سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » در بند ۷ زندان ‎قرچک ورامین چه می‌گذرد؟...

در بند ۷ زندان ‎قرچک ورامین چه می‌گذرد؟

چکیده :پیش‌تر با کارهایی نظیر تعهد گرفتن معمولا زنان با این عنوان اتهامی وارد زندان نمی‌شدند اما حالا قضیه فرق کرده است‌. با عناوین عجیب و غریبی که زنان را راهی زندان قرچک می‌کنند، عملا هر زنی یک مروج بالقوه‌ «فساد و فحشا»...


سپیده قُلیان

ظرفیت بند تا ۳۸۰ نفر است، اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی تعداد زندانیان بیشتر از این هم شد. بند ۷ قرچک مصداق اصطلاح «بازار شام» است.

ترکیبی از زندانیان قتلی، جرائم خاص (حمله مسلحانه) و زندانیانی با عنوان اتهامی «فساد و فحشا». طرح «مبارزه با فساد و فحشا» راه افتاد و زنان بسیاری با اتهامات واهی بازداشت شدند.

پیش‌تر با کارهایی نظیر تعهد گرفتن معمولا زنان با این عنوان اتهامی وارد زندان نمی‌شدند اما حالا قضیه فرق کرده است‌. با عناوین عجیب و غریبی که زنان را راهی زندان قرچک می‌کنند، عملا هر زنی یک مروج بالقوه‌ «فساد و فحشا» است.

در پرینت حکم دختری نوشته بودند: فساد و فحشا از طریق بستنی خوردن به صورت شهوت‌انگیز در خیابان! عنوان اتهامی دختر متولد ۸۰ این بود: ترویج فساد و فحشا از طریق عکس گرفتن بدون روسری در خیابان! وثیقه‌های سنگینی که برای این زنان بریده‌اند هم قابل توجه است‌. ‏مریم به خاطر مانتوی جلو باز، به خاطر عدم تامین وثیقه، ۶ ماه منتظر وقت رسیدگی دادگاه بود.

تصور کنید زندانیانی که به خاطر مانتوی جلو بازشان عنوان «ترویج فساد و فحشا» را با خود یدک می‌کشند، در بین زنانی با عنوان اتهامی قتل چه فشاری را تحمل می‌کنند. کتک خوردن و تحقیر با کلماتی مثل «جنده»، تنها قسمتی از رنج این زنان است‌. ‏سیستم سرکوب عامدانه از طریق زندانیانی که خود قربانی نابرابری جنسیتی هستند، سرکوب علیه این زنان را دو چندان می‌کند.

سحر خدایاری (‎دختر آبی) با عنوان اتهامی ترویج فساد و فحشا از طریق حضور در محیط های مردانه (دقیق‌ش یادم نیست) به بند۷ قرچک آورده شد. چه‌ها بر سر این دختر آمد بماند، اما تا روز آخر دلهره‌ این را داشت که اگر پدرش متوجه عنوان اتهامی‌اش بشود چه بلایی سرش می‌آید؟

از معاونت سلامت زندان قرچک پرسیدیم چرا زندانیان با عنوان اتهام قتل با زندانیان طرح فساد و فحشا در یک بند هستند؟ ‏گفت این سیاست سازمان زندان‌هاست برای تادیب هرچه بیشتر زنان خیابانی! باید توجه کرد که طرح‌های «دستگیری عمومی» برای ارعاب، عموماً طبقات فرودست را قربانی می‌کنند. افرادی که حتی امکان تامین وثیقه را هم ندارند. درنتیجه این زندانیان عموما کف خواب هستند و شرایط به مراتب بدتری نسبت به باقی زندانیان دارند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.