سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دروغ و رسوایی ملی این بار در حوزه ورزش...

دروغ و رسوایی ملی این بار در حوزه ورزش

چکیده :واکنش حاکمیت ، دولت و جامعه ورزشی ایران به این موضوع اما بسیار تند و نسنجیده بود. آنها طبق معمول دست های پشت پرده آمریکا، اسرائیل و آل سعود را مسبب اصلی دانسته و دخالت سیاست در ورزش را به شدت محکوم کردند. این در حالیست که زمان زیادی از ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان نگذشته بود و اربابان مکر و تزویر حکومت، انتظار داشتند که کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز چون مردم بیگناه ایران، ناامنی به این بزرگی را در حد خطای کوچک انسانی خلاصه شده...


کلمه – فرهاد محبی

داستان از آنجا شروع شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا، در تصمیمی (شاید منطقی)، و با توجه به ناامنی های اخیر داخلی ، باشگاه های ایران را از میزبانی تا اطلاع ثانوی محروم می کند. این کنفدراسیون ، بررسی بیشتر تا عادی شدن اوضاع داخلی و تأمین امنیت را شرط اعطای مجدد میزبانی به این باشگاه ها دانست.

واکنش حاکمیت ، دولت و جامعه ورزشی ایران به این موضوع اما بسیار تند و نسنجیده بود. آنها طبق معمول دست های پشت پرده آمریکا، اسرائیل و آل سعود را مسبب اصلی دانسته و دخالت سیاست در ورزش را به شدت محکوم کردند. این در حالیست که زمان زیادی از ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان نگذشته بود و اربابان مکر و تزویر حکومت، انتظار داشتند که کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز چون مردم بیگناه ایران، ناامنی به این بزرگی را در حد خطای کوچک انسانی خلاصه شده ببیند.

خلاصه اینکه سران باشگاه ها که متأسفانه دولتی هستند( و راز خصوصی نشدن آنها در بزنگاه هایی از این دست بر عاقلان هویدا می شود)همگی احضار و در صورتجلسه ای فرمایشی، به مردم شریف اعلام می گردد که: در راستای حفظ اقتدار ملی، زیربار تصمیم مغرضانه و سیاسی کنفدراسیون فوتبال آسیا نخواهند رفت و تحت هیچ شرایطی، سلب میزبانی از ایران را نمی پذیرند. تهدید به انصراف هم رسما در این صورتجلسه منظور و به اطلاع آحاد ملت شریف رسید.

کنفدراسیون فوتبال آسیا هم با توجه به موضع شفاف ایران، ضمن بی توجهی به این موضع نسنجیده، مراتب سلب میزبانی از این کشور را طی نامه ای مجددا اعلام و به نوعی با فدراسیون فوتبال اتمام حجت میکند.

مدیران فوتبالی ایران هم بدون اطلاع حقوقی از عواقب خطرناک کناره گیری از بازی ها و در سایه فضای سیاسی مسموم داخلی، در پاسخ به کنفدراسیون فوتبال آسیا، این بار مراتب را مکتوب به آن کنفدراسیون اعلام می‌کنند.

پس از ارسال این نامه یکباره از خواب غفلت بیدار شده و سراسیمه برای عرض پوزش ،راهی مقر کنفدراسیون می شوند. بالاخره آنجا مجبور می شوند که چشم های شان را به روی واقعیت باز کرده و همه چیز را بپذیرند. این مسافران ناآگاه و سیاست زده آنجا تازه متوجه شدند که اعضای کمیته نظارت کنفدراسیون که شروع کننده نمایش سلب میزبانی از ایران بود کشورهای دوستی چون لبنان، فلسطین، یمن و عراق بودند( و همچنین کشورهای شرق آسیا که ورزش را هرگز درگیر بازی های سیاسی نکرده اند). همان دوستان محور مقاومت که این بار به دلایل شاید منطقی، ترجیح داده بودند در مقابل میزبانی ایران مقاومت کنند.

مدیران دولتی فوتبال ایران همچنین متوجه شدند که لابی سعودی نه تنها در این موضوع دخالتی نداشته، بلکه با چشم پوشی از اسناد جعلی باشگاه های دولتی تحت مدیریت آنها، هرساله علیرغم داشتن اهرم های قانونی، ممانعتی برای حضور این باشگاه ها در مسابقات نمی کند.

مدیران فوتبال و باشگاهی ایران، سرانجام ضمن پذیرش واقعیت، سرتسلیم فرود آورده و موافقت خود را با مفاد نامه ارسالی از کنفدراسیون که قبل از سفر به آنها ابلاغ شده بود، اعلام می دارند.

خنده دارترین قسمت نمایش اما پرده پایانی آن می باشد. آنجا که مدیران فوتبالی ره آورد این سفر خفت بار را غرور ملی عنوان کرده و به ملت اعلام می دارند که نگذاشتیم حقی از کشورمان ضایع شود.

این درحالیست که اولین بازی تیم های ایرانی، فردا به میزبانی امارات برگزار میشود. بازی هایی که قبلا میزبان آن ایران بود و طبق داستان یادشده، لغو میزبانی شده بود.

سخن آخر اینکه: اگرچه دردهای بی پایان این مرز و بوم خیلی عمیق تر از لغو میزبانی مسابقات فوتبال است اما پرده های این نمایش عجیب دوباره فکر خسته ما را به سمت نابسامانی های بیشمار موجود در فضای تاریک سیاسی ایران می برد. تاریک خانه ای که در آن روح بلند ورزش و پهلوانی هم، از دیدن نور و روشنایی عاجز است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.