام تا حدود زیادی ضعیف شده است، چنین اقداماتی، وخامت وضع فعلی را تشدید خواهد کرد. هرچند که مردم به خاطر اتفاقات رخ داده و به ویژه به دلیل کاهش اثرگذاری مجلس، نسبت به انتخابات آن، چندان شوقی نداشتند، ولی وقتی شما عرصه رقابت را تنگ‌تر می‌کنید، این طبیعی است که تعداد بیشتری از مردم به سمت بی‌میلی سوق پیدا کنند.

کسانی که مردم را نسبت به انتخابات بی‌میل و بی‌رغبت می‌کنند، کلید فتنه را روشن کرده‌اند و باید بدانند که فتنه‌گر، خودشان هستند، نه دیگران.

به دلیل عدم التزام عملی به جمهوری اسلامی ردصلاحیت شدم!

علت ردصلاحیت بنده، بند ۲ از ماده ۲۸ یا همان عدم التزام عملی به جمهوری اسلامی عنوان شده که خنده‌دار به نظر می‌رسد. ظاهرا برخی برای تغییر کاربری مجلس آینده به قالیباف نیاز دارند! بد نیست به مزاح عنوان کنیم که ظاهرا، آقایان بنا دارند تا در دوره آینده، مجلس را تغییر کاربری بدهند و طبعا به افرادی مانند قالیباف نیاز خواهند داشت. طبعا جای ما هم در این مجلس نخواهد بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.