سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زندانی استرالیایی-بریتانیایی در اوین: گفتند برای آزادی باید برای سپاه جاسوسی کنی...

زندانی استرالیایی-بریتانیایی در اوین: گفتند برای آزادی باید برای سپاه جاسوسی کنی

چکیده :روزنامه‌های بریتانیایی تایمز و گاردین می‌گویند مجموعه‌ای از نامه‌های دست‌نوشته خانم مور-گیلبرت به مقام‌های ایرانی را دیده‌اند که او در آنها مجازاتش را تصمیمی سیاسی خوانده و نوشته است که در ماه اکتبر گذشته دو پیشنهاد در پاسخ به تقاضای فرجام‌خواهی‌ دریافت کرده...


رسانه‌های بریتانیایی گزارش داده‌اند که کایلی مور-گیلبرت، زندانی استرالیایی-بریتانیایی در ایران، در نامه‌هایی از داخل زندان اوین نوشته است که به او پیشنهاد آزادی از زندان به ازای جاسوسی برای سپاه پاسداران داده‌اند.

خانم مور-گیلبرت، پژوهشگر سیاست خاورمیانه و تحصیل‌کرده دانشگاه کمبریج، بعد از بازداشت در ایران به اتهام جاسوسی محاکمه و به ده سال زندان محکوم شد.

روزنامه‌های بریتانیایی تایمز و گاردین می‌گویند مجموعه‌ای از نامه‌های دست‌نوشته خانم مور-گیلبرت به مقام‌های ایرانی را دیده‌اند که او در آنها مجازاتش را تصمیمی سیاسی خوانده و نوشته است که در ماه اکتبر گذشته دو پیشنهاد در پاسخ به تقاضای فرجام‌خواهی‌ دریافت کرده است.

یکی از آنها حکم ده سال زندان بوده اما آن طور که او در این نامه‌ها نوشته پیشنهاد دیگر ۱۳ ماه حبس بوده که او در آن زمان این دوره را طی کرده بود و می‌توانست آزاد شود. اما او گفته شرط اجرای این حکم پذیرفتن جاسوسی بعد از آزادی و ترک ایران بوده است.

به گزارش گاردین او در نامه‌ای به بازپرس پرونده‌اش نوشته است: “لطفا این نامه را به عنوان رد رسمی و قطعی پیشنهادتان برای همکاری با شاخه اطلاعاتی سپاه پاسداران بپذیرید… من تحت هیچ شرایطی ترغیب به تغییر این تصمیم نخواهم شد.” او نوشته که جاسوس نیست و هرگز جاسوس هیچ سازمانی در هیچ کشوری نبوده است: “می‌خواهم وقتی ایران را ترک کردم، زنی آزاد باشم و آزادانه زندگی کنم؛ نه زیر سایه باج‌گیری و تهدید.” او پس از شرکت در کنفرانسی در ایران قصد ترک کشور را داشت که در فرودگاه دستگیر و بعد از آن در ارتباط با اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد. درخواست تجدید نظر در این حکم رد شد.

مقام‌های استرالیایی خواهان آزادی خانم مور-گیلبرت شده‌اند اما او در نامه‌هایش نوشته که احساس می‌کند تنها رها شده و فراموش شده است.

او بارها درخواست دسترسی بهتر به دارو و همین طور پول برای خرید غذا و لوزام شخصی کرده است. او گفته نیاز به ۵۰ دلار در ماه دارد تا بتواند در زندان دوام بیاورد./ بی‌بی‌سیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.